Երեք պետական բուհերի դիպլոմներ կճանաչվեն Իրանում
Իրանի կրթության և գիտության նախարարությունը պատրաստ է ճանաչել Հայաստանի երեք պետական բուհերի ավարտական դիպլոմները: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտնեց ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը, այս գիշեր է վերադարձել հարևան երկրից: Իրանը կճանաչի Մ. Հերացու անվան բժշկական համալսարանի, Երևանի պետական համալսարանի ու Ճարտարագիտական համալսարանի ավարտական դիպլոմները:
Հիշեցնենք, որ ամիսներ առաջ Իրանի ԿԳ նախարարությունը հայտարարել էր, որ չի ճանաչում Հայաստանի պետական բուհերի դիպլոմները, պատճառաբանելով, թե այստեղ ուսուցման մակարդակը ցածր է:
Աշոտյանն ասաց, որ դիպլոմների ճանաչման վերաբերյալ համաձայնություն ձեռք է բերվել իր` Իրան կատարած այցի ընթացքում: Նախարարն այնտեղ էր մայիսի 21-26-ը: Հարցը պետք է լուծվի մինչև սեպտեմբեր, որպեսզի գործնական կիրառում ստանա: «Քաղաքական որոշում դիպլոմների ճանաչման վերաբերյալ արդեն ընդունված է»,-ասաց նախարարը, ավելացնելով, որ Իրանից համապատասխան պաշտոնյաններ կգան` փաստաթղթերը ստորագրելու:
Ա. Աշոտյանը մասնավոր բուհերի դիպլոմների ճանաչման վերաբերյալ ոչինչ չասաց, նշելով, որ ինքն իրավասու է խոսել միայն պետական բուհերից: Իսկ ընդհանրապես նա Իրան կատարած այցն արդյունավետ համարեց, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 10-ական մագիստրոսական ու ասպիրանտական տեղեր ու կրթաթոշակներ հատկացնել հայ երիտասարդների ուսումն Իրանում ապահովելու համար: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև Իրանում հայագիտական կնետրոն հիմնելու մասին:

Образование 14:52 26/05/2010
Министерство образования и науки Ирана готово признать дипломы нескольких армянских вузов, заявил сегодня на встрече с журналистами министр образования и науки Армении Армен Ашотян, который вернулся из соседней страны сегодня ночью.
По его словам, Иран признает дипломы медицинского университета имени Гераци, Ереванского государственного университета и Инженерного университета.
Напомним, что несколько месяцев назад министерство образования и науки Ирана заявило, что не признает дипломы армянских государственных вузов, поскольку уровень образования здесь низкий.
А.Ашотян сообщил, что в ходе его визита было достигнуто соглашение о признании дипломов вышеназванных вузов. Заметим, что министр посетил ИРИ 21-26 мая.
По словам министра, практическая сторона вопроса будет решена до сентября. “Политическое решение о признании дипломов уже принято”, - сказал он, добавив, что из Ирана в Армению приедут соответствующие должностные лица, чтобы подписать документы.
А.Ашотян ничего не сказал о признании дипломов частных вузов, отметив, что он уполномочен говорить только о государственных вузах. Он оценил свой визит в Иран как эффективный и сообщил, что достигнута также договоренность об открытии по 10 мест в аспирантурах и магистратурах вузов Ирана для армянских студентов с выплатой стипендии. Достигнута также договоренность об открытии арменоведческого центра в Иране.