Թինա Քեյդենաուն Երեվան կայցելի վաղը
Այս օրերին Հարավային Կովկասում այցելություններ է իրականացնում ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալ Թինա Քեյդենաուն: Նախօրեին նա եղել է Բաքվում, իսկ վաղը կայցելի Երևան:
Ադրբեջանում ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետը հանդիպումներ է ունեցել այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի և արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։
Բաքվում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Թինա Քեյդենաուն հայտարարել է, թե ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման գործընթացում վերջին ժամանակներում բավական մեծ ակտիվություն կա:
«Մենք շատ ակտիվ ենք և շատ ենք գրավված այդ խնդրով, կարող ենք ասել` այս գործընթացում ակտիվ զբաղվածություն ունենք մյուս երկու համանախագահների հետ միասին, այնպես ինչպես երկու երկրները, որ ներգրավված են գործընթացում»,- ասել է նա:
Դիվանագետը նաև անդրադարձել է ադրբեջանա-ամերիկյան հարաբերություններին, և ի հեճուկս պաշտոնական Բաքվի վերջին հակաամերիկյան դրսևորումներին, նշել. «Իմ հիմնական ասելիքն այն էր, որ Միացյալ Նահանգները շատ է հոգ տանում Ադրբեջանի հետ ռազմավարական գործընկերության մասին, և առաջ ենք նայում լավ ու արդյունավետ գործընկերություն ունենալու համար, որով միասին առաջ կշարժվենք մի շարք տարբեր լուրջ խնդիրների առումով»:
Ինչպես փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը, հղում անելով ՀՀ նախագահի մամլո խոսնակ Արմեն Արզումանյանին, փոխպետքարտուղարի տեղակալ Թինա Քեյդենաուն Երևան կատարելիք այցի շրջանակներում կհանդիպի Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Աղբյուրի հաղորդմամբ, հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկվելու են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ողջ սպեկտրին առնչվող հարցեր:
Իր հերթին Հայաստանի արտգործնախարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը հայտնել է, որ ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետը հանդիպելու է նաև նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:

Тина Кейденау завтра приедет в Ереван
Заместитель помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Тина Кейденау в эти дни совершает визит в страны Южного Кавказа. Накануне она была в Баку, а завтра, 14 мая приедет в Ереван.
В Баку высокопоставленный дипломат США встретилась с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и министром иностранных дел Эльмаром Мамедъяровым.
На встрече с журналистами в Баку заявила, что в процессе Минской группы по урегулированию карабахской проблемы в последнее время наблюдается достаточно высокая активность.
«Мы очень активны и вовлечены в решение этой проблемы, можно сказать, что вместе с двумя другими сопредседателями мы принимаем активное участие в этом процессе, так же как и две страны, вовлеченные в этот процесс», - заявила Кейденау.
Дипломат также коснулась американо-азербайджанских отношений и назло антиамериканским проявлениям официального Баку отметила: «Главное, что я хочу сказать, это то, что США очень заботятся о развитии стратегического партнерства с Азербайджаном, и мы надеемся на установление хорошего и эффективного партнерства, посредством которого сможем вместе продвинуться вперед по ряду серьезных задач».
Как сообщает радиостанция «Свобода», ссылаясь на пресс-секретаря президента РА Армена Арзуманяна, заместитель помощника госсекретаря США Тина Кейденау в рамках визита в Ереван встретится с президентом Сержем Саргсяном. Согласно источнику, в ходе встречи будут обсуждены вопросы, касающиеся всего спектра армяно-американских отношений.
В свою очередь пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян сообщил, что американский высокопоставленный дипломат встретится также с министром Эдвардом Налбандяном.