Նախագահն ընդունել է Ժակ Դիուֆին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO) գլխավոր քարտուղար Ժակ Դիուֆին: Նա Հայաստանում է` մասնակցելու այսօր Երևանում մեկնարկած ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային 27-րդ համաժողովին։ Այս մասին հայտնեցին երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Ողջունելով համաժողվի անցկացումը Հայաստանում` Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության ջանքերն աշխարհում սովահարությունը նվազագույնի հասցնելու և հաղթահարելու գործում: Երկրի ղեկավարը կարևորել է նաև կազմակերպության ներդրած ավանդը գյուղական բնակավայրերում կենսամակարդակի բարձրացման, սննդի անվտանգության ապահովման, գյուղմթերքների արտադրության և, ընդհանուր առմամբ, գյուղատնտեսության զարգացման գործում: Նշելով, որ կազմակերպությունն իր զեկույցներից մեկում բարձր է գնահատել գյուղատնտեսության զարգացման ուղղությամբ Հայաստանի գործադրած ջանքերը` Նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Այդ որոշակի հաջողություններում մենք տեսնում ենք նաև ձեր կազմակերպության դերակատարությունը, դրանք նաև երկկողմ համագործակցության արդյունք են»:
Ժակ Դիուֆը կազմակերպության և նրա անդամ երկրների կողմից շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության և հանդիպումները բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար: «Մենք գոհ ենք Հայաստանի հետ երկկողմ համագործակցության մակարդակից»,-ասել է Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը` դրա լավագույն վկայությունը համարելով համատեղ իրականացված ծրագրերի ծավալն ու տրամադրված ռեսուրսները: Նա նաև ողջունել է աղքատության հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի գրանցած առաջընթացը:
Ժակ Դիուֆը վստահեցրել է, որ կազմակերպությունը պատրաստ է շարունակել օժանդակությունը Հայաստանի գյուղատնտեսության զարգացմանը: Նախագահ Սարգսյանը համագործակցությունը կարևորել է ոչ միայն ֆինանսական աջակցության, այլև այն փորձառության, աշխատանքի մշակույթի տեսանկյունից, որ նրանք բերում են Հայաստան:

President Sargsyan receives Jacques Diouf
Armenian President Serzh Sargsyan received today Secretary General of the UN Food and Agriculture Organization Jacques Diouf who is in Armenia to participate in the 27th regional conference of FAO, President's press office reported.
Welcoming the conduction of the conference in Armenia, President Sargsyan highly evaluated the efforts of the organization directed toward bringing the undernourishment rate in the world to the minimum and its overcoming. The leader of the country highlighted the contribution of the organization to the increase of the livelihood level in rural areas, ensuring of food security, production of agricultural goods and in general in the development of agriculture.
Noting that in one of its reports the organization highly assessed Armenia’s efforts toward the development of agriculture, Serzh Sargsyan said that “In these certain achievements we see the role of your organization, these are the results of bilateral cooperation.”
On behalf of the organization and its member states, Jacques Diouf thanked for hosting and organizing the meetings on high level. “We are glad from the level of bilateral cooperation,” FAO Secretary General said, considering the best testimony of it the volume of the implemented joint programs and provided resources. He also greeted Armenia’s progress registered toward overcoming the poverty.
Jacques Diouf assured that the organization is ready to continue assisting the development of Armenia’s agriculture. President Serzh Sargsyan highlighted the cooperation not only in respect of financial assistance but also in respect of experience, working culture which the organization brings to Armenia.