Տնտեսություն 12:56 24/05/2010
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, «ՄՏՍ» ԲԲԸ դուստր ձեռնարկությունը, տեղեկացնում է Վրաստանի սահմանի մոտ գտնվող Պտղավան գյուղում տեղադրված «Բարի գալուստ» տաղավարի բացման մասին:
Պտղավանցիների համար կարևոր է զբոսաշրջության ծրագրերի շրջանակներում հաղորդակցվելու և միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան արտադրանք ներկայացնելու հանգամանքը: Հանդիսավորությամբ բացված տաղավարում ցուցադրվեցին Պտղավանի բնակիչների և Նոյեմբերյանի հաշմանդամ երեխաների զարգացման կենտրոնի սաների ձեռքի աշխատանքներն ու հուշանվերները:
Շատերը կարծում են, թե գոյություն ունի Հայաստանի Մետաքսի ճանապարհի միայն մեկ ուղի: Իրականում, սակայն, ժամանակին Արևելքն Արևմուտքին է կապվել բազմաթիվ ճանապարհներով, որոնց մեծ մասն անցել է ցամաքով, իսկ մյուս մասը` ծովով: Այդ ճանապարհը հարավը միացրել է հյուսիսին, արևելքն արևմուտքին` հազարավոր տարիներ ի վեր առևտրականներին ընձեռելով ազատ ճանապարհորդելու հնարավորություն: Մետաքսի ճանապարհի ուղղությունները փոփոխվել են ըստ տարվա եղանակների, իսկ ճանապարհներն անցել գետերի հովիտներով և լճերի ափերով: Հայաստանի Մետաքսի ճանապարհն իրենից ներկայացրել է ամբողջ երկրով անցնող բազմաթիվ ուղիների ցանց: ԱՄԱՓ-ի կողմից նշված ուղին Իրանը կապում է Վրաստանի հետ:
Նախագծի նպատակն է Հայաստանի Մետաքսի ճանապարհին տեղադրել անհրաժեշտ հարմարություններով ապահովված հանգստի կանգառներ, որտեղ կներկայացվեն տեղացիների ձեռքի աշխատանքներն ու ապրանքները, և կառաջարկվեն տարբեր ծառայություններ: Ծրագրում ընդգրկված համայնքները հանգստի կանգառներում կազմակերպվող տեղական ապրանքների վաճառքից կստանան կայուն եկամուտ, և կհմտանան զբոսաշրջության միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ապրանքներ արտադրելու, փաթեթավորելու և դրանք գովազդելու գործում: Այս ամենը նրանց կոգեշնչի ու կմղի Մետաքսի ճանապարհի ծրագրից դուրս` եկամտի այլ աղբյուրներ որոնելուն, որոնք ևս կներկայացնեն տվյալ համայնքին բնորոշ տաղանդն ու հմտությունները և հնարավորինս կկանխեն Հայաստանի գյուղական համայնքներից ու սոցիալապես անապահով բնակավայրերից հմուտ աշխատուժի և տաղանդի արտագաղթը:
Սա «Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագրի» 2010թ. երկրորդ շնորհանդեսն է, որով սկիզբ է դրվում մշակույթի և զբոսաշրջության միջոցով գյուղական համայնքների զարգացումը խթանելու ծրագրին: Ընդամենը երկու տարվա ընթացքում Հայաստանի 49 հուշարձանների տարածքում տեղադրվել է շուրջ 320 վահանակ: Այս տարի նախատեսվում է 46 հուշարձանների տարածքում տեղադրել ևս 142-ը` այդ թվում Բրայլյան այբուբենով 20 վահանակ: Հիշեցնենք, որ անցյալ տարի բրալյան վահանակ է տեղեդրվել 14 հնավայրում: Ի դեպ, Հայաստանում առաջին անգամ կիրականացվեն նաև «Աուդիոտուր» և «Որդեգրիր հուշարձան» ծրագրերը:
Հերթական նախաձեռնությունը դարձյալ կյանքի կոչվեց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանատան մշակութային հիմնադրամի, USAID/CAPS-ի, Գյումրիում Իտալիայի պատվո հյուպատոսի, ինչպես նաև Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ:

Economy 13:08 24/05/2010
VivaCell-MTS, a subsidiary of “Mobile TeleSystems” OJSC, informs about the Silk Road Stop/Village Welcome Center presentation in the frames of Armenian Monuments Awareness Project (AMAP) that was held in Ptghavan Village, near the Georgian border.
The opening of the rest stop was spiced up with local folk performances, food and drink and the unveiling of the village center, which featured souvenirs and handcrafts from P’tghavan village and the gifted students of the Noyemberian school for disabled and orphaned children.
Many think of the Silk Road as a single trail but in fact there were dozens of routes connecting East and West, most by land, some by sea. They crossed East to West and North and South, taken by traders over thousands of years of travel. Routes changed according to season and the vagaries of the times, the most popular tracing river valleys and lake shores as they wound their way to their final destinations. Armenia’s Silk Road is made of several routes that crisscross the country. AMAP’s route follows the North-South corridor that connects Iran with Georgia.
The aim of the project is to establish “rest stops” along the Armenian Silk Road, stops that will combine rest area amenities with locally made and grown crafts, products and local services. Communities participating in the project will receive sustainable income from selling locally made or provided goods and services at designated Silk Road Stops; gain capacity to continue producing, packaging and marketing goods and services in a standardized way for an international traveler market and in changing conditions; encouraged and empowered to seek alternative income opportunities that draw on the local community’s unique talents and skills, contribute to stopping the drain of talent and skills now inflicted on rural and vulnerable communities in Armenia.
The general sponsorship of AMAP reflects VivaCell-MTS’ commitment to the preservation of Armenian history. The Company is led by the belief that corporate responsibility should embrace projects cherishing Armenian National Identity and Culture.
This was AMAP’s second presentation in 2010 and was a landmark in its short history supporting local and rural development through culture and tourism. In just two years AMAP has installed over 320 installations at 49 monuments in Armenia. This year 142 installations were added at 46 locations, including 20 Braille panels (installed at 14 sites during the last year), Armenia’s first Audio Tours program and the Adopt a Monument Program.
The projects are sponsored by VivaCell-MTS, The US Ambassadors Cultural Fund, USAID/CAPS, the Honorary Consul for Italy in Gyumri and the Norwegian Ministry for Foreign Affairs.