Թուրք սահմանապահները սպանել են 40 իրանցի փախստականի.«Ռահվա.իռ»
Թուրք սահմանապահները, սպանելով 40 իրանցի փախստականի, բոլորին թաղել են միևնույն գերեզմանափոսում: Այդ մասին հայտնում է իրանական «ռահվա.իռ» կայքը:
Կայքի փոխանցմամբ` նախկին թուրք սահմանապահը, որն ի պաշտոնե ներկա է եղել մի քանի տարի առաջ կատարված վերոնշյալ սպանդին, խոստովանել է, որ սպանդը նախօրոք ծրագրված է եղել, և իրենք դա կատարելու համար ուղղակի հրահանգ էին ստացել:
Ըստ ծրագրի` նախօրոք փորվել է գերեզմանափոսը, այնուհետև 40 իրանցիների ձեռքերը կապելով` սպանել են բոլորին և միասին թաղել միևնույն գերեզմանափոսում:
Թուրք ոստիկանն ասել է, որ սպանդի հրաման տալու պատճառն այն է եղել, որ եթե իրանցի փախստականներին հանձնեին իրենց իշխանություններին, ապա որևէ հատուկ արձագանք չէր լինելու, եթե հանձնեին Իրանի իշխանություններին, ապա, միևնույնն է, նրանք փորձելու էին կրկին անցնել Թուրքիայի սահմանը:

Region 15:01 26/05/2010
Turkish border patrols killed 40 Iranian refugees, burying all of them in the same grave hole, rahva.ir reported.
According to the source, the former Turkish border guard who was present at the above-mentioned massacre several years ago, has confessed that the massacre was planned and they had done this under command.
According to the plan, the hole has been dug beforehand, then they tied the hands of 40 Iranians, killed all and buried them in the same grave hole.
The Turkish policeman said the massacre command came since had they been handed to the local authorities, they would have received no special response, and had they been handed to Iran’s authorities, they would have tried to cross Turkey’s border again.