Հասարակություն 12:17 01/06/2010
Առաջին տիկին. «Ես հասկացա, որ ուրիշներին երջանկություն նվիրելն ավելի մեծ երջանկություն է. Ուրեմն քայլենք հպարտ միասին»
Կամերային թատրոնի հարկի ներքո երեկ ուշ երեկոյան հավաքածները` հասարակական, քաղաքական գործիչներ, առողջապահության ու մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներ մի քանի անգամ հուզվեցին, լաց եղան, ապա ծափահարեցին ու ծիծաղեցին: Պատճառը ոչ թե բեմում կատարվող թատերականացված գործողություններրն էին, այլ ապաքինված ու ապաքինվող երեխանների մասին իրական պատմությունները:
Նախօրեին «Արմավենի» բարեգործական հիմնադրամը տոնում էր իր տասնամյակը ու ներկաներին պատմում, թե ինչ հաջողությունների է հասել այդ ընթացքում, ինչ խնդիրներ ու մտահգություններ ունի այսօր, շնորհակալություն հայտնում իր հետ համագործակցողներին ու ակնկալում նրանց աջակցության շարունակությունը: Իսկ աջակցողներ կան, ու նույնիսկ դեպքեր են եղել, որ հովանովարն է փնտրել ու հիվանդին գտել:
Հիմնադրամն առաջնորդվում է «Քայլիր հպարտ» կարգախոսով:
«Եթե երեխան ունի ոսկրաբանական հիվանդություն, նա չի կարող քայլել հպարտ: Եթե դու անցնում ես, նման հիվանդի կողքով, կարող ես օգնել նրան, բայց չես օգնում, ապա դու էլ չես կարող քայլել հպարտ: Մենք բուժման արդյունքներից ուրախանում ենք ու հպարտանում: Երբ դրանք միավորվում են, կատարվում է հրաշք: Անհույս հիվանդը ապաքինվում է, գտնում է աշխատանք, ստեղծում է ընտանիք»,-ասաց հիմնադրամի նախագահ, պրոֆեսոր Արշակ Միրզոյանը, ով հայտնի կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի որդին է: Հիմնադրամը գտնում և հայտնաբերում է հենաշարժական ապարատի բնածին ու ձեռքբերովի հիվանդություն ունեցող մարդկանց, ապա գտնում է բուժման համար անհրաժեշտ միջոցները ու իրականացնում բուժումը:
Հիմնադրամի հետ համագործակցող բժիշկներն առաջնորդվում են աշխարհահռչակ գիտնական Իլիզարովի մեթոդով ու խորհուրդներով: «Բժիշկը պետք է ուշադիր հետևի բնությանը, սովորի նրանից, որ կարողանա ուղղել նրա սխալները»,-ասել է հայտնի բժիշկը, ում անմիջական ղեկավարությամբ  տասը տարի աշխատել է Ա. Միրզոյանը:
10 տարում բուժվել ու այսօր նորմալ քայլում են 70-ի ավելի երախաներ Հայաստանի բոլոր մարզերից, Արցախից ու Ջավախքից: Այդքան երեխա արդեն կարողանում են վազել իրենց ընկերների հետ, դպրոցում հաճախել ֆիզկուլտուրայի դասերին: Նրանցից մի քանիսն ամուսնացել են, ներկաները տեսանյութով դիտեցին, թե ինչպես են նրանք պարում իրենց հարսանիքին: Միայն թե նրանցից մեկը չէր կարողացել հիմնդրամի ծնունդին գալ, երկու ամսից երեխա է ունենալու: Մյուսին էլ ծննդյան օրն էր, ծաղիկներ ստացավ հենց իրեն բուժած բժիշկներից: Մի հիվանդ էլ արդեն մեկ տարեկան երեխայի հետ էր եկել, մյուսին, ով մանկատան սան էր, որդեգրել ու ԱՄՆ էին տարել:
Ապաքինված երեխաները իրենց ձեքով նախօրեին ծաղիկներ նվիրեցին իրենց բուժումը հովանավորած մարդկանց, հիմնադրամի պատվավոր նախագահ, Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանին: Նրանցից մեկն էլ` Նարեկը ծաղիկը հանձնելուց հետո նստեց առաջին տիկնոջ գիրկն ու այդպես մնաց մինչև վերջ: Առաջին տիկինը խոստովանեց, որ մի քիչ վախով է ընդունել պրոֆեսոր Արշակ Միրզոյանի առաջարկը` պատվավոր նախագահ դառնալու վերաբերյալ: Այսօր վախը հաղթահարված է, մեկ տարվա ընթացքում 29 երեխա է բուժվել, որից 9-ի բուժումը ֆինասավորել են Սերժ և Ռիտա Սարգսյանները:
Նրանցից մեկն էլ 12 տարեկան Ազատ Ոսկանյանն է, Լոռու մարզի Կաթնաղբյուր գյուղից: Նա բնածին երկկողմանի ծուռթաթություն է ունեցել, քայլել է մեծ դժվարություն: Բուժումը ծանր էր, երկարատև ու բարդ: Արշակը նախօրեին եկել էր հիմնադրամի տասնամյակի տոնակատարությանը: Ընտանիքով էին:
Հայրը` Մարատ Ոսկանյանը, երեխայի մասին պատմող տեսանյութը դիտելիս հուզվեց, հիշեց` երեխան ինչպես էր քայլում մինչ վիրահատությունը: «Վախ, ցավդ տանեմ»,-բացականչեց նա: Բուժումը տևել է հինգ ամիս, արատը վերացվել է: Հայրը մեզ պատմեց, որ այդ ամիսների ընթացքում Ռ. Սարգսյանը մի քանի անգամ անձամբ այցելել է հիվանդանոց` երեխային տեսության: «Միշտ մեր կողքին էր, հոգատար էր շատ, ոչ մի դժվարություն չենք զգացել»,-ասում է Մ. Ոսկանյանը: «Առաջ կոշիկ չէր կարողանում հագնել, հիմա սար է բարձրանում»,-ուրախ պատմեց հայրը:
Հիմնադրամի տնօրեն Արսեն Վահանյանը, ներկայացնելով վիճակագրությունը, ասաց, որ 2006-2009 ընթացքում բուժված երեխաների թիվը եղել է ընդամենը 23-ը: Տիկին Սարգսյանի պատվավոր նախագահ դառնալը արդյունավետ է եղել, գնահատում են հիմնադրամի ներկայացուցիչները:
«Երբ խոսքը վերաբերում է երեխաներին, մարդիկ անտարբեր չեն մնում: Երեխաներից շատերը սպասում են, սպասում են հույսով, ուզում եմ նրանց հուսախաբ չանել: Եկեք հպարտ քայլենք միասին»,-նախորդ տարի հիմնդրամ այցելելիս այսպես էր արտահայտվել առաջին տիկինը:
