Հունաստանին խորտակվելուց փրկեցին ԵՄ-ն և ԱՄՀ-ն
«Եվրամիության երկրների և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կողմից Հունաստանին տրվող վարկերը մեր երկրի համար շատ կարևոր աջակցություն են: Այդ օգնության մեխանիզմը նշանակում է, որ մեզ թույլ չեն տա խորտակվել»,- նախօրեին ասել է Հունաստանի վարչապետ Գեորգիոս Պապանդրեուն: Այս մասին հաղորդում է «Ռիա նովոստի» լրատվական գործակալությունը:
Նկատենք, որ Հունաստանին պարտքերի մարման և բյուջետային ճգնաժամի հաղթահարման համար Եվրոզոնայի երկրները և ԱՄՀ-ն Հունանստանին խոստացել են շուկայական տոկոսադրույքից ցածր տոկոսով վարկ, որի չափն անցնում է միլիարդի սահմանը:
«Հունաստանը սկսել է բանակցությունները տրամադրվող օգնության պայմանների շուրջ: Օգնության մեխանիզմի գործունեության վերաբերյալ որոշում կկայացվի երկրի շահերից ելնելով»,- հայտարարել է վարչապետը:

Economy 12:06 17/04/2010
An EU/IMF aid mechanism will be activated depending on Greece's interests, Greek Prime Minister George Papandreou told parliament on Friday, adding that the involvement of the International Monetary Fund did not mean that the country was bankrupt.
"We showed our will to put the country back in order. My reflexes were patriotic because the country was sinking. If the country had gone down, it wouldn't have hurt the rich, it would have primarily hurt the average Greek and the weak,” PM said.
George Papandreou also said there is a (support) mechanism where before there was nothing. It is a safe harbour for the country from the speculation in markets and a concrete manifestation of support by the European Union.
"The activation of the EU/IMF mechanism will be decided based on the country's interest ... and we are making all the preparatory actions as required," PM highlighted.