Քաղաքական 12:58 27/05/2010
Մայիսի 26-ին Իրանի իսլամական հանրապետության արտաքին գործերի պաշտոնական կայքում  տեղադրվել է ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ հաղորդագրություն: Այնտեղ բառացի ասված է հետևյալը.
«Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Ռամին Մեհմանփարասթը, պատասխանելով Լեռնային ղարաբաղում խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման կապակցությամբ ԻԻՀ տեսակետի մասին հարցին, ասել է. «ԻԻՀ պաշտոնապես չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղում խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը»:
Մեհմափարասթը միևնույն ժամանակ հերքելով վերոնշյալ ընտրություններում ԻԻՀ կողմից դիտորդի մասնակցության մասին տարածված որոշ լուրերը, նշել է. «Ոչ ոք ԻԻՀ կողմից որպես դիտորդ մասնակցություն չի ունեցել Ղարաբաղի խորհրդարանական ընտրություններում»:
Իսկ ո՞րն է այստեղ զավեշտը: Բանն այն է, որ Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական հայտարարությունը` այնպես, ինչպես ներկայացված է վերը, տարածել են նաև իրանական պաշտոնական IRNA և կիսապաշտոնական FarsNews և MehrNews լրատվական գործակալությունները: Նրանցից ոչ մեկը իր հերթին հավելումներ թույլ չի տվել:
Մինչդեռ ադրբեջանական «ԱՊԱ» գործակալությունն, իբրև հղում կատարելով «IRNA» գորակալությանը, խեղաթյուրել է ԻԻՀ ԱԳՆ ներկայացուցչի խոսքերն ու կամայականորեն Իրանի իշխանությունների անունից ներկայացրել մի քանի ադրբեջանամետ քարոզչական արտահայտություններ:
Տվյալ գործելաոճով ադրբեջանական կողմը կարող է նաև ԻԻՀ իշխանությունների անունից հայտարարել, որ Իրանն աստիճանաբար սկսում է ճանաչել նույնիսկ, այսպես կոչված` հյուսիային ր հարավային Ադրբեջանների տարածքային ամբողջականությունն եւ անկախությունը:
Ըստ այդմ` իրանական կողմին, թերևս, հարկավոր է ոչ արհամարական կեցվածք ընդունել նման ապատեղեկատվությունների տարածմանը:

Баку уполномочен заявить от имени Тегерана?
На официальном сайте министерства иностранных дел Ирана 26 мая было размещено сообщение о парламентских выборах в НКР, в котором дословно сказано: “Пресс-секретарь министерства иностранных дел Ирана Рамин Мехманпараст, отвечая на вопрос о том, какова точка зрения ИРИ по поводу проведения парламентских выборов в Нагорном Карабахе, сказал: “ИРИ официально не признает проведение парламентских выборов в Нагорном Карабахе”.
В то же время, опровергнув определенные сведения об участии в данных выборах наблюдателей из Ирана, Мехманпараст заметил: “Никто не участвовал в качестве наблюдателей в парламентских выборах в Карабахе со стороны ИРИ”.
А в чем тут ирония? Дело в том, что официальное сообщение министерства иностранных дел в представленном выше виде распространили также иранское официальное информационное агентство IRNA, а также агентства FarsNews и MehrNews. Ни одно из агентств не позволило себе никаких дополнений к сказанному.
Между тем, азербайджанское агентство AПA со ссылкой на агентство IRNA, исказило слова пресс-секретаря МИД Ирана, и своевольно от имени властей Ирана представило несколько проазербайджанских заявлений пропагандистского толка.
Согласно AПA, пресс-секретарь МИД ИРИ сказал: «Мы осуждаем любую агрессию, направленную против Азербайджана. Карабах исконно-азербайджанская земля, проведенные там сепаратистским режимом парламентские выборы являются незаконными, и Иран не признает эти выборы. Мы не отправляли никакого представителя на оккупированные карабахские земли, и с нашей стороны никто там не участвовал. Для нас Азербайджан дружественная и близкая страна, и мы поддерживаем позицию азербайджанского государства в карабахском вопросе».
Действуя такими методами, азербайджанская сторона может также от имени властей Ирана заявить, что Иран начинает постепенно признавать территориальную целостность и независимость так называемых Северных и Южных Азербайджанов. Иранской стороне, по-видимому, необходимо впредь не пренебрегать подобного рода дезинформацией.