Քաղաքական 14:40 01/06/2010
Իրանցի քաղաքական փորձագետ Հասան Գոլին իր վերլուծական հոդվածում քննադատել է իսլամական երկների հանդեպ Ադրբեջանի ղեկավարության վարած երկակի քաղաքականությունը: Այդ մասին հայտնում է իրանական «arannews.ir» կայքը:
Իրանցի փորձագետը, մասնավորապես, նշում է.
«Ադրբեջանը, որպես «Իսլամական կոնֆերանս»(ԻԿԿ) կազմակերպության անդամ, ԻԿԿ բոլոր նիստերի ժամանակ իսլամական երկրներից պահանջում է, որպեսզի քննադատեն Հայաստանին, պաշտոնապես ճանաչեն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բարձրացնում է Խոջալուի դեպքերի հարցը: Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունը պարոն Ալիևի գլխավորությամբ, փոխանակ, որպես ԻԿԿ անդամ երկրի ղեկավար ևս քննադատեր Իսրայելի գործողությունները, գերադասեց լռել»:
Հասան Գոլին, անդրադառնալով Ադրբեջան-Թուրքիա հարաբերություններին, գրում է.
«Երևանի և Անկարայի միջև հարաբերությունների կարգավորման հենց առաջին փուլում Ադրբեջանը ցավագին ընդունեց Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ընթացող բանակցությունների փաստը, և մշտապես պահանջում էր, որպեսզի բանակցությունները դադարեցվեն` մինչև Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը չորոշվի: Այժմ Թուրքիան, իսրայելա-թուրքական լարված հարաբերությունների ժամանակ, սպասում է Ադրբեջանի ղեկավարության համարժեք պատասխան քայլին»:

Политика 15:58 01/06/2010
Иранский эксперт по политическим вопросам Гасан Голи в своей аналитической статье резко раскритиковал двойную политику руководства Азербайджана в отношении исламских стран. Об этом сообщает иранский сайт «arannews.ir».
Иранский эксперт, в частности, отмечает: «Азербайджан, как член Организации исламской конференции, на всех заседаниях ОИК требует от исламских стран критики в адрес Армении, официального признания территориальной целостности Азербайджана, поднимает вопрос событий в Ходжалу. Политические власти Азербайджана в лице господина Алиева, вместо того, чтобы в качестве руководителя страны-члена ОИК критиковать действия Израиля, предпочел промолчать».
Касаясь отношений Азербайджан-Турция, Гасан Голи пишет: «На первом же этапе урегулирования отношений между Ереваном и Анкарой Азербайджан болезненно воспринял факт переговоров между Арменией и Турцией, и всегда требовал прекратить переговоры до тех пор, пока не решится вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Сегодня при напряженных турецко-израильских отношениях Анкара ждет от руководства Азербайджана адекватных ответных шагов».