«Բեյրութը գրքի միջազգային մայրաքաղաք»… Հայկական 19 ձեռագրի կրկնօրինակ ներկայացվելու է Բեյրութում
«Բեյրութը գրքի միջազգային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակներում ապրիլի 1-3-ը Բեյրութի UNESCO սրահում անցկացվելու է «Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտ» Մատենադարանի հավաքածուին նվիրված ցուցահանդես, որտեղ ներկայացվելու է հնագույն ձեռագրերի կրկնօրինակներ:
Ցուցահանդեսում ներկայացվելու է 19 ձեռագրի կրկնօրինակ` Մովսես Խորենացու «Հայոց պատմությունը», Կորյունի «Վարք Մաշտոցին», Եղիշեի «Վասն Վարդանայ և Հայոց պատերազմին» և այլն:
Այս մասին Panorama.am-ին ասաց Մատենադարանի ավագ գիտ-թարգմանիչ Ամալյա Շահումյանը:
«Խորհրդային տարիներին շատ են եղել նման ցուցադրություններ, սակայն վերջին տարիների ընթացքում միայն Ալեքսանդրիայում է կազմակերպվել ու մեկ է Բեյրութում տեղի կունենա: Կրկնօրինակներն ենք ներկայացնում, քանի որ բնօրինակների տեղափոխության համար ապահովագրությունը բավականին մեծ գումարների հետ է կապված»,- ասաց նա:
Նշենք, որ Մատենադարանում պահվում են 17.000 ձեռագրեր, որոնցից 13.000 հայկական են, իսկ մնացածը` այլալեզու, և 100.000 հնագույն արխիվային նյութ:

Culture 17:32 31/03/2010
In the frames of “Beirut - World Book Capital” program, Beirut UNESCO hall is due to host an exhibition of the replicas of old manuscripts from a collection of Matenadaran - “Institute of old manuscripts after M. Mashtots”. 19 replicas will be exhibited: “History of Armenia” by Movses Khorenatsi, “The Life of Mashtots” by Koryun, “History of Vardan and the Armenian War” by Yeghishe, and others, guide translator of Matenadaran Amalya Shahumyan told Panorama.am.
“In Soviet period such exhibitions were more frequent, though, during the recent years there was one such exhibition in Alexandria and there is an upcoming one in Beirut. We present the replicas since huge sums are required for the transportation insurance of the originals,” she said.
17.000 manuscripts, including 13.000 in Armenian and 4.000 in foreign languages, and 100.000 archive materials are preserved in Matenadaran.