ԼՂՀ նախագահ. Արցախում առանձնակի ուշադրություն է դարձվում որակյալ կադրերի պատրաստմանն ու կատարելագործմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է «Հայ-բրիտանական միություն» հասարակական կազմակերպության անդամներին` կազմակերպության խորհրդի նախագահ Հայկ Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը քննարկվել են արտասահմանյան առաջատար բուհերում հայ ուսանողների կրթության և հայրենիքում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման, կառավարման մեթոդների կիրառման հետ կապված հարցեր: Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է արտերկրի, մասնավորապես, Մեծ Բրիտանիայի հեղինակավոր բուհերում հայ երիտասարդության կրթություն ստանալը, նրանց վերադարձը հայրենիք և ստացած գիտելիքների կիրառումը` ի նպաստ հայրենի երկրի զարգացման:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ Արցախում առանձնակի ուշադրություն է դարձվում որակյալ կադրերի պատրաստման ու կատարելագործման հարցերին, և այս գործում ակնկալում է նաև «Հայ-բրիտանական միության» դերակատարությունը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության Գերագույն դատարանի նախագահ Արարատ Դանիելյանը, կրթության և գիտության նախարար Վլադիկ Խաչատրյանը, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:

Education 17:09 19/04/2010
On 19 April President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan received members of the “British-Armenian Connect” non-governmental organization headed by chairman of the organization’s board Hayk Haroutyunyan.
Issues related to education of Armenian students in leading foreign universities, introduction and application of contemporary and advanced technologies and management methods in the Motherland were discussed during the meeting, according to the central information department of NKR President's office.
The Head of the State highlighted the importance of education of Armenian youth in famous universities abroad, particularly, in United Kingdom, their homecoming and application of the acquired knowledge for the development of the native country.
Bako Sahakyan mentioned that Artsakh pays special attention to the issues of training and preparing cadres and he anticipated the “British-Armenian Connect” to play its role in this field.
Chairman of the Supreme Court of the Artsakh Republic Ararat Danielyan, minister of education and science Vladik Khachatryan, minister of culture and youth affairs Narine Aghabalyan partook at the meeting.