«Նույնիսկ թեստերի հեղինակների աշակերտները բարձր չեն ստացել». 20 միավոր է ստացել ընդամենը 2 դիմորդ
«Հայոց լեզու և հայ գրականություն» առարկայի միասնական քննության արդյունքները կհրապարկվեն վաղը` հունիսի 9-ին: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տնօրեն Գուրգեն Խաչատրյանը:
Նա նշեց, որ «Հայոց լեզու և հայ գրականություն» առարկայի միասնական քննությունից դիմորդների մոտ 10 տոկոսը ստացել է անբավարար, իսկ 20 միավոր ստացել է ընդամենը 2 դիմորդ: Նա նաև հայտնեց, որ անցած տարի 20 միավոր է ստացել 26 դիմորդ:
Նրա խոսքով, քանի որ անցած տարի հայոց լեզվի թեստերի բարդության վերաբերյալ եղել են շատ բողոքներ, դրա համար հրավիրել են մասնագետների, որոնք ուղղեցույցերում շտկումներ են կատարել: Չնայած կատարված շտկումներին, Գուրգեն Խաչատրյանը չժխտեց, որ այս տարի հայոց լեզվի թեստերը նույնպես բարդ են եղել:
Ըստ նրա, «Հայոց լեզու և հայ գրականություն» առարկայի միասնական քննությունից դիմորդները ցածր են ստացել, ոչ միայն նրա համար, որ թեստերը բարդ են եղել, այլև այս տարի թեստերի հեղինակները դրանց գաղտնիությունը շատ լավ են պահպանել:
«Նույնիսկ թեստերի հեղինակների աշակերտները բարձր չեն ստացել»,- ասաց նա` հավելելով, որ այս տարի քննական կենտրոններում քննությունների ընթացքի վերահսկողությունների շատ ավելի բարձր մակարդակով է իրականացվում, դրա համար էլ դիմորդները չեն կարողացել իրարից արտագրել:
Նշենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում «Հայոց լեզու և հայ գրականություն» առարկայից միասնական քննությունը անցկացնելու համար ձևավորվել էր 39 քննական կենտրոնն, իսկ ԼՂՀ-ում` ձևավորվել է 4 քննական կենտրոն:
«Հայոց լեզու և հայ գրականություն» առարկայի միասնական քննությանը մասնակցելու համար հայտագրվել էր ավելի քան 11 հազ. 162 դիմորդ:

Тесты “совершенно секретны”, экзаменационные центры под контролем, заверяет глава ЦОТ
Оценки единого государственного экзамена по армянскому языку и литературе будут обнародованы завтра 9 июня, сообщил сегодня журналистам директор Центра оценки и тестирования (ЦОТ) Гурген Хачатрян.
По его словам, около 10% абитуриентов получили неудовлетворительные оценки, а высшую оценку – 20 баллов получили всего два абитуриента. Он напомнил, что в прошлом году высший балл получили 26 абитуриентов.
Г.Хачатрян сообщил, что в прошлом году было много жалоб по поводу сложности тестов армянского языка, поэтому были приглашены специалисты, которые сделали исправления в пособии для поступающих по армянскому языку. Несмотря на сделанные исправления, Г. Хачатрян не отрицает, что тесты в этом году не менее сложные.
По его словам, в среднем, абитуриенты получили низкие оценки по армянскому языку и литературе не только потому, что тесты были сложные, но и потому, что “в этом году авторы тестов сохранили их в тайне до конца”.
“Даже ученики составителей тестов получили невысокие баллы”, - заверил он и добавил, что в этом году контроль над экзаменами осуществляется на очень высоком уровне, поэтому абитуриентам не удалось также списать друг у друга.
Заметим, что для проведения ЕГЭ по армянскому языку и литературе в Армении было сформировано 39 экзаменационных центров, заявку на экзамен подали 11 тысяч 162 абитуриента.