CNNTurk. Ադրբեջանին հանգստացնող հայտարարություն
Թուրքիայի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումից հետո կողմերը հանդես են եկել հայտարարություններով: Ըստ «CNNTurk»-ի` Դավութօղլուի հայտարարությունը հանգստացրել է Բաքվին: Այսպես` հանդիպումից հետո Թուրքիայի արտգործնախարարը հայտարարել է.
«Խորապես երջանիկ ենք, որ ամեն առումով և ամեն ասպեկտում Ադրբեջանի հետ մենք մերձ հարաբերությունների մեջ ենք: Մեկ անգամ ևս բոլոր հարցերում Ադրբեջանի հետ նույն հեռանկարին հարող գնահատականներ տրվեցին, որից և մեծապես գոհացած ենք»:
Դավութօղլուի խոսքով` հանդիպումների գլխավոր նպատակը Կովկասում խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատումն է:
Մամեդյարովն էլ, իր հերթին բավականին դրական գնահատելով Դավութօղլուի հետ իր հանդիպումը, նշել է, որ իրազեկվել է Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումների մասին:
«Թուրքիայից մենք լսեցինք բավական համոզիչ պարզաբանումներ»:
Դավութօղլուն նշել է, որ Անկարան ուշի ուշով հետևում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքներին: Թուրքիայի արտգործնախարարին հարցրել են, ամեն կերպ Բաքվին աջակցող Թուրքիան արդյոք պատերազմական իրավիճակում կաջակցի Ադրբեջանին: Հույս հայտնելով, որ բանակցությունները դրական ելք կունենան` Դավութօղլուն պատասխանել է.
«Մենք չենք ուզում, որ մեր տարածաշրջանում լրացուցիչ լարվածություն ստեղծվի: Մենք բոլորս միասին կստեղծենք նոր և անվտանգ Կովկասը, որտեղ ամենքը փոխադարձաբար կհարգեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը»:
Թուրքիայի արտգործնախարարը նաև նշել է, որ համաձայնեցված մադրիդյան սկզբունքները հիմնախնդրի կարգավորման պատեհ հնարավորություն են տալիս և անհրաժեշտ է, որ բոլորն օգտվեն այդ շանսից:
«Արդեն ժամանակ ձգելու, ժամանակի հետ խաղալու փոխարեն բոլորը այդ սկզբունքների շրջանակներում մնայուն մի լուծման հասնելու համար ջանք գործադրել է հարկավոր»,- ասել է Ահմեթ Դավութօղլուն:

Заявление Давутоглу успокоило Баку
Заявление министра иностранных дел Турции Ахмета Давутоглу, сделанное после встречи с азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедъяровым, успокоило Баку, сообщает турецкое агентство CNNTurk.
Согласно источнику, А. Давутоглу сказал: “Мы очень счастливы, что у нас тесные связи с Азербайджаном во всех сферах. Мы еще раз вместе с Азербайджаном дали оценки одной и той же перспективе, и мы этим очень удовлетворены”.
По словам Давутоглу, главная цель встреч – установление мира, стабильности и безопасности на Кавказе.
В свою очередь Мамедъяров, оценив довольно положительно свою встречу с Давутоглу, заметил, что был проинформирован о состоявшихся в Вашингтоне встречах. “Мы получили от Турции достаточно убедительные разъяснения”, - сказал он.
Давутоглу заметил, что Анкара внимательно следит за работой Минской группы ОБСЕ. Министра иностранных дел Турции спросили, поддержит ли Турция Азербайджан в военной ситуации. Выразив надежду, что переговоры будут иметь позитивный исход, Давутоглу ответил: “Мы не хотим, чтобы в нашем регионе создалось дополнительное напряжение. Мы все вместе создадим новый и безопасный Кавказ, в котором каждый будет уважать территориальную целостность другого”.
Глава МИД Турции также отметил, что согласованные мадридские принципы дают подходящую возможность для урегулирования проблемы, и необходимо, чтобы все воспользовались этим шансом.
“Вместо того, чтобы тянуть время, играть со временем, всем необходимо приложить усилия для достижения долгосрочного решения в рамках этих принципов”, - сказал А. Давутоглу.