Հասարակություն 11:13 12/05/2010
Թեհրանում անցկացվում է գրքի միջազգային ցուցահանդես. հայկական տաղավար այցելողների թիվը աննախադեպ մեծ է
Մայիսի  5-15-ը  Թեհրանում  անցկացվում է գրքի միջազգային ցուցահանդես, որին մասնակցում են ավելի քան 2000 իրանցի և շուրջ 1700 արտասահմանյան հրատարակիչներ: Այցելուների թիվն այս տարի գերազանցել է 4  միլիոնը: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Մայիսի 5-ին տեղի ունեցած Թեհրանի 23-րդ գրքի միջազգային ցուցահանդեսի բացման պաշտոնական արարողությանը մասնակցել է ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանին:
ԻԻՀ-ում Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության  աջակցությամբ կազմակերպված հայկական տաղավար  այցելողների  թիվը և ցուցաբերվող հետաքրքրությունն աննախադեպ մեծ է:
Մեծ է հետաքրքրությունը հատկապես Հայաստանի զբոսաշրջության և Բարձրագույն կրթության ոլորտների նկատմամբ: Բացի այդ այս տարի օտարազգի այցելուները հետաքրքրվում են հատկապես Հայոց Ցեղասպանության թեմայով:

Tehran International Book Fair underway: number of interested in the Armenian pavilion unprecedented
Tehran International Book Fair got underway May 5 and is due by May 15. Over 2000 Iranian and around 1700 foreign publishers participate in the fair. The number of visitors has surpassed 4 million, information department of Armenian Foreign Ministry reported.
Iranian Parliament Speaker Ali Larijani attended the official opening ceremony of the 23rd Tehran International Book Fair May 5.
The number of visitors and those interested in the Armenian pavilion, established at the initiative of the Armenian Embassy in Iran and in association with the Armenian Culture Ministry, proves unprecedented.
Particularly great is the interest in the spheres of Armenian tourism and higher education. Foreign visitors are mostly show interest in the Armenian Genocide.