Թինա Քեյդենաուն Երեվան կայցելի վաղը
Այս օրերին Հարավային Կովկասում այցելություններ է իրականացնում ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալ Թինա Քեյդենաուն: Նախօրեին նա եղել է Բաքվում, իսկ վաղը կայցելի Երևան:
Ադրբեջանում ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետը հանդիպումներ է ունեցել այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի և արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։
Բաքվում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Թինա Քեյդենաուն հայտարարել է, թե ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման գործընթացում վերջին ժամանակներում բավական մեծ ակտիվություն կա:
«Մենք շատ ակտիվ ենք և շատ ենք գրավված այդ խնդրով, կարող ենք ասել` այս գործընթացում ակտիվ զբաղվածություն ունենք մյուս երկու համանախագահների հետ միասին, այնպես ինչպես երկու երկրները, որ ներգրավված են գործընթացում»,- ասել է նա:
Դիվանագետը նաև անդրադարձել է ադրբեջանա-ամերիկյան հարաբերություններին, և ի հեճուկս պաշտոնական Բաքվի վերջին հակաամերիկյան դրսևորումներին, նշել. «Իմ հիմնական ասելիքն այն էր, որ Միացյալ Նահանգները շատ է հոգ տանում Ադրբեջանի հետ ռազմավարական գործընկերության մասին, և առաջ ենք նայում լավ ու արդյունավետ գործընկերություն ունենալու համար, որով միասին առաջ կշարժվենք մի շարք տարբեր լուրջ խնդիրների առումով»:
Ինչպես փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը, հղում անելով ՀՀ նախագահի մամլո խոսնակ Արմեն Արզումանյանին, փոխպետքարտուղարի տեղակալ Թինա Քեյդենաուն Երևան կատարելիք այցի շրջանակներում կհանդիպի Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Աղբյուրի հաղորդմամբ, հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկվելու են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ողջ սպեկտրին առնչվող հարցեր:
Իր հերթին Հայաստանի արտգործնախարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը հայտնել է, որ ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետը հանդիպելու է նաև նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:

Region 18:32 13/05/2010
Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Tina Kaidanow is paying a regional visit to the Caucasus. She was in Baku Wednesday, and is due to arrive in Yerevan Friday.
The top US official met with Azerbaijan’s President Ilham Aliyev and Foreign Minister Elmar Mammadyarov in Baku.
Tina Kaidanow told reporters in Baku that there is quite big activity over Karabakh issue recently.
“We are very active and are greatly attracted with the issue, we can say we are actively occupied with the process with the two other Co-Chairs, like the two countries involved in the process,” she said.
The official also referred to Azerbaijan-US relations and addressing Baku’s recent anti-American statements, noted: “What I mean is that the US greatly cares for military partnership with Azerbaijan and is looking forward to having a good and efficient partnership.”
Tina Kaidanow is expected to meet with the Armenian President Serzh Sargsyan in Yerevan, Radio Liberty reports quoting the President’s spokesman Armen Arzumanyan. According to the source, the sides will cover issues related to the Armenian-American relations.
As the Armenian Foreign Ministry spokesman Tigran Balayan reported, the US official will also meet with the Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian.