Աշխարհում 11:47 13/04/2010
Վաշինգտոնում այս օրերին ընթացող Միջուկային անվտանգության հարցերով գագաթաժողովի շրջանակներում Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե փորձում է այնպես անել, որ ամերիկացի օրենսդիրները այլևս չքննարկեն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին թիվ 252 բանաձևը:
Ինչպես հաղորդում է ամերիկյան «CNN» հեռուստաընկերությունը, Էրդողանն ասել է, թե Թուրքիան չի ընդունում, որ Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի սպանությունները ցեղասպանություն է և որ ինքը վստահ է, որ Օբաման չի արտահայտի «Ցեղասպանություն» եզրույթը:
«Դա է իմ ակնկալիքը, որովհետև մինչ օրս ամերիկացի ոչ մի առաջնորդ չի արտահայտել այդ բառը, և ես հավատում եմ, որ նախագահ Օբաման էլ չի արտաբերի այդ բառը», -հավելել է Թուրքիայի վարչապետը:
Նկատենք, որ այսօր գագաթաժողովի շրջանակներում կայանալու է Օբամա-Էրդողան կարճատև հանդիպումը:
Նկատենք, որ Էրդողանը սխալվում է, նշելով, թե ամերիկացի ոչ մի առաջնորդ չի արտաբերել «Ցեղասպանություն» բառը: Մեր կողմից հիշատակենք ԱՄն 40-րդ նախագահ Ռոնալդ Ռեգանի` 1981 թվականի ապրիլի 21-ի հռչակագրում ասված խոսքերը. «Հոլոքոստի դասերը, որին նախորդել է հայերի ցեղասպանությունը, և որին հաջորդել է կամբոջացիների ցեղասպանությունը, երբեք չպետք է մոռացվեն»:

Политика 12:11 13/04/2010
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что пытается предотвратить дальнейшее продвижение в конгрессе США резолюции 252 по Геноциду армян. Напомним, что Эрдоган находится в США для участия в саммите по глобальной ядерной безопасности.
Как передает американский телеканал CNN, Эрдоган заявил, что Турция не признает убийство армян в Османской Турции геноцидом, и он уверен, что Обама не использует термин “геноцид”.
“Я ожидаю именно этого, потому что до сегодняшнего дня ни один американский лидер не произносил этого термина, и я верю, что президент Обама также не произнесет этого слова”, - добавил турецкий премьер.
Заметим, что сегодня в рамках саммита состоится короткая встреча Обама-Эрдоган.
Заметим также, что Эрдоган ошибается, говоря, что ни один из американских лидеров не произносил слова “геноцид”.
40-ой президент Рональд Рейган в своем заявлении (N4838) отметил: «Уроки Холокоста не должны быть забыты, как и не должны быть забыты предшествующий Холокосту Геноцид армян и последовавший за ним Геноцид Камбоджи, а также многие подобные преследования большого числа других людей». Этот президент США, фактически признал, что трагические события 1915 года являются геноцидом.