Տարածաշրջան 11:22 09/04/2010
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն Սլովենիայի արտգործնախարար Սամուել Զբոգարի հետ հանդիպելուց հետո հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրել է, որ ինքը հեռախոսազրույց է ունեցել ադրբեջանցի իր պաշտոնակից Էլմար Մամեդյարովի հետ: Այս մասին հայտնում է թուրքական «Ջումհուրիյեթ» (Cumhuriyet) թերթը:
Դավութօղլուն նշել է, որ հեռախոսազրույցի թեման եղել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները: Թուրքիայի արտգործնախարարն ընդգծել է, որ ավանդույթի համաձայն, ցանակած կարևոր հանդիպումից առաջ և հետո թուրքական ու ադրբեջանական կողմերը միմյանց իրազեկում են կարևորի մասին: Այս դեպքում, օրինակ, Դավութօղլուն Մամեդյարովին ներկայացրել է Էրդողանի փարիզյան այցի և Թուրքիայի առաջին փոխարտգործնախարար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուի երևանյան այցի մանրամասները: Դավութօղլուն նաև տեղեկացրել է, որ Սինիրլիօղլուն ապրիլի 9-ին մեկնելու է Բաքու` ադրբեջանական իշխանություններին հանձնելու Էրդողանի հատուկ նամակը և ուղերձը:
Ըստ թուրքական «Հյուրրիյեթ» (Hurriyet) թերթի` Էրդողանի բանագնացը Ալիևին փոխանցելու է պաշտոնական Անկարայի հետևյալ ուղերձը. «Վաշինգտոնում կայանալիք Էրդողանի-Սարգսյան հանդիպումից անհանգստանալու հարկ չկա»:

В мире 12:04 09/04/2010
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу обсудил по телефону со своим азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедъяровым отношения Армения-Азербайджан. Как сообщает газета Cumhuriyet, об этом заявил Ахмет Давутоглу в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Словении Самуэлем Збогаром.
Турецкий министр подчеркнул, что согласно традиции, до и после каждой важной встречи турецкая и азербайджанская стороны информируют друг друга об этом. В данном случае, например, Давутоглу представил Мамедъярову подробности парижского визита Эрдогана и ереванского визита Феридуна Синирлиоглу. Давутоглу сообщил также, что Синирлиоглу 9 апреля отправится в Баку передать азербайджанским властям специальное письмо и послание Эрдогана.
Согласно турецкой газете Hurriyet, посланник Эрдогана передаст Алиеву следующее послание: ”Нет повода к беспокойству в связи с предстоящей встречей Эрдоган-Саргсян в Вашингтоне”.