Պուշկինի լեռնանցքում անցկացվել է Պուշկինի պոեզիայի հանրապետական հինգերորդ տոնը
Նախօրեին ռուս հայտնի գրող Ալեքսանդր Պուշկինի 211-ամյակին նվիրված Հայաստանում` Պուշկինի լեռնանցքում, այն արձանի մոտ, որը ներկայացնում է Պուշկինի հանդիպումը Գրիբոյեդովի դին տեղափոխող սայլի հետ, անցակցվել է Պուշկինի պոեզիայի հանրապետական հինգերորդ տոնը` «Բարև, Ալեքսանդր Սերգեևիչ» խորագրով:
Միջոցառման կազմակերպիչներն են Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչությունը, «Հայաստան-Ռուսաստան» բարեկամության միությունը, «Ռոսիա» ՀԿ-ն, «Օդա-լուչ» ՀԿ-ն, ՀՀ-ում Ռուսաստանի հայրենակիցների աջակցության հիմնադրամը, «Ռուսական մշակույթի տուն» ՀԿ-ն Երևանի մարդասիրական ինստիտուտը, «Ռուսաստանի բարեկամներ» ՀԿ-ն, «Ներբող» ՀԿ-ն: Այս մասին հայտնում են Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչության մամլո ծառայությունը:
Միջոցառման կազմակերպման համար ստեղծվել է հատուկ աշխատանքային խումբ «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովի գլխավորությամբ:
«Ինչու է մեզ ձգում այս վայրը: Հավանավար հարկավոր է ինչ-որ սուրբ վայր, որտեղ մենք կարող ենք գնալ և իրականում խոնարհվենք, հարգանքի տուրք մատուցենք բոլոր ազգերի ու բոլոր ժամանակների մեծագույն գրողի հիշատակին: Պուշկինը հավերժական է այն պատճառով, որ նա գրող է, որը պատախանում է բոլոր հարցերին, նա մեր ժամանակակիցն է, չնայած նրան, որ արդեն երեք դար է անցել: Նա հավերժ է, որովհետև միշտ ակտուալ է ու արդիական»,- իր ելույթում ասել է «Ռոսիա» ՀԿ-ի ղեկավար Յուրի Յակովենկոն:
Նրա խոսքով, Պուշկինի պոեզիայի հանրապետական հինգերորդ տոնին հավաքվել են Հայաստանի տարբեր շրջաններից` Ալավերդի, Եղվարդ, Եղեգնաձոր, Արմավիր, Էջմիածին, Վանաձոր, Գյումրի, Աբովյան, Չարենցավան, Սևան: «Սա արդեն վկայում է այն մասին, որ տոնն իրականում հանրապետական բնույթ է կրում»,- ասել է Յ. Յակովենկոն:
«Սլավյանսկի դոմ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Նոնա Գուստովան իր խոսքում նշել է, որ լավ ու բարի ավանդույթ է ձևավորվել հայ երիտասարդությանը հավաքել Պուշկինի լեռանցքի մոտ:

День рождения Пушкина отметили в Армении
Пятый Республиканский праздник пушкинской поэзии «Здравствуйте, Александр Сергеевич», приуроченный к 211 годовщине со дня рождения поэта, прошел 6 июня в Армении на Пушкинском перевале у памятника, изображающего встречу А.С.Пушкина с перевозящей тело А. С. Грибоедова арбой.
Праздник был организован представительством «Россотрудничества» в Армении, Обществом дружбы «Армения-Россия», общественными организациями «Россия», «Ода-луч», «Друзья России», «Очаг русской культуры», «Ода», Фондом помощи и содействия российским соотечественникам Армения, Ереванским гуманитарным институтом, МЦРК «Гармония».
Мероприятие проходило под патронатом его главного организатора – ереванского офиса «Россотрудничества». Была создана специальная рабочая группа по подготовке мероприятия, которую возглавлял глава представительства «Россотрудничество» Виктор Кривопусков.
«Почему нас тянет на это место? Наверно нужен какой-то священный уголок, куда ты можешь прийти и действительно поклониться, отдать дань уважения памяти величайшему поэту всех народов и всех времен. Пушкин вечен потому, что он поэт, который отвечает на все вопросы, он наш современник, несмотря на то, что прошло уже три века. Он вечен, потому что всегда актуален и современен», - отметил во время выступления председатель общественной организации «»Россия», член Всемирного координационного совета российских соотечественников Юрий Яковенко.
По его словам, на пятый традиционный праздник пушкинской поэзии собрались люди из разных регионов Армении - Алаверди, Гавара, Егегнадзора, Армавира, Эчмиадзина, Ванадзора, Гюмри, Абовяна, Чаренцавана, Севана. «Одно это перечисление говорит о том, что праздник действительно принял республиканский характер», - сказал Яковенко.
В свою очередь председатель общественной организации Славянский дом», член совета по вопросам национальных меньшинств при президенте Армении Нона Густова сказала, что сложилась хорошая добрая традиция привозить к Пушкинскому перевалу армянскую молодежь.
«Пушкин принадлежит всем народам мира и он сближает все народы», - сказала Густова.
Она напомнила, что в прошлом году, когда отмечался 210-летний юбилей Пушкина, в Армении был проведен Пушкинский фестиваль, в котором приняли участие студенты из 22 вузов.