Մշակույթ 10:01 04/06/2010
Օրերս տեղի է ունեցել Արցախի Տիգրանակերտ քաղաքի թանգարանի բացումը, որը տեղադրված է քաղաքի տարածքում գտնվող 18-րդ դարի ամրոցում: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի հնագիտության և ազգային ինստիտուտի Արցախի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը: Նա նշեց, որ 18-րդ դարի ամրոցն ամբողջությամբ վերականգնվել է, իսկ ներսում համապատասխան թանգարանային միջավայր է ստեղծվել:
Հ. Պետրոսյանը հայտնեց, որ թանգարանն իր մեջ ամփոփում է Տիգրանակերտի վերջին 4 տարիների պեղումների արդյունքում հայտնաբերված գտածոների որոշ մասը` մոտ 200 իր: Նրա խոսքով, թանգարանում տեղադրված է 25 գունավոր տեղեկատվական ցուցանակ, որտեղ հայերենով, ռուսերենով և անգլերենով մանրամասն ներկայացնում են Տիգրանակերտի հայտնագործումը, նրա կառուցվածքը, հնագիտական հետազոտությունները և այլն:
Համլետ Պետրոսյանի տեղեկացմամբ, թանգարանը առաջիկայում համալրվելու է նոր ցուցանմուշներով, քանի որ մնացած գտածոները դեռ մշակվում են և միայն մշակումից հետո կցուցադրվեն թանգարանում: Նրա նշեց, որ թանգարանային հատվածի ստեղծման, այսինքն ամրոցի վերականգման համար ֆինանսական միջոցները տրամադրել է ԼՂՀ կառավարությունը:
Նա հայտնեց, որ թանգարանի բացմանը Արցախում մեծ տոնակատարություն էր կազմակերպվել, որին մասնակցել են Լեռնային Ղարաբաղի իշխանության ներկայացուցիչները, բարձրաստիճան այրեր:
Ըստ նրա, թանգարանը բացվել է զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը մեծացնելու համար, այսօր շատ մեծ ծրագրեր կան Տիգրանակերտը զբոսաշրջության կենտրոն դարձնելու համար:
Նշենք, որ Հայաստանի հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Արցախի արշավախումբը 2005թ. հայտնաբերել է Հայոց արքա Տիգրան Բ Մեծի (95-55 թթ. մ.թ.ա.) կողմից Արցախում հիմնած Տիգրանակերտ քաղաքը և 2006-2009թթ. հնագիտական պեղումներ է կատարել նրա տարածքում: Այն Տիգրանի անունը կրող միակ բնակավայրն է, որի տեղը ճշգրտորեն պարզված է, և որը ենթարկվում է հնագիտական հետազոտության:

Общество 11:57 04/06/2010
На днях состоялось открытие музея города Тигранакерт Арцаха, который расположен в крепости 18-го века, находящейся на территории древнего города. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил руководитель археологической экспедиции Арцаха Гамлет Петросян. Он сообщил, что крепость 18-го века полностью восстановлена, а внутри создана специальная музейная среда.
Г. Петросян сообщил, что в музее выставлены около 200 экспонатов, найденных в результате раскопок за последние 4 года. По его словам, на территории музея находится 25 цветных информационных стендов, на которых на трех языках (армянский, русский, английский) подробно представлено, как был найден Тигранакерт, как он был основан, а также результаты последних археологических исследований.
Г. Петросян сообщил, что музей будет в скором времени пополнен новыми экспонатами, поскольку последние находки пока проходят обработку и только после этого будут выставлены в музее. Он заметил, что средства на создание музея и на реконструкцию крепости выделило правительство НКР. Он рассказал, что в день открытия музея был устроен настоящий праздник, в котором приняли участие представители властей НКР и гости.
По его словам, музей создан с целью стимулировать интерес туристов, сегодня разрабатывается масштабная программа превращения Тигранакерта в туристический центр.
Напомним, что экспедиция института археологии и этнографии Национальной академии наук Армении в 2005 году обнаружила основанный в Арцахе армянским царем Тиграном Великим (95-55 гг. до р. х.) город Тигранакерт, и в 2006-2009 провела на территории археологические исследования. Это единственная столица, основанная царем Тиграном, место которой сегодня уже доподлинно известно, и там ведутся археологические исследования. Согласно историческим данным, Тигран Великий основал по всей Армении четыре города, носивших его имя.