Հասարակություն 11:13 12/05/2010
Թեհրանում անցկացվում է գրքի միջազգային ցուցահանդես. հայկական տաղավար այցելողների թիվը աննախադեպ մեծ է
Մայիսի  5-15-ը  Թեհրանում  անցկացվում է գրքի միջազգային ցուցահանդես, որին մասնակցում են ավելի քան 2000 իրանցի և շուրջ 1700 արտասահմանյան հրատարակիչներ: Այցելուների թիվն այս տարի գերազանցել է 4  միլիոնը: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Մայիսի 5-ին տեղի ունեցած Թեհրանի 23-րդ գրքի միջազգային ցուցահանդեսի բացման պաշտոնական արարողությանը մասնակցել է ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանին:
ԻԻՀ-ում Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության  աջակցությամբ կազմակերպված հայկական տաղավար  այցելողների  թիվը և ցուցաբերվող հետաքրքրությունն աննախադեպ մեծ է:
Մեծ է հետաքրքրությունը հատկապես Հայաստանի զբոսաշրջության և Բարձրագույն կրթության ոլորտների նկատմամբ: Բացի այդ այս տարի օտարազգի այցելուները հետաքրքրվում են հատկապես Հայոց Ցեղասպանության թեմայով:

В Тегеране проходит международная выставка книги: Число посетителей армянского павильона беспрецедентно
23-я международная выставка книги проходит 5-15 мая в Тегеране, в ней принимают участие более 2000 иранцев и около 1700 зарубежных издателей. Число посетителей в этом году превысило 4 млн. Об этом сообщили в пресс-службе МИД Армении.
В официальной церемонии открытия выставки приняли участие председатель парламента Ирана Али Лариджани.
Число посетителей и проявивших интерес к армянскому павильону, организованному по инициативе посольства Армении в Иране и при содействии министерства культуры РА, беспрецедентно велико.
Большой интерес особенно проявляется к сфере туризма и высшего образования в Армении. Кроме того, иностранные посетители в этом году особо заинтересованы темой Геноцида армян.