Քաղաքական 12:01 31/05/2010
Ռուսաստանի Պետդումայի հինգ պատգամվորներին պերսոնա նոն-գրատա հայտարարելը ցույց տվեց Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության լուրջ նյարդայնությունը: Լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Կովկաս ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի արտգործնախարարությունը ՌԴ պետդումայի հինգ պատգամավորների, որոնք հետևել են ԼՂ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքին, հայտարարել է իր երկրի համար անցանակալի անձ: Սև ցուցակում ընդգրկված են Կոնստատին Զատուլինը, Իգոր Չենիշենկոն, Կիրիլ Չերկասովը, Տատյանա Վոլոժինսկայան ու Մաքսիմ Միշենկոն:
Քաղաքագետի խոսքով, Ադրբեջանի արձագանքն այս անգամ ԼՂ խորհրդարանական ընտրություններին շատ սուր էր: «Իհարկե, պետք էր ակնկալել ընտրությունների արդյունքների հերթական չճանաչմանը և հայտարարություններին, թե չճանաչված երկրում տեղի ունեցած ամեն ինչ անօրինական է: Սակայն Ռուսաստանի, երկիր, որի նկատմամբ Ադրբեջանի վերաբերմունքը դժվար է գնահատել, խորհրդարանի պատգամավորներին անցանակալի անձ հայտարարելը ցույց տվեց Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության լուրջ նյարդայնությունը»,-ասել է Իսկանդարյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Էլխան Պոլուխովի հայտարարությանը, եթե պատգամավորները ընդունեն «չար մտադրության» բացակայությունը, ապա մուտքի արգելքը կարող է և հանվել, Իսկանդարյանն ասել է, որ նրանք կասկած են հարուցում նույնիսկ քաղաքական ու չինովնիկական ռացիոնալիստության առկայության առումով:
«Նման հայտարարություններ և հաղորդագրություններն այն մասին, որ անցանկալի անձանց ցուցակը ճշտվում է, պատահական չեն կարող լինել և միայն չինովնիկների պրոֆեսիոնալիզմի բացակայությամբ չի բացատրվում»,-ասաց քաղաքագետը: Նա հիշեցրեց, որ Ղարաբաղում ընտրություններ անցկացվում են արդեն հինգերերոդ անգամ, որոնց միշտ դիտորդներ են մասնակցել, մասնավորապես Զատուլինը նախորդներին էլ է մասնակցել:
Իսկանդարյանը համարում է, որ Բաքվի նման նյարդային արձագանքը պայմանավորված էր դիտորդների մեծ քանակով: Իսկ նրանք իսկապես շատ էին, մոտ 100 մարդ` 10 երկրից:

Искандарян: Выборы в НКР вызвали серьезную нервозность Баку
Объявление Азербайджаном персонами нон-грата пяти депутатов парламента России указывает на серьезную нервозность политического руководства этой страны. Такое мнение выразил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
Напомним, что МИД Азербайджана объявил персонами нон-грата пять депутатов Госдумы РФ за участие в мониторинге прошедших в воскресенье парламентских выборов в НКР. В «черный список» включены Константин Затулин, Игорь Чернышенко, Кирилл Черкасов, Татьяна Воложинская и Максим Мищенко.
По его словам, реакция Азербайджана на выборы в Нагорном Карабахе на сей раз оказалась очень резкой. «Конечно, следовало ожидать дежурного непризнания результатов этих выборов и очередного объявления незаконным всего, что происходит в непризнанной республике. Однако объявление персонами нон-грата в том числе пяти депутатов парламента России, страны, отношения с которой для Азербайджана трудно переоценить, указывает на серьезную нервозность политического руководства этой страны», - сказал Искандарян.
Касаясь заявлений пресс-секретаря МИД Азербайджана Эльхана Полухова о том, что если депутаты признают отсутствие "злостного умысла", то запрет на посещение Азербайджана может быть и отменен, Искандарян отметил, что они вызывают сомнения в наличии даже и минимальной политической и даже чиновничьей рациональности.
«Такого рода заявления, вкупе с сообщениями о том, что список будущих персон нон-грата уточняется, не может быть случайностью и одним только непрофессионализмом чиновников необъясним», - заметил политолог. Он напомнил, что выборы в Карабахе проходят уже в пятый раз, наблюдатели на них присутствовали всегда, в частности Константин Затулин был наблюдателем и на прошлых парламентских выборах.
Искандарян считает, что демонстрация раздражения, конечно, вызвана количеством наблюдателей, которых было действительно немало, более ста человек из десяти стран.
Кроме того, очевидная невозможность решить карабахскую проблему приемлемым для Азербайджана образом, ощущение необратимости существования де-факто государства, приводит к выплеску такого рода эмоций. Многолетнее успокаивание собственного населения перспективой скорого и окончательного решения проблемы то ли путем быстрой победоносной войны, то ли путем вымирания населения Карабаха от голода, то ли на основе международного давления, перестает быть убедительным с течением времени. И регулярно повторяющиеся выборы напоминают об этой реальности, что вызывает раздражение, часто не выверенное и даже не рефлексируемое.