Տարածաշրջան 11:12 07/06/2010
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեթ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Անկարան հաստատակամ է թուրք-իսրայելական միջերկրածովյան «արյունոտ միջադեպի կապակցությամբ» միջազգային անկախ հետաքննիչ հանձնաժողով հիմնելու հարցում, տեղեկանում ենք (Cumhuriyet) «Ջումհուրիյեթ»-ից
«Մենք պատրաստ ենք համագործակցել այդօրինակ անկախ, թափանցիկ և արդյունավետ մի հանձնաժողովի հետ: Մենք ցանկանում ենք իմանալ ճշմարտությունը: Եթե Իսրայելը մերժի, ապա դա կլինի նրա մեղսակցության մեկ այլ ապացույցը: Քանի որ դա նշանակում է իրականության հետ առերեսվելու ինքնավստահություն չունենալ»:
Անդրադառնալով Իսրայել-Թուրքիա հարաբերությունների ամբողջական տապալման հնարավորությանը` Դավութօղլուն ասել է, որ դա կախված կլինի Իսրայելի ցուցաբերելիք ռեակցիայից:

Давутоглу: Разрыв турецко-израильских дипотношений зависит от "реакции Израиля"
Министр иностранных дел Турции Ахмeт Давутоглу заявил, что Анкара решительна в вопросе создания международной комиссии по расследованию “кровавого” инцидента в Средиземном море, сообщает Cumhuriyet.
“Мы готовы сотрудничать с независимой, прозрачной и эффективной комиссией. Мы желаем знать правду. Если Израиль откажет, то это будет еще одним доказательством его вины. Поскольку это значит, что он не готов встать лицом к лицу с действительностью”, - сказал он.
Что касается возможности полного разрыва дипломатических отношений с Израилем, Давутоглу заметил, что сегодня это зависит от "реакции Израиля".