Հասարակություն 12:17 01/06/2010
Առաջին տիկին. «Ես հասկացա, որ ուրիշներին երջանկություն նվիրելն ավելի մեծ երջանկություն է. Ուրեմն քայլենք հպարտ միասին»
Կամերային թատրոնի հարկի ներքո երեկ ուշ երեկոյան հավաքածները` հասարակական, քաղաքական գործիչներ, առողջապահության ու մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներ մի քանի անգամ հուզվեցին, լաց եղան, ապա ծափահարեցին ու ծիծաղեցին: Պատճառը ոչ թե բեմում կատարվող թատերականացված գործողություններրն էին, այլ ապաքինված ու ապաքինվող երեխանների մասին իրական պատմությունները:
Նախօրեին «Արմավենի» բարեգործական հիմնադրամը տոնում էր իր տասնամյակը ու ներկաներին պատմում, թե ինչ հաջողությունների է հասել այդ ընթացքում, ինչ խնդիրներ ու մտահգություններ ունի այսօր, շնորհակալություն հայտնում իր հետ համագործակցողներին ու ակնկալում նրանց աջակցության շարունակությունը: Իսկ աջակցողներ կան, ու նույնիսկ դեպքեր են եղել, որ հովանովարն է փնտրել ու հիվանդին գտել:
Հիմնադրամն առաջնորդվում է «Քայլիր հպարտ» կարգախոսով:
«Եթե երեխան ունի ոսկրաբանական հիվանդություն, նա չի կարող քայլել հպարտ: Եթե դու անցնում ես, նման հիվանդի կողքով, կարող ես օգնել նրան, բայց չես օգնում, ապա դու էլ չես կարող քայլել հպարտ: Մենք բուժման արդյունքներից ուրախանում ենք ու հպարտանում: Երբ դրանք միավորվում են, կատարվում է հրաշք: Անհույս հիվանդը ապաքինվում է, գտնում է աշխատանք, ստեղծում է ընտանիք»,-ասաց հիմնադրամի նախագահ, պրոֆեսոր Արշակ Միրզոյանը, ով հայտնի կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի որդին է: Հիմնադրամը գտնում և հայտնաբերում է հենաշարժական ապարատի բնածին ու ձեռքբերովի հիվանդություն ունեցող մարդկանց, ապա գտնում է բուժման համար անհրաժեշտ միջոցները ու իրականացնում բուժումը:
Հիմնադրամի հետ համագործակցող բժիշկներն առաջնորդվում են աշխարհահռչակ գիտնական Իլիզարովի մեթոդով ու խորհուրդներով: «Բժիշկը պետք է ուշադիր հետևի բնությանը, սովորի նրանից, որ կարողանա ուղղել նրա սխալները»,-ասել է հայտնի բժիշկը, ում անմիջական ղեկավարությամբ  տասը տարի աշխատել է Ա. Միրզոյանը:
10 տարում բուժվել ու այսօր նորմալ քայլում են 70-ի ավելի երախաներ Հայաստանի բոլոր մարզերից, Արցախից ու Ջավախքից: Այդքան երեխա արդեն կարողանում են վազել իրենց ընկերների հետ, դպրոցում հաճախել ֆիզկուլտուրայի դասերին: Նրանցից մի քանիսն ամուսնացել են, ներկաները տեսանյութով դիտեցին, թե ինչպես են նրանք պարում իրենց հարսանիքին: Միայն թե նրանցից մեկը չէր կարողացել հիմնդրամի ծնունդին գալ, երկու ամսից երեխա է ունենալու: Մյուսին էլ ծննդյան օրն էր, ծաղիկներ ստացավ հենց իրեն բուժած բժիշկներից: Մի հիվանդ էլ արդեն մեկ տարեկան երեխայի հետ էր եկել, մյուսին, ով մանկատան սան էր, որդեգրել ու ԱՄՆ էին տարել:
Ապաքինված երեխաները իրենց ձեքով նախօրեին ծաղիկներ նվիրեցին իրենց բուժումը հովանավորած մարդկանց, հիմնադրամի պատվավոր նախագահ, Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանին: Նրանցից մեկն էլ` Նարեկը ծաղիկը հանձնելուց հետո նստեց առաջին տիկնոջ գիրկն ու այդպես մնաց մինչև վերջ: Առաջին տիկինը խոստովանեց, որ մի քիչ վախով է ընդունել պրոֆեսոր Արշակ Միրզոյանի առաջարկը` պատվավոր նախագահ դառնալու վերաբերյալ: Այսօր վախը հաղթահարված է, մեկ տարվա ընթացքում 29 երեխա է բուժվել, որից 9-ի բուժումը ֆինասավորել են Սերժ և Ռիտա Սարգսյանները:
