Բագրատյանի խորհուրդը Աշոտյանին ու Զոհրաբյանին. «Ձեզ հավաքեք»
Այսօրվա ասուլիսում բացի տնտեսությունից նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն այսօր դժգոհություններ հայտնեց կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի ու ԲՀԿ-ական պտագամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի վերաբերյալ: Նա նրանց խորհուրդ տվեց. «Ձեզ հավաքեք: Ձեզ լեզո՞ւն է խանգարում»:
«Հեռուստաեսությամբ ասում են, լավ կրթություն է պետք: Կարծես թե վատ կրթության մեղավորը հայերենն է»,-խոսելով օտարալեզու դպրոցների մասին, ասաց Բագրատյանը, ավելացնելով, որ ապշել է նախարարի ու պատգամավորի հարցադրումներից:
«Ասում են, ուզում եք լավ կրթություն, ուրեմն օտար լեզուները պետք է գան: Սա մեղադրանք է հայոց լեզվի հասցեին»,-ասաց Բագրատյանը: Նրա խոսքով, հայոց լեզուն պետք է ռեֆորմացվի, նրա զարգացման, կոմպյուտերիզացման համար ներդրումներ են պետք:
«Ես լեզվաբան չեմ, բայց կարդացել եմ Բայրոն: Ինձ հետաքրքիր է, թե ինչու է նա ուսումնասիրել հայոց լեզուն: Ես հասկացա նրան: Ինքն ասում է ես պոետ մարդ եմ, խոսքի մարդ եմ, երբ լսում եմ լեզուն, հանգը, կառույցը, հասկանում եմ նրա կատարելությունը: Ո՞նց կարելի է այս լեզուն չսովորել»,-ասաց Բագրատյանը:

Бывший премьер-министр: Армянский язык следует реформировать
Экс-премьер-министр Армении Грант Багратян сегодня на пресс-конференции затронул не только тему экономики, но и образования, и выразил недовольство деятельностью министра образования и науки Армена Ашотяна и депутата фракции Процветающая Армения Наиры Зограбян. “Соберите себя, вам, что язык мешает?”, - посоветовал он им.
“По телевидению говорят, нам нужно хорошее образование, как будто виновен за плохое образование армянский язык”, - говоря об инициативе открыть в Армении школ на иностранных языках, заявил бывший глава правительства. Г. Багратян заметил, что заявления министра и депутата просто повергли его в изумление.
“Говорят, если вы хотите хорошее образование, значит, должны войти иностранные языки. Это обвинение в адрес армянского языка”, - сказал Г. Багратян. По его словам, армянский язык следует реформировать, нужны инвестиции для его развития и компьютеризации.
“Я не лингвист, но читал Байрона. Мне было интересно, почему он решил изучить армянский язык. И я понял. Он говорит, что он поэт, человек, изучающий слово, и когда он слышит язык, его рифму, изучает его структуру, то понимает его совершенство. Как можно не учить этот язык?”, - поинтересовался он.