Տարածաշրջան 14:47 06/05/2010
Լիբերալ երիտասարդների միջազգային ֆեդերացիան հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում քննադատել է Ադրբեջանում, նախորդ շաբաթ, ձերբակալված ակտիվիստների փաստը: Այս մասին տեղեկացնում է Թուրան լրատվական գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ նրանք ապրիլի 30-ին՝ Ադրբեջանի նավթային ակադեմիայում տեղի ունեցած ահաբեկչության տարելիցի առիթով, մի քանի տասնյակ երիտասարդ ակտիվիստներ հիշատակման ակցիա էին կազմակերպել, որը սակայն ոստիկանների կողմից դաժանորեն ճնշվել են:
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական իշխանությունների իրականացրած գործողությունները: Իշխանությունները ձերբակալել են սգո արարողությանը մասնակցած տասնյակ երիտասարդների»,- ասված է փաստաթղթում:
«Դրանից մեկ օր առաջ, իշխանությունները ձերբակալել են «Մուսավաթ» կուսակցության երիտասարդական թևի առաջնորդ Թուրալ Աբբասլիին, որը Լիբերալ երիտասարդների միջազգային ֆեդերացիայի անդամ է հանդիսանում: Դրանից զատ, ձերբակալվել են «Դալգա» երիտասարդական կազմակերպության մի շարք անդամներ, որոնք ևս Լիբերալ երիտասարդների միջազգային ֆեդերացիայի անդամներ են: Նրանց մեծ մասը ոստիկանությունում բռնությունների է ենթարկվել»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Միջազգային ֆեդերացիան կոչ է անում ադրբեջանական իշխանություններին՝ անհապաղ ազատ արձակել Աբբասլիին և նրա կողմնակիցներին: Վերջինս նաև կոչ է արել եվրոպական և միջազգային ինստիտուտներին անելու հնարավորը՝ երիտասարդների ազատ արձակման համար, ինչպես նաև հասնելու նրան, որ ավելի վաղ ազատազրման ենթարկված բլոգերներ Ադնան Գաջիզադեն և Էմին Միլին ազատ արձակվեն:
Նշենք, որ Լիբերալ երիտասարդների միջազգային ֆեդերացիան հիմնադրվել է 1947 թվականին, որի նպատակն է լիբերալ արժեքներին և ավտորիտար երկրների ուսանողների օժանդակումը: Այս պահի դրությամբ՝ ֆեդերացիա անդամ են աշխարհի 2.5 միլիոն ուսանողներ:

Law 15:02 06/05/2010
The International Federation of Liberal Youth (IFLRY) has issued a statement on the recent arrests of youth activists in Azerbaijan, strongly condemning the actions of the authorities, Turan reported.
The Azerbaijani regime today detained more than 30 mostly young people who assembled to commemorate the killing of 13 of their fellow students at the Baku State Oil Academy last year.
“IFLRY, the global umbrella of liberal youth and student organizations, strongly condemns today's actions by the Azerbaijani authorities against two of its Member Organizations in relation to the mourning of last year's massacre at the Baku State Oil Academy,” the statement says.
“As part of its ongoing clampdown against young people, the Azerbaijani authorities yesterday also preemptively detained the President of IFLRY Member Organization Musavat Youth, Mr. Tural Abbasli. Later today, the office of another Member Organization, DALGA, was raided by the authorities. Many of the people who were detained today have been beaten or violently intimated by security forces,” the statement reads further.
The group has called for the immediate release of Tural Abbasli and his fellow arrested Musavat Youth members. IFLRY is also asking all European and international institutions to do whatever is in their means to secure the freedom of all political prisoners in Azerbaijan, in particular the two jailed bloggers Adnan Hajizade and Emin Milli.
IFLRY (est. 1947) is the global umbrella of liberal, democratic, centrist, libertarian and radical youth and student organizations, representing over 2.5 million young people around the world from every continent. Its aim is to spread liberal values around the world and to support young people in authoritarian countries.