«Սուրբ տեղը դատարկ չի մնում». Հայաստանին ու Թուրքիային այժմ էլ փորձում է հաշտեցնել Ռուսաստա՞նը
Թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը վստահ է, որ Ռուսաստան-Թուրքիա հարաբերությունները հիմնականում տնտեսական բնույթ ունեն: «Ռուսական ղեկավարության հետ հանդիպումների նորությունները հայտնվում են թուրքական մամուլի տնտեսական բաժնում: Սա շատ էական ցուցիչ է: Իրենք` թուրքերն են այդ հարաբերություններն ընկալում որպես ոչ թե ռազմավարական, քաղաքական, այլ` որպես տնտեսական», -այսօրվա ասուլիսում իր եզրահանգումը ներկայացրեց Շաքարյանը:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանը Թուրքիային սկսել է հետաքրքրել Միջերկրական ծովի ափին ատոմակայանի կառուցման համար, որը Թուրքիան փորձում է կառուցել արդեն 40 տարի:
«Կարծես թե այժմ իրանական հզորացող միջուկային ֆոնի վրա Թուրքիան ավելի հաստատակամ է ատոմակայանը գործարկելու հարցում, իսկ Ռուսաստանն էլ արդեն հասել է նախնական պայմանավորչավածությունների, որ ռուսներն առանց տենդերի շահելու են ատոմակայանը կառուցելու իրավունքը, բայց այն դեպքում, երբ ատոմակային գործարկման փաթեթի մեծ մասն անցնելու ռուսական կողմի ձեռքը», -հավելեց թուրքագետը:
Միաժամանակ, նրա խոսքով, այս հանդիպման ընթացքում ևս չի շրջանցվելու ղարաբաղյան հիմնախնդրի հարցը: Շաքարյանը հիշեցրեց Վլադիմիր Պուտինի նախապես արտահայտած դիրքորոշումը` թե հայ-թուրքական հաշտեցման հարցը և ղարաբաղյան հիմնահարցը միմյանց հետ կապ չունեն, այնուհետև հավելեց. «Ես կարծում եմ, որ Ռուսաստանի ռազմավարական շահերից է բխում, որ Թուրքիան չկարողանա շահարկել այդ երկու խնդիրները, դրանք փոխկապակցել»:
Շաքարյանի համար հստակ է` «Ամերիկյան միջնորդությամբ ֆուտբոլային դիվանագիտությունը ապրիլին անկում ապրեց, իսկ ռուսներն ասում են` «սուրբ տեղը դատարկ չի մնում», քանի որ ամերիկացիները փոքր ինչ հետ են քաշվել հայ-թուրքական հարաբերություններից, ռուսները փորձում են բնականաբար տեղը լցնել իրենց ակտիվությամբ»:
Հիշեցնենք, որ այսօր Ստամբուլում մեկնարկել է Ասիայում փոխգործակցության և վստահության ամրապնդման հերթական ֆորումը, որի շրջանակներում էլ Պուտինն այժմ գտնվում է այնտեղ:

Politics 14:42 08/06/2010
Expert of Turkish studies Artak Shakaryan is convinced that Russia-Turkey relations are of economic nature mainly. “The meetings with Russian authorities appear in the economic section of the Turkish media. This is a significant index. Turks themselves accept these relations not as strategic, political, but as economic ones,” Shakaryan told reporters today.
According to him, Turkey started showing interest in Russia over construction of a nuclear power station near the Mediterranean Sea, a plant Turkey has been trying to build for 40 years already.
"Turkey seems to be more consistent over the nuclear station on Iranian nuclear background, and Russia has already reached preliminary agreements,” the expert said.
According to him, Karabakh issue will be raised during this meeting as well, referring to Putin's visit to Istanbul today. Shakaryan reminded Vladimir Putin’s statement that Armenian-Turkish normalization and Nagorno-Karabakh settlement are not linked. “I think, it’s among Russia’s strategic interests that Turkey can’t bargain the two issues, interconnect them,” Putin said.
It’s clear for Shakaryan that “US-backed football diplomacy sank in April while Russians say “sacred place doesn’t remain empty”, as Americans have withdrawn from Armenia-Turkey relations, Russians, naturally, are trying to fill the gap with their activity.”
Remind that Putin is in Istanbul to attend the conference on "Cooperation in Asia and Confidence-Building Measures".