Տնտեսություն 16:22 13/05/2010
Թուրքիան ու Ռուսաստանը «Հարավային հոսք» գազամուղի կառուցման պայմանների վերաբերյալ փաստաթուղթ չեն ստորագրել: Այս մասին հաղորդում են ռուսական մի շարք լրատվամիջոցներ: Մասնավորապես տեղեկացվում է, որ չնայած նախորդիվ եղած վստահեցումներին, Անկարան ու Մոսկվան համաձայնության չեն եկել ռուս-իտալական գազամուղը Թուրքիայի բացառիկ տնտեսական գոտիով անցկացնելու պայմանների շուրջ:
«Կոմերսանտ» թերթի տվյալներով, Դմիտրի Մեդվեդևի այցելության ընթացքում ստորագրվել են թվով 17 պայմանագրեր, որոնցով ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է մոտ 30 մլրդ դոլարի ռուսական ներդրումներ թուրքական շուկայում: Դրանց թվում է նաև Թուրքիայում ատոմակայանի կառուցման նախագծի վրա 20 մլրդ դոլար ներդնելու մտադրությունը: «Մոսկվայի առատաձեռնությունը պետք է որ Անկարային ստիպեր թույլ տալ «Հարավային հոսքի» կառուցումը, բայց թուրքական կողմը չգնաց դրան»,- նշում է «Կոմերսանտը»:
Միաժամանակ «Վրեմյա նովոստեյ» թերթը նշում է, որ իր հերթին, Մոոսկվան ևս խուսափել է թուրքական կողմին որևէ զիջում անել: «Անկարան Մոսկվայից ոչ մի նոր զիջում` գազի սակագնի իջեցում կամ վերաարտանահման թույլտվություն, չստացավ»,- գրում է թերթն ու կարծիք հայտնում, որ հավանաբար դա է պատճառը, որ շուրջ երկու տարվա անպտուղ բանակցություններից հետո Թուրքիան և Ադրբեջանը համաձայնության են հասել գազի մատակարարման հարցում, իսկ համապատասխան համաձայնությունը պետք է կնքվի հաջորդ շաբաթ Էրդողանի Բաքու կատարելիք այցի ընթացքում:
Ռուսական կողմի համար աննպաստ այս տեղեկությունը միաժամանակ ռուսական քաղաքական վերնախավի մոտ դժգոհությունից բացի, նաև բավարարվածության զգացողություն է առաջացրել: Բանն այն է, որ Մոսկվան «Հարավային հոսքի» այլընտրանքային է դիտարկում Ուկրաինայի ջրային տարածքով անցնող ուղին և այդ ուղղությամբ արդեն գործնական քայլերի է դիմել:
Ինչ վերաբերում է թուրքական շուկայում սպասվող վերաբաշխումներին, մասնավորապես ադրբեջանական գազի ծավալների ավելացման դեպքում ռուսական գազի սպառման նվազմանը, ապա դա ռուսներին քիչ է մտահոգում: Բանն այն է, որ ադրբեջանական գազի սպառումը թուրքական շուկայում էլ ավելի է մթագնում «Հարավային հոսքի» մրցակից «Նաբուկո» նախագծի հեռանկարները:

Economy 17:30 13/05/2010
Turkey and Russia didn’t sign any deal on terms “South Stream” pipe line construction, Russian media reported. It’s reported that irrespective of them to assure earlier, Ankara and Moscow didn’t agree upon the terms to transfer Russian-Italian gas pipe line through Turkey’s exclusive economic field.
According to “Komersant”, 17 deals have been signed during Dmitry Medvedev’s visit which suppose about $30 billion Russian investments into Turkish market. They include $20 billion for the project to build a power station in Turkey. “Turkey’s generosity should have forced Ankara to approve “South Stream” construction, but the Turkish side rejected it,” Russian Komersant writes.
“Vremya Novosti” Russian paper writes that at the same time Moscow was unwilling to make any concession. “Ankara didn’t get any advantage from Moscow – gas price reduce or approve to re-export,” Russian paper writes, adding that possibly after two years of unsuccessful negotiations Turkey and Azerbaijan have finally agreed upon gas supply deal, which is supposed to be signed next week.
This kind of ineffective information for the Russian side gave rise to concerns in the Russian political ruling clique, as well as feeling of satisfaction. The thing is that Moscow finds water way through Ukraine as alternative to “South Stream” and has resumed practical steps related to this.
Regarding the redistribution in the Turkish market, particularly the increase of Azerbaijan’s gas in case of reducing the level of Russian gas, Russia isn’t significantly alarmed with it. The supply of Azerbaijani gas in Turkish market makes the rival project of “South Stream” “Nabucco’s” perspectives more uncertain and dark.