Տնտեսություն 14:44 02/04/2010
Ապրիլի 6-7-ը պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ՀՄՄ) գլխավոր քարտուղար Համադուն Տուրեն: Այցի առաջին օրը Հ.Տուրեն հանդիպում կունենա ՀՀ տրանպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի հետ, կայցելի Ցեղասպանության թանգարան և հայ-սլավոնական համալասրան:
Ապրիլի 7-ին Համադուն Տուրեն հանդիպումներ կունենա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ: Այս մասին հայտնեց տրանսպորտի ու կապի նախարարի մամուլի քարտուղար Սուսաննա Տոնոյանը:
Հեռահաղորդակցության միջազգային միության գլխավոր քարտուղարի մասնակցությամբ կկազմակերպվի նաև կլոր սեղան` կապի, հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչների հետ: Հ.Տուրեի այցը կամփոփվի լրատվամիջոցների հետ հադիպումով:
Տեղեկացնենք, որ ՀՄՄ-ն հանդիսանում է որպես Միացյալ ազգերի կազմակերպության տեղեկատվական հաղորդակցության առաջատար կազմակերպություն: Որպես պետական կառավարման մարմինների և մասնավոր հատվածի կոորդինացման համաշխարհային կենտրոն` այն օժանդակում է ոլորտում համագործակցության եզրերի որոնման գործընթացին: Միության հիմնական նպատակներից է` միջազգային տեղեկատվական դաշտում ստանձնել նորարարական և հեռանկարային տեխնոլոգիաների զարգացման և դրանց ներդրումային ապահովման առաջատար միջազգային կազմակերպության դերը` նպաստելով ժամանակակից տեղեկատվական դաշտում ծագող խնդիրների լուծմանը:

Экономика 16:31 02/04/2010
Генеральный секретарь Международного союза электросвязи Хамадун Туре (Hamadoun Touré) 6-7 прибудет в Армению, сообщила пресс-секретарь министра транспорта и связи страны Сусанна Тоноян.
В первый день визита Туре встретится с министром транспорта и связи РА Мануком Варданяном, посетит музей-институт Геноцида армян и Российско-Армянский (Славянский) университет.
7 апреля Хамадун Туре проведет встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном и премьер-министром Тиграном Саркисяном.
С участие генсека Международного союза электросвязи будет организован круглый стол, в котором также примут участие представители сферы связи и телекоммуникаций. По итогам визита Х. Туре состоится встреча с журналистами.
МСЭ является ведущим учреждением Организации объединенных наций в области информационно-коммуникационных технологий. Роль МСЭ, как всемирного координационного центра для органов государственного управления и частного сектора, состоит в помощи миру общаться, и осуществляется в виде деятельности трех основных секторов: радиосвязи, стандартизации развития.