Տարածաշրջան 11:24 31/03/2010
Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու պահանջով հայցադիմում է ներկայացվել դատարան: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Հաբերթուրք» (Haberturk) լրատվական կայքը: Աղբյուրի համաձայն` թուրք փաստաբան Բենդալ Ջելիլ Էզմանը դիմել է Անկարայի հաշտարար դատարան` պահանջով.
«Ճանաչեք հայերի ցեղասպանությունը
Մեղավոր ճանաչեք Թալեաթ փաշային և նրա համախոհներին:
Թալեաթի անունը կրող փողոցներից ու պուրակներից հանեք այդ անունը»:
Հայերից ներողություն խնդրելու համացանցային արշավին մասնակցած և իր խղճմտանքի ստորագրությունը դրած Էզմանը հայտարարել է.
«Թուրքիայում առաջին անգամ է նման դատ բացվում: Թուրքիան պետք է հաշվի նստի իր անցյալի հետ»:
Թուրք փաստաբանը պահանջում է, որպեսզի հետաքննություն սկսվի Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի «Հանցանքը և հանցագործին գովերգելու և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն կատարելու» հոդվածի հատկանիշներով:
Իսկ այն հարցին, թե արդյոք չեք վախենում վտանգավոր հակազդեցությունից, փաստաբան Բենդալ Ջելիլ Էզմանը պատասխանել է. «Եթե ինձ հետ պիտի մի բան պատահի, ուրեմն դա աստծո կամքն է»:

В Турции подан иск с требованием признать Геноцид армян
Как сообщает турецкий сайт Haberturk, с иском в турецкий мировой суд обратился адвокат Бендал Джелил Эзман, который потребовал:
“Признать Геноцид армян. Признать виновным Талаата Пашу и его соратников. Переименовать улицы и скверы, носящие имя Талаата”.
Эзман, ранее принявший участие в Интернет-акции извинения перед армянами, заявил:
“В Турции впервые состоится такой суд. Турция должна дать себе отчет в своем прошлом”.
Турецкий адвокат требует, чтобы началось расследование по статьям УК Турции о преступлении против человечества и о воспевании преступления или человека, совершившего преступление.
Отвечая на вопрос, не боится ли он возможной реакции, адвокат Бендал Джелил Эзман заметил: “Если со мной должно что-то случиться, значит, такова воля божья”.