Իրանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին բանաձևը հնարավոր է քվերակության դրվի այսօր
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը հնարավոր է այսօր` հունիսի 9-ին, քվեարկության ներկայացնի Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին բանաձևը,-այս մասին հայտնում է «Рейтер» գործակալությունը, հղում անելով անանուն արևմտյան դիվանագետի:
Ավելի վաղ, հայտնվել էր, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի` Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին բանաձևն ամբողջությամբ համաձայնեցվել է և փաստաթղթի ընդունման համար որևէ խնդիր չկա:
Նշենք, որ Սանկցիաները միտված են խանգարելու Իրանի` ուրանի հարստացման ծրագրին: Ինչպես հաղորդում է BBC-ին, մի շարք պետություններ կարող է չպաշտպանեն Իրանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու նոր ծրագիրը, բայց նրանք օժտված չեն վետոյի իրավունքով:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ ու արևմտյան մի շարք երկրներ Իրանին մեղադրում են ատոմային զենքի մշակման մեջ, ինչը թաքցնում է խաղաղ միջուկային ծրագրի անվան տակ:

The United Nations is moving forward with new sanctions that would expand an arms embargo against Iran and ban some travel to the Islamic nation if it refuses to honor agreements over its nuclear program.
The U.N. Security Council is set to vote today on whether to levy what the Obama administration is calling the toughest sanctions Iran has faced yet for its renegade nuclear program.
"I think it is fair to say that these are the most significant sanctions that Iran has ever faced," Secretary of State Hillary Clinton said at a news conference in Ecuador. "The amount of unity that has been engendered by the international community is very significant."