Քաղաքական 12:57 02/04/2010
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն իր ղեկավարած գերատեսչությունում հանդիպել է լրագրողների հետ: Ի թիվս այլ հարցերի` արծարծվել է նաև հայ-թուրքական թեման: Ըստ «Զաման» (Zaman) օրաթերթի` Դավութօղլուն, անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հետ ունեցած իր վերջին հեռախոսազրույցին, նշել է, որ դա ընթացել էր բավականին ջերմ ու կառուցողական մթնոլորտում:
«Այդ ժամանակ Քլինթոնն անդրադարձել է Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի հետ միասին նաև հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացում առկա զարգացումներին: Այդ հարցում ես հնարավորություն ունեցա Թուրքիայի համոզմունքները, ակնկալիքներն ու մտահոգություններն անմիջական կերպով փոխանցել պետքարտուղարին»,- ասել է Դավութօղլուն:
Նա նաև նշել է, որ առաջիկա օրերին Անկարան ավելացնելու է ջանքերը ԱՄՆ-ի հետ բազմակողմանի համագործակցությունը պահպանելու, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի կենսունակությունն առողջ կերպով շարունակելու և Կովկասում կայուն խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ:
Իսկ այն հարցին, թե արդյոք Էրդողանը մեկնելու է Վաշինգտոն և հանդիպելու է հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ, Թուրքիայի արտգոծնախարարը պատասխանել է, որ հենց որոշվի Էրդողանի Վաշինգտոն մեկնելու հարցը, այդ մասին ևս կտեղեկացվի:
«Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացից դուրս ևս թուրքերը կարող են հայերի հետ ամեն տեղ հանդիպել և խոսել»,- նշել է Դավութօղլուն` այդ իմաստով կարևորելով սփյուռքյան շրջանակների հետ իրենց հարաբերվելը:

Region 14:11 02/04/2010
Turkey’s Foreign Minister Ahmet Davutoglu referred to the Armenian-Turkish relations at a meeting with reporters. Davutoglu said his recent telconversation with the US State Secretary Hillary Clinton was held in a warm and constructive atmosphere, Zaman reported.
“Clinton referred to Armenia-Turkey normalization process, as well as the current developments of Armenian-Azerbaijani conflict. I had opportunity to convey Turkey’s views, expectations and concerns over the issue to the State Secretary,” Davutoglu said.
FM also said Ankara is intent to intensify efforts to maintain multilateral cooperation with the US, continue the Armenian-Turkish reconciliation process and establish peace and stability in the Caucasus.
Asked whether Erdogan will have a meeting with the Armenian Diaspora representatives in Washington, Davutoglu said he will answer the inquiry as soon as the final call on attending the nuclear summit is announced.
“Turkish people can meet and talk with Armenians anywhere, out of Armenia-Turkey normalization process as well,” Davutoglu said signifying their contacts with Diaspora.