Այսօր մեկնարկեցին «Կենսաբանություն», «Ընդհանուր պատմություն», «Աշխարհագրություն» առարկաների միասնական քննությունները
Այսօր մեկնարկեցին միասնական քննությունները, որոնք շարունակվելու են մինչև հունիսի 23-ը: Դիմորդներն այսօր միասնական քննություն են հանձնում «Կենսաբանություն», «Ընդհանուր պատմություն», «Աշխարհագրություն» առարկաններից: Նշենք, որ միասնական քննությունների լրացուցիչ փուլը կանցկացվի հուլիսին:
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի (ԳԹԿ) տնօրեն Գուրգեն Խաչատրյանը նշեց, որ այս տարի դիմորդների ընդհանուր թիվը` ներառյալ ԼՂՀ –ի դիմորդների թիվը 17 655 է, որը նախորդ տարվա դիմորդների թվից պակաս է 1510-ով:
Նա նշեց, որ այսօր աշխարհագրությունից քննություն հանձնելու դիմում հայտ է ներկայացրել 331 դիմորդ, ընդհանուր պատմությունից` 513 իսկ կենսաբանությունից`1 766 դիմորդ: Նրա խոսքով, այս երեք քննությունները անցկացնելու համար ամբողջ հանրապետությում ստեղծվել 13 քննական կենտրոն, իսկ ԼՂՀ-ում`2 քննական կենտրոն: Երևանում այսօր գործում է երկու քննական կետրոն, որոնք տեղակայված են Երևանի թիվ 195 և թիվ 20 միջնակարգ դպրոցներում: Այս երեք քննությունները անցկանելու համար հատկացվել է երեք ժամ:
Երևանի թիվ 20 դպրոցում տեղակայված քննական կենտրոնի ղեկավար Վարդուհի Փիլիպոսյանը նշեց, որ կենսաբանությունից քննություն հանձնելու համար սույն քննական կենտրոնում հայտագրվել էր 340 դիմորդ, սակայն բացակայել է 13-ը:
«Եթե նրանց բացակայությունը հարգելի լինի, ապա նրանց թույլ կտրվի մասնակցել միասնական քննությունների լրացուցիչ փուլին»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ «Հայոց լեզու և հայ գրականություն» առարկայի քննությունը կանցկացվի հունիսի 4-ին, «Ֆիզիկա» առարկայինը` հունիսի 8-ին, «Օտար լեզու» առարկայի քննությունը (անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իսպաներեն, պարսկերեն, իտալերեն)` հունիսի 11-ին, «Մաթեմատիկա» առարկայինը`հունիսի 15-ին, «Հայոց պատմություն» և «Քիմիա» առարկաներինը` հունիսի 19-ին, իսկ «Ռուսաց լեզու» առարկայինը` հունիսի 23-ին:

Education 12:37 01/06/2010
Joint examinations got underway in Armenia today, June 1 and are due by June 23. Applicants are taking exams in Biology, General History and Geography. The supplementary stage of the exams will be held in July.
The director of the Assessment and Testing Center(ATC) Gurgen Khachatryan said this year the total number of applicants, including those from Nagorno-Karabakh reaches 17.655, while last year the figure was by 1.510 applicants more.
According to him, today 331 applicants are taking exam in Geography, 513 others in General History and 1.766 in Biology. 13 exam centers have been established in Armenia, 2others in Nagorno-Karabakh for holding the 3 exams, he said. There are 2 exam centers in Yerevan, located in schools N 2 and 195. The graduates will be given 3 hours for all 3 exams.
According to the head of the exam center of School N2, V. Piliposyan, 340 applicants were supposed to take exam in Biology in the center, while 13 are missing. They will be allowed to take the exam at the supplementary stage if their absence proves to have serious causes.
Joint exam in Armenian Language and Literature will be held June 4, Physics – June 8, Foreign Language (English, French, German, Spanish, Persian, Italian) – June 11, Maths – June 15, Armenian History and Chemistry – June 19, Russian – June 23.