ՀՀ նախագահ. Շուշիի ազատագրումը մեր պատասխանն էր նրանց, ովքեր մեր ժողովրդի դեմ սանձազերծեցին էթնիկ զտումներ, կոտորածներ, պատերազմ
Հաղթանակի և խաղաղության տոնի առթիվ այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Սիրելի' հայրենակիցներ, հարգելի' վետերաններ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի և խաղաղության տոնի կապակցությամբ:
Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթական ավարտը մեր ժողովրդի և երկրի համար պատմական իրադարձություն էր, որ դարձավ նոր մեկնարկ, խաղաղ ու ստեղծագործ աշխատանքով մեր տնտեսությունն ու մշակույթը նոր մակարդակի բարձրացնելու հզոր ազդակ: Այդ հաղթանակի համար մեր ժողովուրդը ոչինչ չխնայեց: Տվեցինք մեծաթիվ զոհեր, որոնց հիշատակը վառ են պահելու նաև մեր զավակները: Ունեցանք հերոսներ ու զորավարներ, որոնց սխրանքը, որպես հայրենասիրության ու ռազմարվեստի օրինակ, ոգեշնչելու է ներկա ու գալիք սերունդներին:
Ճակատագրի բերումով 1992 թվականի նույն այս օրը հայոց պատմությունն արձանագրեց նոր հաղթանակ: Շուշիի ազատագրումը փառք ու պատիվ բերեց հայոց անվեհեր ռազմիկներին: Դա մեր պատասխանն էր նրանց, ովքեր մեր ժողովրդի դեմ սանձազերծեցին էթնիկ զտումներ, կոտորածներ ու պատերազմ: Հայ ժողովուրդն այլևս վճռական է ազատ ապրելու և չհանդուրժելու իր դեմ կիրառվող որևէ բռնություն:
Սիրելի' հայրենակիցներ,
Այսօր մենք խոնարհվում ենք մայիսյան հաղթանակները կռող անմահների հիշատակի առջև: Նրանք արյամբ նվաճեցին մեր ժողովրդի ապրելու և զարգանալու իրավունքը, պատմական հնարավորությունն ու հեռանկարը: Մենք երախտապարտ ենք նրանց:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս մեծ տոնի առթիվ: Մենք հպարտ ենք մեր հաղթանակներով և դրանք ամրապնդելու ենք ստեղծագործ աշխատանքով»,-ասաված է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձում:

С.Саргсян: освобождение Шуши – наш ответ тем, кто развязал против нас войну
Президент Армении Серж Саргсян поздравил армянский народ с Праздником победы и мира. Как сообщает пресс-служба президента Армении, в праздничном обращении сказано:
“Дорогие соотечественники, дорогие ветераны.
Поздравляю вас с Праздником победы и мира. Победное завершение Великой Отечественной войны было историческим событием для нашего народа и нашей страны, которое стало новым началом, мощным сигналом для подъема нашей экономики и культуры на новый уровень путем мирной и созидательной работы. Для этой победы наш народ не пожалел ничего. Мы понесли многочисленные жертвы, память которых будут чтить также наши дети. Мы дали героев и военачальников, чей подвиг как пример патриотизма и военного искусства будет вдохновлять нынешнее и будущее поколение.
По велению судьбы в тот же день в 1992 году армянская история зафиксировала новую победу. Освобождение Шуши принесло честь и славу бесстрашным армянским воинам. Это был наш ответ тем, кто учинил этнические чистки, погромы и развязал против нас войну. Армянский народ теперь настроен решительно в своем стремлении жить свободно и не терпеть в своем отношении какое-либо насилие.
Дорогие соотечественники.
Сегодня мы преклоняемся перед вечной памятью тех, кто ковал майские победы. Они кровью отстояли право нашего народа жить и развиваться, его историческую возможность и перспективу. Мы благодарны им.
Еще раз поздравляю нас всех с этим великим праздником. Мы горды нашими победами и подкрепим их созидательным трудом”.