Հասարակություն 16:15 07/05/2010
Սփյուռքագետ. Հայ-պարսկական, հայ-գերմանական… հարաբերություններն ավելի լավ են, քան Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները
Սփյուռքագետ Արթուր Անդրանիկյանն, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների մասին, ասաց, որ հայ-պարսկական, հայ-գերմանական հարաբերություններն ավելի լավ են, քան Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները:
Ըստ բանախոսի, առաջին Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները բարելավող, կարգավորող կամուրջը Հովհաննես Թումանյանի կողմից ստեղծված ՀՕԿ-ն էր (Հայ օգնության կոմիտե): «Մենք Սփյուռքի հետ վաղուց առնչություններ ունենք, բայց ի վերջո չենք ճանաչում, չենք յուրացնում Սփյուռքը»,-ասաց սփյուռքագետը:
Ասուլիսի մյուս բանախոսը, սփյուռքահայ պատմաբան Գևորգ Յազճյանը նշեց, որ միչև Հայաստանում չվերանա կոռուպցիան և մինչև «բյուրոկրատական քաշքշուկները» չհասցվեն նվազագույնի, սփյուռքի հետ հարաբերություններում հետընթաց կլինի: Իսկ այդպիսի իրադրություն, ինչպես սփյուռքահայը նշեց, ներկայում էլ է նկատվում:
«Նույն բանը ասում են Սփյուռքում, ինչ –որ Հայաստանում ասում են գործարարները` նկատի ունենալով պետական մարմիններին. «Մի խանգարեք մեզ, մենք մեր հացը կհանենք, մեր հարաբերությունները կդասավորենք»,-ասաց Գ. Յազճյանն ու ավելացրեց, որ Սփյուռքի հետ կապված օրենքներ են ընդունում, իսկ հետագայում, պարզվում է, որ դրանց մեջ լուրջ բացթողումներ կան:
Անդրադառնալով սփյուռքի նախարարության ընդունած «Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման» հայեցակարգին, բանախոսը նշեց, որ հայեցակարգի մշակման գործում սփյուռքահայերը բացարձակ մասնակցություն չեն ունեցել, իսկ դա, նրա խոսքով, սխալ է:

Здоровье 16:43 07/05/2010
Мнение: Армяно-иранские и армяно-германские отношения в лучшем состоянии, чем отношения Армения-Диаспора
Армяно-иранские и армяно-германские отношения сейчас находятся в лучшем состоянии, чем отношения Армения-Диаспора, заявил сегодня на пресс-конференции эксперт по вопросам Диаспоры Артур Андраникян.
По его словам, первым мостом по наведению связей с Диаспорой был основанный в начале 20-го века армянским поэтом Ованнесом Туманяном Комитет армянской помощи.
“Мы очень давно имеем связи с Диаспорой, но так мы ее и не узнали, не освоили”, - сказал эксперт.
Другой участник пресс-конференции, историк из Диаспоры Геворк Язычян заметил, что пока в Армении не будет ликвидирована коррупция, и пока “бюрократическая волокита” не будет сведена к минимуму, в отношениях с Диаспорой будет регресс. По мнению Г.Язычяна, этот регресс заметен уже сейчас.
“Все, на что жалуются бизнесмены в Армении, имея в виду госструктуры, то же повторяют и в Диаспоре: “Не мешайте нам, мы заработаем свой хлеб, мы сами выстроим наши отношения”, - сказал Г. Язычян и добавил, что в Армении принимаются законы, связанные с диаспорой, а затем выясняется, что в них есть серьезные упущения.
Что касается концепции развития сотрудничества Армения-Диаспора, принятой министерством Диаспоры Армении, историк заметил, что в разработке концепции армяне Диаспоры не принимали никакого участия, а это, по его мнению, неверно.