Սպորտ 13:08 22/04/2010
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ապրիլի 21-ին 89 տարեկան հասակում կյանքից հեռացավ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի պատվավոր նախագահ Խուան Անտոնիո Սամարանչը: 1966 թ. նա դարձել է ՄՕԿ-ի անդամ, իսկ 1980 թ. մոսկովյան օլիմպիադայի մեկնարկից 3 օր առաջ ընտրվել է ՄՕԿ-ի նախագահ:
1994 թ. ապրիլի 19-20-ը ՄՕԿ-ի պատվիրակությունը մարկիզ Խուան Անտոնիո Սամարանչի գլխավորությամբ այցելել է Հայաստան: Նա եղել է նաև Ծաղկաձորի օլիմպիական մարզահամալիրում, ծանոթացել մարզակառույցներին: Տպավորվել և հիացած ասել էր, թե արդեն հասկանում է` ինչումն է ԽՍՀՄ և Հայաստանի հավաքականների ու մարզիկների հաջողությունների գաղտնիքը: Սամարանչը նաև գումար է տրամադրել ՀԱՕԿ-ի կարիքների ու Ծաղկաձորի մարզահամալիրի վերանորոգման աշխատանքների համար:
ՄՕԿ-ի պատվիրակության այցը Հայաստան նպաստել է հանրապետությունում օլիմպիական շարժման հեղինակության բարձրացմանը, մարզական աշխատանքների աշխուժացմանը, միջազգային մարզական կապերի բարելավմանը, օլիմպիական շարժման բազմաթիվ հարցերի պարզաբանմանը:

Sport 13:37 22/04/2010
Panorama.am has already reported that the former International Olympic Committee president Juan Antonio Samaranch died Wednesday at the age of 89 at a Barcelona hospital from a cardiorespiratory arrest.
In 1966 Juan Antonio Samaranch became IOC member and in 1980, 3 days before the Olympic in Moscow, he became IOC President.
In 1994 IOC delegation chaired by Juan Antonio Samaranch arrived in Armenia. They visited Tsaghkadzor’s Olympic sport complex, got acquainted with the sport buildings. Samaranch was deeply inspired by what he had seen as he declared that he understood what the secret of Armenian and Soviet sportsmen was. Samaranch granted financial support for the reconstruction of Tsaghkadzor’s sport complex.