ՀՀ նախագահ. Հայաստանը հավատարիմ է ֆրանկոֆոնիայի արժեքներին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆին:
Երկրի ղեկավարի մամլո գրասենյակի տեղեկացմամբ, Հանրապետության նախագահը կարևորել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ մեր երկրի համագործակցությունը և նշել, որ Հայաստանը հավատարիմ է ֆրանկոֆոնիայի արժեքներին, շահագրգիռ է դրանց տարածմամբ և պատրաստ է տարբեր ուղղություններով խորացնել համագործակցությունը:
«Հայերը դարերի ընթացքում սերտ կապեր են ունեցել Ֆրանսիայի և ֆրանսիական մշակույթի հետ: Այնքան սերտ, որ որոշ դեպքերում նույնիսկ դժվար է տարբերակել, թե որ մշակույթին են պատկանում այնպիսի անուններ, ինչպիսիք են` Շառլ Ազնավուրը, Միշել Լեգրանը, Անրի Վերնոյը, Ալեն Թերզյանը, Գառզուն, Ժանսեմը: Նրանք, իհարկե, ֆրանսիական մշակույթի վառ ներկայացուցիչներ են, բայց մեր հայրենակիցներին մենք համարում ենք նաև հայկական մշակույթի բաղկացուցիչ մաս»,-ընդգծել է երկրի ղեկավարը, և հավելել. «Անհատների դերը, անշուշտ, շատ կարևոր է, սակայն հարաբերությունների ամրապնդման գործում չափազանց մեծ դերակատարություն ունեն նաև Ֆրանսիայի ու ֆրանսալեզու երկրների հայկական համայնքները»:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ Հայաստանի հետ կազմակերպության հարաբերությունները 2008թ. ասոցացված անդամի կարգավիճակով անդամակցությունից ի վեր նշանակալի զարգացում են ապրել:
Նա բարձր է գնահատել ֆրանսերենի տարածումը խթանելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը և գոհունակությամբ նշել, որ Հայաստանում արդեն ավանդույթ է դարձել ֆրանկոֆոնիայի օրերի անցկացումը, և 2009թվականին կազմակերպվել են ֆրանկոֆոնիային նվիրված ամենաշատ միջոցառումները:
Հանրապետության Նախագահը և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը քննարկել են համագործակցության հետագա հնարավորությունները:

Culture 16:41 07/04/2010
Armenian President Serzh Sargsyan received today the Secretary-General of the International Organization of the Francophonie (OIF), Abdou Diouf, who is in Armenia on official visit.
According to President’s press office, President signified Armenia-OIF cooperation and said that Armenia is committed to Francophone values, is interested in spreading these and is ready to expand cooperation in different directions.
“Armenians have had tight ties with France and the French culture, those being so tight that it often becomes hard to tell what culture the names as Charles Aznavour, Michel Legrand, Henri Verneuil, Alen terzyan, Garzou, Jansem belong to. They are, certainly, the vivid representatives of French culture, though, we consider our compatriots as part of Armenian culture as well,”
President said. “The role of persons, is significant, of course, but the Armenian communities of France and French-speaking countries have too big a role in the reinforcement of the relations,” Serzh Sargsyan highlighted.
Mr. Abdou Diouf thanked for warm welcome and said OIF-Armenia relations have greatly intensified since 2008, Armenia’s associate membership to the organization.
He highly assessed the efforts to promote the spread of French language and expressed satisfaction that holding of Francophone days have become traditional in the country already.