Նրանցից մեկն էլ 12 տարեկան Ազատ Ոսկանյանն է, Լոռու մարզի Կաթնաղբյուր գյուղից: Նա բնածին երկկողմանի ծուռթաթություն է ունեցել, քայլել է մեծ դժվարություն: Բուժումը ծանր էր, երկարատև ու բարդ: Արշակը նախօրեին եկել էր հիմնադրամի տասնամյակի տոնակատարությանը: Ընտանիքով էին:
Հայրը` Մարատ Ոսկանյանը, երեխայի մասին պատմող տեսանյութը դիտելիս հուզվեց, հիշեց` երեխան ինչպես էր քայլում մինչ վիրահատությունը: «Վախ, ցավդ տանեմ»,-բացականչեց նա: Բուժումը տևել է հինգ ամիս, արատը վերացվել է: Հայրը մեզ պատմեց, որ այդ ամիսների ընթացքում Ռ. Սարգսյանը մի քանի անգամ անձամբ այցելել է հիվանդանոց` երեխային տեսության: «Միշտ մեր կողքին էր, հոգատար էր շատ, ոչ մի դժվարություն չենք զգացել»,-ասում է Մ. Ոսկանյանը: «Առաջ կոշիկ չէր կարողանում հագնել, հիմա սար է բարձրանում»,-ուրախ պատմեց հայրը:
Հիմնադրամի տնօրեն Արսեն Վահանյանը, ներկայացնելով վիճակագրությունը, ասաց, որ 2006-2009 ընթացքում բուժված երեխաների թիվը եղել է ընդամենը 23-ը: Տիկին Սարգսյանի պատվավոր նախագահ դառնալը արդյունավետ է եղել, գնահատում են հիմնադրամի ներկայացուցիչները:
«Երբ խոսքը վերաբերում է երեխաներին, մարդիկ անտարբեր չեն մնում: Երեխաներից շատերը սպասում են, սպասում են հույսով, ուզում եմ նրանց հուսախաբ չանել: Եկեք հպարտ քայլենք միասին»,-նախորդ տարի հիմնդրամ այցելելիս այսպես էր արտահայտվել առաջին տիկինը:
Նրան անցած տարի փոքրիկ խորհրդանշական արմավենի էին նվիրել, իսկ նախօրեին արդեն աճող ու արմատներ ունեցող կանաչ արմավենի նվիրեցին:
Ռ. Սարգսյանը ևս հուզված էր: Շնորհակալություն հայտնեց երեխաների բուժմանն աջակցողներին ու հույս հայտնեց, որ կշարունակեն երեխաներին հրաշք պարգևել ու երջանկացնել:
«Ես հասկացա, որ երջանկություն նվիրելը ավելի մեծ երջանկություն է: Շնորհակալություն բոլոր այն մարդկանց, ովքեր մասնակցել են այս ծրագրին և բոլոր այն մարդկանց, ովքեր դեռ պատրաստվում են մասնակցել այս ծրագրին»,-ասաց Ռ. Սարգսյանը: Պրոֆեսոր Արշակ Միրզոյանն էլ ավելացրեց, որ առաջին տիկնոջ պատվավոր նախագահ լինելը և ոգևորիչ է, և պարտավորեցնող:
Նշենք, որ միջոցառման վերջում ներկաներից մի քանիսը պատրաստակմություն հայտնեցին հոգալ երեխաների բուժման ծախսերը:

Общество 14:28 01/06/2010
Собравшиеся вчера вечером в Ереванском Камерном театре общественные и политические деятели, представители сфер здравоохранения и культуры несколько растроганно заплакали, затем зааплодировали и рассмеялись. Причина – не театральное действие на сцене, а реальные истории о выздоровевших и пока находящихся на лечении детях.
Благотворительный фонд “Армавени” (Пальма) справлял накануне свое десятилетие. Было рассказано о достижениях фонда, какие проблемы стоят перед ним сегодня. Представители фонда выразили благодарность всем тем, кто сотрудничает с фондом, и надежду, что сотрудничество будет продолжено. А благотворители у фонда есть, и даже были случаи, когда благотворители сами искали и находили больных, чтобы помочь им. Лозунг фонда: “Шагай гордо”.
