Մոսկվայում Ադրբեջանը գովազդող միջոցառումը տապալավել է
«РИА-Новости» ռուսական լրատվական գործակալությունում ադրբեջանական կողմը երկու օր առաջ կազմակերպել էր մամլո ասուլիս` «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը` հայ-թուրքական բանակցությունների համատեքստում» թեմայով: Ադրբեջանական կողմը ներկայացրել են Ադրբեջանի նախագահին կից գործող ստրատեգիական կենտրոնի տնօրեն Էլիսան Նուրիևը, Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ասիմ Մոլլադեն և քաղաքականագետ Ռասիմ Մոսաբեկովը:
«РИА-Ровости» գործակալության դահլիճում ներկա էին 8-10 լրագրողներ, որոնցից 7-ը ներկայացնում էին ադրբեջանական կողմը, իսկ մնացածը` հայ լրագրողներն էին: Հատկանշական է, որ որպես կանոն, ակտիվ ռուսական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները ներկա չէին այդ ասուլիսում: Ադրբեջանական ելույթները նույնաբովանդակ էին և ասում էին, թե Ադրբեջանը տնտեսապես հզոր երկիր է, որը կարող է ավելին տալ Ղարաբաղի ժողովրդին, քան Հայաստանը:
Հայ լրագրողները ծավալեցին բուռն քննարկումներ ադրբեջանական կողմի հետ, որին հաջորդեցին ադրբեջանական կողմի անհիմն բացատրությունները` Ադրբեջանի ներկայիս ագրեսիվ քաղաքականության վերաբերյալ: Ի վերջո, երբ ասուլիսը վերածվեց բուռն քննարկումների և ադրբեջանական կողմը հայտնվեց դժվար վիճակում, մամլո ասուլիսի կազմակերպիչները շատ կոռեկտ ձևով ավարտեցին միջոցառումը:

Politics 14:19 22/05/2010
Azerbaijan initiated a press conference on “Nagorno-Karabakh conflict in the context of Armenian-Turkish normalization” at ‘RIA Novosti’ Russian news agency in Moscow 2 days ago. Azerbaijani side was represented by Elkhan Nuriyev, Director of the Center for Strategic Studies under the President of the Republic of Azerbaijan, Mili Mejlis deputy Asim Mollade and political expert Rasim Mosabekov.
8-10 reporters were present, including 7 Azerbaijanis, with the others representing the Armenian side. What comes surprising is that no Russian reporters were present at the conference. Azerbaijani side said Azerbaijan is an economically powerful country and can give more to Karabakhi people than Armenia.
Armenian reporters had hot discussions with the Azerbaijani side, which was followed by the ungrounded explanations of the latter over Azerbaijan’s current aggressive policy. Eventually, as the press conference turned into hot discussions and Azeris appeared in a difficult condition, the organizers announced the end of the event.