Առողջություն 16:32 11/06/2010
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը` «ՄՏՍ» ԲԲԸ դուստր ընկերությունը, դարի մարտահրավեր է համարում քաղցկեղի դեմ պայքարը` պատրաստակամ աջակցություն ցուցաբերելով ՈՒԱԿ-ի հետ համագործակցության հարցում, ինչի արդյունքում կենտրոնը համալրվել է հիվանդության հայտնաբերման վերջին սերնդի սարքավորումներով: Կենտրոնն ախտորոշման գերժամանակակից սարքավորումներով համալրելու համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է 68 250 000 ՀՀ դրամ:
«Մենք այստեղ ենք, որովհետև անտարբեր չենք: Կարեկցանքից և բարի խոսքերից բացի, անհրաժեշտ են նաև կոնկրետ քայլեր: Քաղցկեղի վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները մտահոգիչ են. հիվանդությունը տարածվում է: Անհրաժեշտ են հիվանդության վաղ ախշտորոշում և կանխարգելում, և մենք պատրաստակամ ենք աջակցելու այս հարցում»,-ասաց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ հաջող համագործակցության արդյունքում ՈՒԱԿ-ը և Ուռուցքաբանության ազգային զարգացման հիմնադրամը ձգտում են համատեղել գործադրվող ջանքերը` միջազգային չափանիշներին համապատասխան ծառայության մատուցման ուղղությամբ: ՈՒԱԿ-ը համալրվել է ժամանակակից այնպիսի սարքավորումներով, որոնք թույլ կտան անցկացնել ախտորոշիչ լուրջ հետազոտություններ, ստացված արդյունքները կուտակել թվայնացված տարբերակով, իսկ անհրաժեշտության դեպքում` նաև խորհրդակցական կապ ապահովել արտերկրի կլինիկաների հետ:
Սարքավորումների թվում ֆոտոդինամիկ ախտորոշիչը դեռևս եզակի է Հայաստանում: Բուժզննման այլ եղանակով միզապարկի նոր զարգացող ուռուցքներ հայտնաբերել հնարավոր չէ:
«Մենք առաջադեմ, տաղանդավոր երկիր ենք և գիտակցում ենք, թե որքան կարևոր է առողջապահական բուժհիմնարկները զինել այնպիսի սարքավորումներով, որոնք բժիշկներին թույլ կտան օգնել մեր հարազատներին»,-ընդգծեց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը:
ՈՒԱԿ-ում տարեկան բուժվում է ուռուցքային տարատեսակ հիվանդություն ունեցող ավելի քան 10 հազար հիվանդ: Նոր ձեռքբերված սարքավորումների ներդրումը զգալիորեն կնպաստի չարորակ ուռուցքների վաղաժամ հայտնաբերմանն ու հիվանդների բուժման արդյունքների բարելավմանը: Ոչ մեծ չափերի շնորհիվ հնարավոր է դառնում սարքերի մարզեր տեղափոխելը և տեղում ախտորոշման կազմակերպումը:
Մասնագետները զգալի տեղաշարժ են ակնկալում նաև թոքերի, կոկորդի, ստամոքսի, միզուղիների, երիկամների և այլ օրգանների չարորակ նորագոյացությունների վաղաժամ հայտնաբերման և բուժման գործում: Հատկանշական է, որ սարքավորումներից մեկը, օժտված լինելով գերձայնային դանակով, թույլ է տալիս զգալիորեն կրճատել վիրահատության տևողությունը, նվազագույնի հասցնել ընթացքում արյան կորուստը, կարճ ժամկետում ապահովել հետվիրահատական ապաքինման գործընթացը և գրեթե կանխարգելել հետվիրահատական բարդությունները:
ՈւԱԿ-ի վարչական խորհրդի որոշմամբ Ռալֆ Յիրիկյանին շնորհվեց ՈւԱԿ-ի «Մեծ բարեկամ»-ի պատվավոր կոչում` առողջապահության և բժշկագիտության, մասնավորապես` ուռուցքաբանության ասպարեզում զգալի ավանդի ներդրման համար:

Health 16:47 11/06/2010
VivaCell-MTS, a subsidiary of “Mobile TeleSystems” OJSC, believes the struggle against cancer is a major challenge of the century and readily stretches hand to the National Center for Oncology by supporting in equipping the clinic with photodynamic diagnostic systems – the latest achievement in medical technology. The total amount allocated for the acquisition of the equipment is AMD 68 250 000 AMD.
“It’s just because we Care that we are here today, beyond compassion and sweet words actions are needed. The statistics on the spread of Cancer are growing early diagnosis and preventive actions are needed, we are responsible to help,” stated VivaCell-MTS General manager Ralph Yirikian.
Hand in hand with VivaCell-MTS, the National Center for Oncology and the National Center for the Development of Oncology spare no effort to providing medical services in this sphere on world-class standards. The National Center for Oncology has recently got equipment that will provide opportunity for in-depth diagnosis of the disease, digitalized archivation of the data, and, in case of necessity, organization of consultations with clinics and experts in other countries.
One of the recently obtained equipment – the photodynamic diagnosis system – is uique in Armenia, and is the only means so far available in identifying the urinary bladder tumor.
“Good health is the greatest reward. We as a Nation are advanced, talented and aware enough to put whatever tools in the hands of our medical body to support our parents and beloved ones getting all medical care needed. Cancer is randomly harvesting our beloved ones, we need to join hands in this fight and make sure patients get the necessary attention here in Armenia without the need of traveling outside the country with all what that means from high expenses to endless procedures,” - added VivaCell-MTS General Manager.
The National Center for Oncology hosts more than 10 thousand patients a year suffering various types of tumors. The new equipment now available in the center will seriously help in early diagnosis of malignant tumors and in improvement of long-term results of the treatment. Furthermore, the compact size and mobility of the equipment will make it possible to organize diagnostic visits to the regions of the republic.
The specialists also lay much hope in early diagnosis and treatment of malignant neoplasms in lung, throat, stomach, ureter, kidney, as well as in other organs. One of the apparatuses provided with ultrasonic cutting blade allows for drastic decrease in the duration of surgeries, minimization of bleeding during the operation, as well as provides shorter post-surgery recovery, and helps nearly prevent the after-surgery complications.
Upon the decision of the administrative board of the National Center for Oncology VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian was awarded the honorary diploma of the Great Friend of the Center in recognition of significant contribution.