ՍԴՀԿ. Օտարալեզու դպրոցների հիմնումը դավաճանություն է
Օտարալեզու դպրոցների հիմնման նախաձեռնությունը դավաճանություն է իշխանությունների կողմից: Այսօրվա ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց ՍԴՀԿ ատենապետ Լյուդմիլա Սարգսյանը:
«Մենք այդ նախաձեռնությունը համարում ենք իշխանությունների դավաճանություն` պետականության նկատմամբ և գտնում ենք, որ այս որոշումը պետք է կասեցնել ցանկացած միջոցով»,-ներկայացնելով կուսակցության դիրքորոշումը, ասաց նա:
Ըստ նրա, իշխանություններն այսօր չեն հասկանում, թե ինչ հետևանքեր կարող են ունենալ «Լեզվի մասին» ու «Հանրակրթության մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարելը: Նշենք, որ դրանց համաձայն է հենց նախատեսվում օտարալեզու դպրոցների հիմնումը:
Նա հիշեցրեց, որ նախորդ դարում հնչակյան երիտասարդ ակտիվիստները մահափորձ են կատարել նահանգապետ Գոլիցինի նկատմամբ, ով որոշում էր կայացրել փակել հայկական դպրոցները: Անկախ պետության խորհրդանիշներն են դրոշը, գերբը, բանակն ու լեզուն, և եթե դրանցից մեկի նկատմամբ նման վերաբերմունք է դրսևորվում, ապա, ըստ Սարգսյանի, այդ երկրի անկախությունն ու ապագան իշխանությունների համար այլևս արժեք չեն ներկայացնում:
«Օտարալեզու դպրոցների բացումը հայկական դպրոցների ու կրթության հաշվին խոսում է այն մասին, որ մենք կունենանք օտար լեզվով մտածող էլիտար սերունդ, որն ապագայում կդառնա մեր երկրի շարունակությունը, և դա ամենավտնագավորն է երկրի համար: Չկա լեզու` չկա երկիր»,-ընգծեց Սարգսյանը:

Образование 14:06 10/06/2010
Инициатива основания в Армении иноязычных школ – это предательство со стороны властей. Такое мнение сегодня в ходе пресс-конференции высказала председатель Социал-демократической партии Гнчакян Людмила Саркисян.
«Мы считаем эту инициативу предательством властей в отношении нашей государственности и находим, что подобное решение надо пресечь любым методом», - сказала она, выражая позицию партии.
Она отметила, что сегодня надо любым способом предотвратить принятие поправок к законам «О языке» и «Об общем образовании», предусматривающих основание в Армении иноязычных школ.
«Наши власти как будто не понимают, на что они идут, и какие последствия могут быть в результате принятия этих поправок», - сказала Саркисян. Она напомнила, что еще в прошлом веке молодые активисты Гнчакян совершили покушение на жизнь губернатора Голицына только за то, что он решил закрыть армянские школы. Символы независимого государства – это флаг, герб, армия и язык, «и если в отношении одного из них проявляется подобное поведение, то независимость и будущее этой страны не представляют какой-либо ценности для властей».
«Открытие иноязычных школ за счет армянских школ и армянского образования подсказывает нам, что у нас будет элитное поколение, мыслящее на иностранном языке, которое в будущем станет продолжением нашей страны, и это самое опасное для страны. Нет языка – нет страны», - подчеркнула Саркисян.
По ее мнению, власти идут на это осознанно и вполне вероятно, под диктовку внешних сил, а в частности, России. «Наши власти всегда готовы быть комплементарными для любой свехдержавы, лишь бы они их приняли», - сказала Саркисян.