Էրդողան. Հայաստանի հետ հնարավոր է մերձեցում ապահովել
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ելույթ է ունեցել հեռուստաեթերով, որի ժամանակ անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացներին: Ինչպես տեղեկացնում է «Սի Էն Էն թուրք» (CNNTurk) լրատվական ծառայությունը, Էրդողանը դարձյալ խոսել է արխիվները բացելու անհրաժեշտության մասին:
Նշելով, որ թուրքական բոլոր արխիվները բաց են ուսումնասիրությունների համար` Էրդողանն ասել է. «Երրորդ երկրներում եթե կան այդպիսիք, ապա թող բացվեն, թող ուսումնասիրվեն բոլոր վավերաթղթերն ու հետո նոր քայլ կկատարենք»:
Թուրքական կառավարության ղեկավարը հայտարարել է, որ Թուրքիան ճնշումների ենթարկվող երկիր չէ: Նա ճիշտ չի համարել երրորդ երկրների ընդգրկումը ցեղասպանության հարցի շուրջ քննարկումներում, քանի որ նրանք պատմական այդ խնդրի կողմեր չեն հանդիսանում:
«Եթե այդ պատմական իրադարձությունը կողմեր ունի, ապա դա Հայաստանն է և Թուրքիան: Այսօր բոլոր խորհրդարանների ու խորհրդարանականների առաջնահերթ պարտականությունը մեր օրերի արյունածոր վերքերն արագ դարմանելն է»:
Էրդողանն ընդգծել է, որ Անկարան նպատակադրված է շրջական բոլոր պետությունների հետ ջերմ հարաբերություններ հաստատել և զարգացնել: Որպես օրինակ` մատնանշել է Սիրիան, որի հետ Թուրքիան մինչև վերջերս տարաձայնություններ ուներ, իսկ այժմ արդեն որոշակի մերձեցում կա: Նմանապես և Հունաստանի, Իրաքի, Իրանի, Վրաստանի հետ. այդ երկրների հետ Անկարան անցյալի համեմատությամբ առավել լավ բարիդրացիության մեջ է:
«Հայաստանի հետ ևս հնարավոր է նման մերձեցում ապահովել: Այդ հարցում մենք որևէ կանխակալ մոտեցում չունենք: Բայց երբ խնդրին խառնվում են երրորդ երկրները, խոչընդոտներ են հարուցվում: Ստեղծված լարվածությունը բնավ չի ծառայում երկխոսությանը»,- ասել է Թուրքիայի վարչապետը` հավելելով, որ անհրաժեշտ է պատմաբաններին թողնել պատմության այս կամ այն անցքի վրա լույս սփռելը:

Turkey’s Prime Minister Rejep Tayip Erdogan talked in a televised show about the international recognition of Armenian Genocide and the normalization of Armenian-Turkish ties. CNN Turk reported that Erdogan has repeated his statement to open the archives.
Underscoring that all Turkish archives are open for the investigation, Erdogan said: “If there are such documents in third countries open them, study them and then a step will be made.” Turkish Government’s leader announced that Turkey isn’t a state afraid of pressures. He said third countries aren’t conflict side hence their participation would be wrong.
“If that historic event has sides – they are Armenia and Turkey,” Erdogan said.
Erdogan stated that Ankara is willing to settle friendly ties with neighboring states. Erdogan stated Syria with whom ties used to be spoiled, including Greece, Iraq, Iran and Georgia.
“Such ties are also possible with Armenia. In this respect we don’t have any partial disposition. But when third countries interfere the issue, certain problems appear. This tensed condition doesn’t serve good to the dialogue,” Turkish PM said.