Առողջություն 16:24 26/05/2010
Մայիսյան հաղթանակներին նվիրված «Երևան» բժշկական կենտրոնում անցկացվող «Բուժօգնություն զոհված ազատամարտիկների ընտանիքներին» մեկամսյա բարեգործական ակցիայի շրջանակներում սպասարկվել է ազատամարտիկների շուրջ 700 բարեկամ: Այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփելով բարեգործական ակցիան` ասաց «Երևան» բժշկական կենտրոնի գլխավոր բժիշկ` ազատամարտիկ Տարոն Տոնոյանը:
ԲԿ-ի գլխավոր բժիշկը նշեց, որ արդեն երկրորդ տարին է, ինչ անկացվում են Արցախի ազատամարտի զոհված ու հաշմանդամ ազատամարտիկների ընտանիքների համար անվճար բուժօգնություն, հետազոտություններ, վիրահատություններ:
«Երբ անցյալ տարի կազմակերպեցինք ակցիան, բուժպարագաների ու դեղորայքի ծախսը իր վրա վերցրեց «Հայրենիք» հիմանդրամը, իսկ այս տարի դիմեցի Հայ հեղափոխական դաշնակցությանը, ով օգնեց այդ հարցում»,-ասաց Տ. Տոնոյանը:
Նա նշեց, որ ակցիան անցկացվում է կենտրոնում քանի որ «Երևան» ԲԿ-ում չկա պետպատվեր և տարին մեկ անգամ, մեկ ամսով, բժիշկները պատրաստակամությամբ անվճար բուժօգնություն են ցուցաբերում դիմողներին:
Հիմնականում, ինչպես գլխավոր բժիշկը ներկայացրեց, անցյալ տարի այս ակցիայի ընթացքում սպասարկվել է 520 Երևանի ու մարզերի բնակիչ: Այս տարի մասնագետները սպասում էին հիվանդների թվի ակտիվություն, քանի որ անցյալ տարի ակցիան լավ արդյունքներ է ունեցել: Տ. Տոնոյանը նշեց, որ հիվանդանոցում միայն չի իրականացվում նեիրո` գլխուղեղի վրա կատարվող ու սրտի վիրահատություններ, մյուս բոլոր վիրահատությունները հիվանդանոցը կարողանում է սպասարկել: Ակցիայի շրջանակում կատարվել է մոտ 100 վիրահատություն, թե ընդհանուր վիրաբուժական, լաբարասկոպիկ, բաց մեթոդով:
Կատարվել են նաև քիթ-կոկորդի, վահանաձև գեղձի, պրոկտոլոգիական, պրավմատոլոգիային ու օրթոպեդիային վերաբերող, այլ վիրահատություններ: «Նույնիսկ մեզ թույլ ենք տվել պլաստիկ վիրահատություններ կատարել, չնայած դրանք թանկ վիրահատություններ են համարվում ու աշխարհում ոչ մի ապահովագրական ընկերություն չի փակում դրանց ծախսերը: Կատարվել են 7-8 պլաստիկ վիրահատություններ»,- ասաց գլխավոր բիիշկը: Նա նաև նշեց, որ աշխարհագրական սահամնափակումներ չեն եղել, բուժօգնություն են ստացել Հայաստանից, Արցախից ու Ջավաղքից:
Վերջում բժիշկը նկատեց, որ հիվանդների մեծամասնությունը բողոքում են սոմատիկ հիվանդություններից, կապված աղեստամոքսային տրակտի, նյարդային համակարգի հետ: Իսկ այդպիսի հիվանդությունները, ինպես նկատեց Տ. Տոնոյանը, երկատատև սթրեսների, սոցիալական վատ պայմանների արդյունք են:

Здоровье 17:09 26/05/2010
В рамках акции “Медицинская помощь семьям погибших воинов-освободителей” в медицинском центре “Ереван” в течение месяца обследование прошли 700 членов семей участников Арцахской освободительной войны. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил главный врач медцентра Тарон Тоноян, подводя итоги акции.
Главврач заметил, что уже второй год, как проводится подобная акция – бесплатное обследование, лечение и операции для членов семей погибших воинов.
“Когда мы в прошлом году организовали данную акцию, расходы на медицинские принадлежности и лекарства взял на себя фонд “Айреник” (Родина), а в этом году я обратился к Армянской революционной федерации Дашнакцутюн, которая и оказала нам поддержку в этом вопросе”, - сказал Т. Тоноян.
Он сообщил, что инициировал подобную акцию, поскольку в его медцентре нет госзаказа, и раз в год врачи с готовностью предоставляют бесплатную медицинскую помощь.
По словам врача, в прошлом году в рамках этой акции они обслужили 520 жителей Еревана и областей. В этом году врачи ожидали большой активности пациентов, потому что в прошлом году акция прошла очень успешно. Т.Тоноян сообщил, что медцентр специализируется не только на нейрохирургии и кардиологии, его специалисты могут делать любые операции. В рамках акции было осуществлено порядка 100 операций различными методами.
“Мы позволили себе даже сделать пластические операции, несмотря на то, что это дорогие операции, и ни одна страховая компания в мире не покрывает расходы на такую операцию”, - сказал главный врач. Он отметил, что географических ограничений не было, помощь получили жители Армении, Арцаха и Джавахка.