Թուրք սահմանապահները սպանել են 40 իրանցի փախստականի.«Ռահվա.իռ»
Թուրք սահմանապահները, սպանելով 40 իրանցի փախստականի, բոլորին թաղել են միևնույն գերեզմանափոսում: Այդ մասին հայտնում է իրանական «ռահվա.իռ» կայքը:
Կայքի փոխանցմամբ` նախկին թուրք սահմանապահը, որն ի պաշտոնե ներկա է եղել մի քանի տարի առաջ կատարված վերոնշյալ սպանդին, խոստովանել է, որ սպանդը նախօրոք ծրագրված է եղել, և իրենք դա կատարելու համար ուղղակի հրահանգ էին ստացել:
Ըստ ծրագրի` նախօրոք փորվել է գերեզմանափոսը, այնուհետև 40 իրանցիների ձեռքերը կապելով` սպանել են բոլորին և միասին թաղել միևնույն գերեզմանափոսում:
Թուրք ոստիկանն ասել է, որ սպանդի հրաման տալու պատճառն այն է եղել, որ եթե իրանցի փախստականներին հանձնեին իրենց իշխանություններին, ապա որևէ հատուկ արձագանք չէր լինելու, եթե հանձնեին Իրանի իշխանություններին, ապա, միևնույնն է, նրանք փորձելու էին կրկին անցնել Թուրքիայի սահմանը:

Политика 14:39 26/05/2010
Турецкий пограничник признался, что его сослуживцы несколько лет назад убили 40 иранских беженцев и закопали их в одной могиле, сообщает иранский сайт “Рахва.ир”.
Один из бывших турецких пограничников, который участвовал в этой бойне, признался, что она была заранее спланирована, и они получили подобный приказ.
Согласно плану, могила была вырыта заранее, затем 40 иранцам связали руки, расстреляли и закопали в одной могиле.
Турецкий пограничник заявил, что приказ был дан по той причине, что если бы иранских беженцев сдали властям Турции, то не последовало бы никакой особой реакции, если бы их сдали иранским властям, то все равно, они вновь попытались бы перейти турецкую границу.