ՍԴՀԿ. Օտարալեզու դպրոցների հիմնումը դավաճանություն է
Օտարալեզու դպրոցների հիմնման նախաձեռնությունը դավաճանություն է իշխանությունների կողմից: Այսօրվա ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց ՍԴՀԿ ատենապետ Լյուդմիլա Սարգսյանը:
«Մենք այդ նախաձեռնությունը համարում ենք իշխանությունների դավաճանություն` պետականության նկատմամբ և գտնում ենք, որ այս որոշումը պետք է կասեցնել ցանկացած միջոցով»,-ներկայացնելով կուսակցության դիրքորոշումը, ասաց նա:
Ըստ նրա, իշխանություններն այսօր չեն հասկանում, թե ինչ հետևանքեր կարող են ունենալ «Լեզվի մասին» ու «Հանրակրթության մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարելը: Նշենք, որ դրանց համաձայն է հենց նախատեսվում օտարալեզու դպրոցների հիմնումը:
Նա հիշեցրեց, որ նախորդ դարում հնչակյան երիտասարդ ակտիվիստները մահափորձ են կատարել նահանգապետ Գոլիցինի նկատմամբ, ով որոշում էր կայացրել փակել հայկական դպրոցները: Անկախ պետության խորհրդանիշներն են դրոշը, գերբը, բանակն ու լեզուն, և եթե դրանցից մեկի նկատմամբ նման վերաբերմունք է դրսևորվում, ապա, ըստ Սարգսյանի, այդ երկրի անկախությունն ու ապագան իշխանությունների համար այլևս արժեք չեն ներկայացնում:
«Օտարալեզու դպրոցների բացումը հայկական դպրոցների ու կրթության հաշվին խոսում է այն մասին, որ մենք կունենանք օտար լեզվով մտածող էլիտար սերունդ, որն ապագայում կդառնա մեր երկրի շարունակությունը, և դա ամենավտնագավորն է երկրի համար: Չկա լեզու` չկա երկիր»,-ընգծեց Սարգսյանը:

Education 15:21 10/06/2010
Foundation of foreign schools is betrayal done by the authorities, Lyudmila Sargsyan, the head of Social Democrat Hunchakian Party (SDHP) told reporters at news conference.
“We consider that project as a betrayal towards our state, and we think that project should be detained,” Party’s head stated.
According to her, the authorities are unaware of the consequences led by the changes in the laws “on language” and “on secondary school education”. Note that those laws intend the foundation of foreign schools.
She reminded Hunchak activists attempted to kill a century ago governor Golicin who decided to close Armenian schools. The symbols of independent state are the flag, the state emblem, the army and the language, and according to Mrs. Sargsyan, if one of these values is treated this way, then the independence and the future of the state are worthless for the authorities.
“Foreign schools mean we’ll have elite generation having foreign way of thinking, which will become the future of our state – the most dangerous for our country. There is no language - there is no state,” Lyudmila Sargsyan said.