“Если у ребенка болезнь костей, то не может шагать гордо. Если ты проходишь рядом с таким ребенком, и можешь ему помочь, но не делаешь этого, тогда ты тоже не можешь шагать гордо. Мы радуемся и гордимся результатами лечения. Когда усилия объединяются, происходит чудо. Безнадежный больной выздоравливает, находит работу, создает семью”, - сказал председатель фонда профессор Аршак Мирзоян – сын известного армянского композитора Эдварда Мирзояна.
Фонд ищет и находит людей с врожденными или приобретенными заболеваниями опорно-двигательной системы, затем находит необходимые средства для лечения и осуществляет его.
Сотрудничающие с фондом врачи руководствуются методами и советами всемирно известного врача Гавриила Абрамовича Илизарова. “Врач должен внимательно следить за природой, учиться у нее, чтобы суметь исправить ее ошибки”, - говорил известный врач, под чьим непосредственным руководством десять лет проработал А. Мирзоян.
При содействии фонда за 10 лет вылечились и сегодня нормально ходят более 70-и детей из разных областей Армении, Арцаха и Джавахка. Стольким детям уже удается бегать со своими сверстниками, ходить на уроки физкультуры в школе. Некоторые из них уже создали семью, и собравшиеся на экране увидели, как они танцуют на своих свадьбах.
Одна из подопечных фонда не смогла принять участие в торжествах, поскольку ждет ребенка. У другой вчера был день рождения, и ей вручили цветы вылечившие ее врачи. Другая подопечная пришла со своим годовалым ребенком, а мальчик, который был из детдома, сегодня живет в США – его усыновили.
Выздоровевшие дети вручили своим попечителям цветы, среди них – почетный председатель фонда, первая леди Армении Рита Саргсян. Один из детей - Нарек, вручив первой леди цветы, удобно устроился у нее на коленях и так просидел до конца вечера. Госпожа Рита Саргсян призналась, что ей было немножко страшно, когда А. Мирзоян предложил ей стать почетным председателем фонда. Сегодня страх преодолен, за год вылечены 29 детей, из них 9 детей получили лечение при финансировании президента Армении и его супруги – Сержа и Риты Саргсянов.
Один из детей – 12-летний Азат Восканян из села Катнахбюр Лорийской области. Он имел врожденное двустороннее косолапие, ходил с большим трудом. Лечение было тяжелым, длительным и сложным. Вчера Азат вместе с семьей пришел справлять юбилей фонда, который помог ему буквально встать на ноги.
Его отец, Марат Восканян, при просмотре видеофильма о сыне растрогался, вспомнил, как ходил ребенок до операции. Лечение длилось пять месяцев, порок был исправлен. Отец рассказал, что за это время Рита Саргсян несколько раз лично навещала своего подопечного в больнице. “Она всегда была рядом, очень заботливая, мы не испытали никаких трудностей”, - сказал М. Восканян. “Раньше обувь не мог носить, а сейчас по горам лазает”, - радостно рассказал он.
Директор фонда Арсен Ваганян, представив статистику, сообщил, что в 2006-2009 годах они вылечили всего 23 ребенка. После того, как Рита Саргсян стала почетным членом фонда, им удалось обеспечить лечение намного большего количества детей.
“Когда речь идет о детях, люди не остаются равнодушными. Многие из детей ждут, ждут с надеждой, и я хочу, чтобы их ожидания не обманулись. Давайте вместе шагать гордо”, - сказала первая леди, когда в прошлом году пришла в фонд. Тогда ей подарили маленькую символическую пальму, а вчера подарили уже выросшую пальму с корнями и раскидистыми ветвями.
Р. Саргсян была взволнована. Она поблагодарила всех тех, кто поддерживает деятельность фонда, и выразила надежду, что они продолжат дарить детям чудо и счастье.
“Я поняла, что дарить счастье – это самое большое счастье. Спасибо всем тем, кто принял участие в данной программе, и всем тем, кто еще собирается принять участие в данной программе”, - сказала Р. Саргсян. Профессор Аршак Мирзоян добавил, что председательство в фонде первой леди и вдохновляет, и обязывает. Заметим, что некоторые из присутствующих под конец мероприятия уже выразили готовность оказать поддержку фонду.