Նրան անցած տարի փոքրիկ խորհրդանշական արմավենի էին նվիրել, իսկ նախօրեին արդեն աճող ու արմատներ ունեցող կանաչ արմավենի նվիրեցին:
Ռ. Սարգսյանը ևս հուզված էր: Շնորհակալություն հայտնեց երեխաների բուժմանն աջակցողներին ու հույս հայտնեց, որ կշարունակեն երեխաներին հրաշք պարգևել ու երջանկացնել:
«Ես հասկացա, որ երջանկություն նվիրելը ավելի մեծ երջանկություն է: Շնորհակալություն բոլոր այն մարդկանց, ովքեր մասնակցել են այս ծրագրին և բոլոր այն մարդկանց, ովքեր դեռ պատրաստվում են մասնակցել այս ծրագրին»,-ասաց Ռ. Սարգսյանը: Պրոֆեսոր Արշակ Միրզոյանն էլ ավելացրեց, որ առաջին տիկնոջ պատվավոր նախագահ լինելը և ոգևորիչ է, և պարտավորեցնող:
Նշենք, որ միջոցառման վերջում ներկաներից մի քանիսը պատրաստակմություն հայտնեցին հոգալ երեխաների բուժման ծախսերը:

Society 14:08 01/06/2010
Everyone present at Yerevan Chamber Theatre late Monday evening, public, political figures, representatives of the health and culture sphere got moved, cried, then applauded and laughed for several times. This was brought about not by the theatre performance but the real stories of recovering and recovered children.
“Armaveni” charity foundation was celebrating its 10th jubilee and telling everyone present about the successes it had during the previous years, its today’s concerns and problems, and thank-you-s to everyone who cooperated with it, expecting the continuation of cooperation with them. There are supporters and it even happened that the sponsor found the patient.
The motto of the foundation is “Walk proudly.”
“If a child suffers from osteological illnesses, they cannot walk proudly. If you pass by such a patient and can help them but don’t do that, you cannot walk proudly. We feel happy and proud of the treatment results. Then these are united, a miracle happens. Hopeless patient can recover, go to work, make a family,” the Preesident of the foundation, professor Arshak Mirzoyan, the son of the renowned composer Edward Mirzoyan, said. The foundation discovers people with congenial and acquired illnesses, then obtains necessary funds for their treatment and conducts the treatment.
The doctors cooperating with the foundation are led by the world-famous scientist Izalov’s method and advice. “Doctor should watch nature closely, learn from it, and be able to correct its mistakes,” the doctor said. A. Mirzoyan has worked under his direct supervision for 10 years.
Over 70 children from different regions of Armenia, Artsakh and Javakhk have been treated during the 10 years. This many children can already run with their friends, attend physical education classes at school. Some of them have got married, bore children.
Yesterday the recovered children gave flowers to their sponsors, the president of the foundation and the Armenian First Lady Rita Sargsyan. One of them sat on the knees of the First Lady after giving flowers to her and so he sat by the end of the event. The First Lady confessed that she with fear accepted Prof. Mirzoyan’s offer over becoming the honored president. Today the fear has been overcome, 29 children have been treated, the treatment of 9 of them has been financed by Serzh and Rita Sargsyan.
The director of the foundation Arsen Vahanyan said 23 children were treated and recovered in 2006-2009. While Mrs. Rita Sargsyan’s Chairmanship has proved efficient, the foundation representatives say.
’’When it comes to children, people cannot be indifferent. Most children expect, expect with hope, and we want to disappoint them. Let’s walk proudly together,’’ First lady said last year.
Last year she was given a symbolic palm, while yesterday the First Lady was given a growing palm with green leaves.
R. Sargsyan was very excited. She thanked the sponsors and voiced hope that they will continue to grant miracles to children and make them happy.
“I understood that granting happiness to others is bigger even happiness. I thank everyone who participated in the project and everyone who is going to participate in the project,” R. Sargsyan said. Prof. A. Mirzoyan added that First lady’s honored chairmanship is both encouraging and obliging.
At the end of the event, some of those present expressed readiness to care for the treatment of the children.