Քաղաքական 09:56 15/04/2010
Վրաստանի արտգործնախարարությունը Ադրբեջանին կոչ է անում պատժել 17-ամյա երիտասարդի սպանության մեղավորներին
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հատուկ հայտարարություն է տարածել` կապված վրաց-ադրբեջանական սահմանում ողբերգական դեպքի հետ: Վրաստանի ԱԳ նախարարության հայտարարության մեջ տարակուսանք է հայտնվում անմեղ քաղաքացիների սպանության փաստի հետ կապված:
«Մենք խորապես համոզված ենք, որ հարևան երկրի քաղաքացիները, որոնք պատահական հայտնվել են բարեկամական հանրապետության տարածքում, չպետք է դառնան ուղիղ կրակոցի զոհ»,-ասված է ԱԳՆ հայտարարությունում:
Հիշեցնենք, որ 17 ամյա Ահմեդ Գաորգաշվիլին զոհվել էր վրաց-ադրբեջանական սահմանի Էրիսիմեդի շրջանում, տեղի բնակիչների հավաստմամբ, ադրբեջանցի դիպուկահարի հարվածից:
Ադրբեջանական զլմ-ներն իրենց հերթին տարածել են երկրի Պետական սահմանային ծառայության պաշտոնական հաղորդագրությունը, համաձայն որի ադրբեջանական կողմը վրաց-ադրբեջանական սահմանի նշյալ վայրում Վրաստանի կողմից պետական սահմանը անցնելու փորձ է կանխել:

Region 12:27 15/04/2010
Ministry of Foreign Affairs of Georgia made a statement on the tragic incident occurred on the Georgian-Azerbaijani state border. Killing an innocent civilian by the individual representative of the law-enforcement agencies represents an especially despicable act, the statement says.
“We believe that a citizen of a neighbor state, who accidentally ends up on the other side of the border of a friendly state, should not be shot on defeat,” MFA statement reads further.
On April 13, 2010, the border guards of the Republic of Azerbaijan shot and killed the citizen of Georgia, resident of village Erisimedi, Sighnaghi municipal district, the 17-year-old Ibragim Gaorgashvili, who has accidentally crossed the Georgia-Azerbaijan state border and entered the Azerbaijani territory while searching for the lost cattle.
Azerbaijani media, in turn, spread official statement of the country’s state border service, highlighting Azerbaijan prevented a border-crossing attempt in the abovementioned place of the Georgian-Azerbaijani state border.