ՀՀ նախագահ. Հայաստանը հավատարիմ է ֆրանկոֆոնիայի արժեքներին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆին:
Երկրի ղեկավարի մամլո գրասենյակի տեղեկացմամբ, Հանրապետության նախագահը կարևորել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ մեր երկրի համագործակցությունը և նշել, որ Հայաստանը հավատարիմ է ֆրանկոֆոնիայի արժեքներին, շահագրգիռ է դրանց տարածմամբ և պատրաստ է տարբեր ուղղություններով խորացնել համագործակցությունը:
«Հայերը դարերի ընթացքում սերտ կապեր են ունեցել Ֆրանսիայի և ֆրանսիական մշակույթի հետ: Այնքան սերտ, որ որոշ դեպքերում նույնիսկ դժվար է տարբերակել, թե որ մշակույթին են պատկանում այնպիսի անուններ, ինչպիսիք են` Շառլ Ազնավուրը, Միշել Լեգրանը, Անրի Վերնոյը, Ալեն Թերզյանը, Գառզուն, Ժանսեմը: Նրանք, իհարկե, ֆրանսիական մշակույթի վառ ներկայացուցիչներ են, բայց մեր հայրենակիցներին մենք համարում ենք նաև հայկական մշակույթի բաղկացուցիչ մաս»,-ընդգծել է երկրի ղեկավարը, և հավելել. «Անհատների դերը, անշուշտ, շատ կարևոր է, սակայն հարաբերությունների ամրապնդման գործում չափազանց մեծ դերակատարություն ունեն նաև Ֆրանսիայի ու ֆրանսալեզու երկրների հայկական համայնքները»:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ Հայաստանի հետ կազմակերպության հարաբերությունները 2008թ. ասոցացված անդամի կարգավիճակով անդամակցությունից ի վեր նշանակալի զարգացում են ապրել:
Նա բարձր է գնահատել ֆրանսերենի տարածումը խթանելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը և գոհունակությամբ նշել, որ Հայաստանում արդեն ավանդույթ է դարձել ֆրանկոֆոնիայի օրերի անցկացումը, և 2009թվականին կազմակերպվել են ֆրանկոֆոնիային նվիրված ամենաշատ միջոցառումները:
Հանրապետության Նախագահը և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը քննարկել են համագործակցության հետագա հնարավորությունները:

Культура 16:04 07/04/2010
Президент Армении Серж Саргсян принял находящегося в Ереване с официальным визитом генерального секретаря Международной организации франкофонии Абду Диуфа, сообщили в пресс-службе главы государства.
Президент страны счел важным сотрудничество Армении с этой организацией и отметил, что Армения остается приверженной ценностям франкофонии, заинтересована в их распространении и готова углубить сотрудничество в различных направлениях.
“На протяжении веков армяне были тесно связаны с Францией и французской культурой. Настолько тесно, что в некоторых случаях сложно отличить, какой культуре принадлежат такие имена, как Шарль Азнавур, Мишель Легран, Анри Верной, Ален Терзян, Гарзу, Жансем. Они, конечно, яркие представители французской культуры, но наших соотечественников мы считаем также составляющей армянской культуры”, - подчеркнул глава государства и добавил: “Роль личностей, безусловно, очень важна, однако в деле укрепления отношений чрезвычайно большую роль играют армянские общины Франции и франкоязычных стран”.
Генеральный секретарь Международной организации франкофонии Абду Диуф выразил благодарность за теплый прием и отметил, что после того, как в 2008 году Армения стала ассоциативным членом организации, отношения стали еще больше развиваться. Он высоко оценил усилия, прилагаемые для стимулирования распространения французского языка, и с удовлетворением отметил, что в Армении уже стало традицией проведение дней франкофонии. В 2009 году в Армении было больше всего организовано мероприятий, посвященных франкофонии.
Президент Армении и генсек Международной организации франкофонии обсудили дальнейшие возможности сотрудничества.