Տնտեսություն 14:44 02/04/2010
Ապրիլի 6-7-ը պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ՀՄՄ) գլխավոր քարտուղար Համադուն Տուրեն: Այցի առաջին օրը Հ.Տուրեն հանդիպում կունենա ՀՀ տրանպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի հետ, կայցելի Ցեղասպանության թանգարան և հայ-սլավոնական համալասրան:
Ապրիլի 7-ին Համադուն Տուրեն հանդիպումներ կունենա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ: Այս մասին հայտնեց տրանսպորտի ու կապի նախարարի մամուլի քարտուղար Սուսաննա Տոնոյանը:
Հեռահաղորդակցության միջազգային միության գլխավոր քարտուղարի մասնակցությամբ կկազմակերպվի նաև կլոր սեղան` կապի, հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչների հետ: Հ.Տուրեի այցը կամփոփվի լրատվամիջոցների հետ հադիպումով:
Տեղեկացնենք, որ ՀՄՄ-ն հանդիսանում է որպես Միացյալ ազգերի կազմակերպության տեղեկատվական հաղորդակցության առաջատար կազմակերպություն: Որպես պետական կառավարման մարմինների և մասնավոր հատվածի կոորդինացման համաշխարհային կենտրոն` այն օժանդակում է ոլորտում համագործակցության եզրերի որոնման գործընթացին: Միության հիմնական նպատակներից է` միջազգային տեղեկատվական դաշտում ստանձնել նորարարական և հեռանկարային տեխնոլոգիաների զարգացման և դրանց ներդրումային ապահովման առաջատար միջազգային կազմակերպության դերը` նպաստելով ժամանակակից տեղեկատվական դաշտում ծագող խնդիրների լուծմանը:

Economy 15:05 02/04/2010
Secretary General of the International Telecommunication Union (ITU) Hamadoun Touré is due to pay an official visit to Armenia April 6-7. On the first day of the visit H. Touré will meet with the Armenian Transport and Communication Minister Manuk Vardanyan, will visit the Genocide Museum and Russian-Armenian (Slavonic) State University.
On April 7 Hamadoun Touré will meet with the Armenian President Serzh Sargsyan and Prime Minister Tigran Sargsyan, press secretary of the Armenian Transport and Communication Minister Susanna Tonoyan told Panorama.am.
A round table will be organized with the participation of the secretary and representatives of the communication, telecommunication, IT spheres. The visit of the guest will be summed up with the meeting with reporters.
ITU is the leading United Nations agency for information and communication technology issues, and the global focal point for governments and the private sector in developing networks and services. The ITU's mission is to enable the growth and sustained development of telecommunications and information networks, and to facilitate universal access to the emerging information society and global economy.