Իրանի նախագահ. «Իրանի և Հայաստանի հարաբերություններն անկեղծ են և բարեկամական»
Իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ`Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայ-իրանական հարաբերությունները բարեկամական և անկեղծ որակելով` նշել է, որ Իրանն ու Հայաստանը միմյանց հետ կապված են անխզելի կապով:
Իրանի նախագահը ավելացրել է. «Պետք է բոլոր հնարավորություններն օգտագործել` ի շահ Իրանի և Հայաստանի ժողովուրդների: Իրանը պատրաստ է գիտության բնագավառում ունեցած իր փորձը փոխանցել Հայաստանին:
Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնները փոխանցելով Մահմուդ Ահմադինեժադին, նշել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև առկա բարձր մակարդակի հարաբերությունների պայմաններում գիտությունը ևս կարող է նպաստել երկու ժողովուրդների կենսամակարդակի բարձրացմանը և բարեկեցության ապահովմանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 21-ին հնգօրյա պաշտոնական այցով մեկնել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն:

Образование 13:01 24/05/2010
Иран и Армения неразрывно связаны друг с другом. Об этом, как передает агентство “ИРИБ”, заявил президент Ирана Махмуд Ахмадинежад на встрече с министром науки и образования РА Арменом Ашотяном.
Президент Ирана добавил, что необходимо использовать все возможности во благо народов Ирана и Армении. “Иран готов передать Армении свой опыт в области науки”, - сказал он.
Армен Ашотян, передав Махмуду Ахмадинежаду приветствия президента Армении Сержа Саргсяна, отметил, что в условиях имеющихся на высоком уровне отношений между Арменией и Ираном наука также может способствовать повышению жизненного уровня двух народов и обеспечению благополучия.
Напомним, что делегация, возглавляемая министром науки и образования РА Арменом Ашотяном, 21 мая с пятидневным официальным визитом отправилась в Иран.