Տնտեսություն 14:56 28/04/2010
Հայաստանի Արդյունաբերողների և գործարարների միությունը միակ հասարակական կազմակերպությունն է, որն անցյալ տարի սեպտեմբերին Ստամբուլում բացել է իր ներկայացուցչությունը: Panorama.am-ի այն հարցադրմանը, թե ինչ աշխատանքներ է տանում ներկայացուցչութույնը, միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը պատասխանեց, որ այն 3 հիմնական խնդիր է լուծում:
«Մենք միշտ նշել ենք, որ ապրանքաշրջանառությունը Թուրքիայի հետ միակողմանի է, մենք ունենք միայն թուրքական ապրանքների և ծառայությունների ներկրում, որոնք զգալի ծավալների են հասնում և չունենք պաշտոնական ոչ մի արտահանման փորձ. Թուրքիայի կողմից էմբարգոն պահպանվել է առ այսօր և հայկական ծագում ունեցող ապրանք չենք կարող այդ շուկա մտցնել»,-մասնավորեցրեց Ա. Ղազարյանը:
Նա նշեց ներկայացուցչության առաջին խնդիրն է ուսունասիրել այսօրվա տնտեսության մեջ առկա, արտահանման պոտենցիալ ունեցող ապրանքները, որոնք կարող են այդ շուկայում մոտ ապագայում մրցունակ լինել:
«Հաջորդն այն հարցն է, թե մոտ ապագայում ինչպես իրականացնել արտահանում այն թուրքական կազմակերպությունների համար, որոնք մեր ապրանքների կարիքն ունեն. կիսաֆաբրիկատներ, հումք…Որովհետև ինչ որ տեղ նաև ռեժիմի թուլացում ենք նկատում. Թուրքիայի տարածքով տրանզիտ բեռների տեղափոխումը վերջին 3 տարում թույլտրվում է»,-ասաց Ա. Ղազարյանը:
Երրորդ հանգամանքը վերաբերում է նրան, որ թե' Թուրքիայում ներկայացնեն Հայաստանի տնտեսության ռեալ պատկերն ու պոտենցիալը, թե' Հայաստանում` Թուրքիայինը:
Նա նկատեց, որ սերտ համգործակցում են Թուրքիայի Արդյունաբերողների միության հետ, ինչպես նաև անցյալ տարի մասնակից են դարձել Սև և կասպից ծովերի երկրների Արդյունաբերողների կոնգրեսին, որի նստավայրը Ստամբուլում է:

“Armenia can export goods to Turkey”
The Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia is the only Armenian NGO to have its representative in Istanbul, Turkey. To Panorama.am question what the mission of the organization is, the chairman of the NGO Arsen Ghazaryan said they solve three basic problems.
“We’ve always been saying the freight transfer with Turkey is one-sided, we are perfectly experienced in importing both Turkish goods and service but we don’t have any official data on how much we export. Turkey has protected the embargo till today and we can’t export any Armenian product into their market,” A Ghazaryan said.
The mission of the representation is to study the market and record what products could be exported and what products are competitive.
“The second is how to organize exporting for those Turkish companies which need our product. We feel the regime is weakened – transit freight transfer through Turkey is allowed,” Ghazaryan said.
The third issue is that the real potential of both Armenian and Turkish economies should be displayed.