ԼՂՀ նախագահ. Արցախում առանձնակի ուշադրություն է դարձվում որակյալ կադրերի պատրաստմանն ու կատարելագործմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է «Հայ-բրիտանական միություն» հասարակական կազմակերպության անդամներին` կազմակերպության խորհրդի նախագահ Հայկ Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը քննարկվել են արտասահմանյան առաջատար բուհերում հայ ուսանողների կրթության և հայրենիքում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման, կառավարման մեթոդների կիրառման հետ կապված հարցեր: Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է արտերկրի, մասնավորապես, Մեծ Բրիտանիայի հեղինակավոր բուհերում հայ երիտասարդության կրթություն ստանալը, նրանց վերադարձը հայրենիք և ստացած գիտելիքների կիրառումը` ի նպաստ հայրենի երկրի զարգացման:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ Արցախում առանձնակի ուշադրություն է դարձվում որակյալ կադրերի պատրաստման ու կատարելագործման հարցերին, և այս գործում ակնկալում է նաև «Հայ-բրիտանական միության» դերակատարությունը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության Գերագույն դատարանի նախագահ Արարատ Դանիելյանը, կրթության և գիտության նախարար Վլադիկ Խաչատրյանը, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:

Образование 16:53 19/04/2010
Президент Республики Арцах Бако Саакян принял 19 апреля членов неправительственной организации «Армяно-британский союз» во главе с председателем совета организации Айком Арутюняном.
Как сообщили в Главном информационном управлении аппарата президента Арцаха, на встрече обсуждались вопросы, касающиеся учебы армянских студентов в ведущих зарубежных вузах, внедрения и применения современных и передовых технологий и методов управления на родине.
Глава государства подчеркнул важность получения образования армянской молодежью в авторитетных вузах зарубежья, в частности, в Великобритании, их возвращения на родину и применения полученных знаний во благо развития родной страны.
Бако Саакян отметил, что в Арцахе уделяется особое внимание подготовке и совершенствованию квалифицированных кадров, и в этом вопросе ожидает также участие «Армяно-британского союза».
Во встрече принял участие председатель Верховного суда Республики Арцах Арарат Даниелян, министр образования и науки Владик Хачатрян, министр культуры и по вопросам молодежи Нарине Агабалян.