Իրավունք 13:32 13/05/2010
Թուրքիայում կստեղծվի Օմբուդսմանի հաստատություն. Ա. Հարությունյանը Չավուշօղլուին պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակել
Այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը ընդունել է ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ տարածաշրջանի մարդու իրավունքների պաշտպանության մարտահրավերները: Այս մասին հայտնեցին մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Պարոն Չավուշօղլուն հայտնել է, որ սա իր առաջին այցերից է անդամ երկրներ` ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնում ընտրվելուց հետո/ եղել է Մոլդովայում և Ադրբեջանում/: Կարևորելով Պաշտպանի դերը ԵԽ-ում Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման գործում, ԵԽԽՎ նախագահը կարևորել է ԵԽ Խոշտանգումների Կանխարգելման Կոմիտեի զեկույցի առաջարկների կատարման, ընտրական օրենսգրքի կատարելագործման, ինչպես նաև արդարադատության համակարգի բարեփոխման գործընթացները:
Հանդիպման ընթացքում Արմեն Հարությունյանը ներկայացրել է իր 2009 թ-ի տարեկան և Արդար դատաքննության վերաբերյալ արտահերթ հրապարակային զեկույցները:
Խոսելով մարդու իրավունքների պաշտպանության մարտահրավերների մասին` Պաշտպանը նշել է հանդուրժողականության մթնոլորտի զարգացման և երկխոսության մշակույթի ձևավորման կարևորությունը` ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ տարածաշրջանում: Կարևորելով պարոն Չավուշօղլուի պատասխանատու առաքելությունը ԵԽԽՎ-ի նախագահի պաշտոնում, Պաշտպանը ընդգծել է տարածաշրջանում համերաշխության և կայունության ապահովման կարևորությունը` որպես մարդու իրավունքների երաշխավորման կարևորագույն նախապայման:
ԵԽԽՎ նախագահը հայտնել է, որ Թուրքիայում մոտակա ամիսների ընթացքում նախատեսվում են սահմանադրական փոփոխություններ, որոնց արդյունքում այդ երկրում կստեղծվի Օմբուդսմանի հաստատություն: Արմեն Հարությունյանը պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակության և հետագա համագործակցության ձևավորման գործընթացում:

Law 14:26 13/05/2010
Institution of Ombudsman to be established in Turkey: Armenian Ombudsman expresses readiness to support
The Armenian Ombudsman Armen Harutyunyan received the delegation headed by the PACE President Mevlut Cavusoglu Thursday. Challenges on the protection of the human rights in Armenia and the region were discussed at the meeting, information department of Ombudsman’s office reported.
Mr. Cavusoglu said this is among his first visits to the member states after assuming as a PACE President (he visited Moldova and Azerbaijan). Signifying the role of Ombudsman in the implementation of Armenia’s commitments in the Council of Europe, PACE President signified the processes of implementation of the proposals made by Council of Europe Anti-Torture Committee report, improvement of the election code, as well as the reforms in the sphere of justice.
Armen Harutyunyan presented his annual report 2009 and the one on Fair Investigation.
Referring to the challenges of the protection of human rights, the Ombudsman noted the significance of the development of the atmosphere of tolerance and the formation of the dialogue culture. Signifying Mr. Cavusoglu’s responsible mission as PACE President, the Ombudsman highlighted the importance of ensuring solidarity and stability in the region as the main precondition to guarantee the human rights.
PACE President said Turkey is planning constitutional reforms in the upcoming months and institution of Ombudsman is due to be established in the country. Armen Harutyunyan expressed readiness to support the process and establish of further cooperation.