Տարածաշրջան 16:33 04/06/2010
Նախօրեին «Amnesty International» իրավապաշտպան կազմակերպությունը, Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպանատան դիմաց բողոքի ակցիա է կամակերպել: Ակցիայի մասնակիցները պահանջել են ազատ արձակել լրագրող Էյնուլա Ֆաթուլաևին: Այս մասին տեղեկացնում է «Թուրան» լրատվական գործակալությունը:
Կազմակերպության մոսկովյան մասնաճյուղի մամլո խոսնակ Նատալյա Սերգեևան նշել է, որ իրենք ադրբեջանական իշխանություններից պահանջում են անհապաղ ի կատար ածել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը, որի համաձայն, դատարանը արձանագրել է, որ լրագրողի ազատազրկումը անարդար է, և Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել վերջինիս:
Դրանից զատ, ակցիան նվիրված էր նաև ադրբեջանցի ակտիվիստ-բլոգերներին, որոնք ձերբակալվել են դեռևս 2009 թվականին: Ադնան Գաջիզադեն և Էմին Միլին բլոգում տեսահոլովակ էին տեղադրել, որով վերջիններս քննադատում էին ադրբեջանական իշխանություններին: Դրա հետևանքով, վերջիններս հայտնվեցին ճաղերի hետևում:

"Amnesty International" slams Azerbaijani authorities
On June 3 Amnesty International organization conducted protest action at the Azerbaijani Embassy in Moscow demanding to release journalist Eynulla Fatullayev, who is being held in prison in Baku, Turan reported.
Natalya Sergeyeva, press officer of the Amnesty International Moscow office, said that the protesters demanded immediate execution of the decision of the European Human Rights Court, which established that the journalist’s imprisonment was unfair and urged the Azerbaijani authorities to immediately free him.
The protesters also supported the bloggers Adnan Hajizada and Emin Milli detained in Azerbaijan in 2009 and being kept behind jars till now for placing video criticizing the Azerbaijani authorities on their blogs.