Կրթության հարցերին նվիրված «առանց փողկապների հանդիպում»-ն անցել է առանց ոլորտի մասնագետների
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների ղեկավարների հերթական «առանց փողկապների հանդիպում»-ը տեղի է ունեցել անցած հանգստյան օրերին Ծաղկաձորում:
Հանդիպմանը սպասվում էր կրթության ոլորտի մասնագետների մասնակցությունը, մասնավորապես` ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանի: Բայց ոչ նախարարը, ոչ էլ ոլորտի որևէ այլ պաշտոնյա չեն մասնակացել: Ըստ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի, հավանաբար, ԿԳ նախարարությունը այսօր զբաղված է քննությունների կազմակերպմամբ ու անցկացմամբ, և այդպիսով նրանք կարճաժամկետ խնդիրը փոխարինել են երկարաժամկետ խնդրով:
Ավելացնենք, որ հանդիպման մասնակիցները քննադատել են Հայաստանի կրթական համակարգը, նշելով, որ այն իրենից ներկայացնում է պետությունից առանձին համակարգ, որն ընդհանրապես շահագրգռված չէ մասնագետների պատրաստմամբ:
Կ. Վարդանյանի խոսքով, հանդիպման ընթացքում շեշտը դրվել է երեք հիմնական խնդիրի վրա. սովորողների մոտ մոտիվացիայի բացակայնություն, արտադրողների ու կրթական ծառայությունների պատվիրատուների միջև կապի ձևավորում, բուհերը գիտա-հետազոտական կենտրոնների վերածման ուղիների որոնում: Մի շարք առաջարկությունն են եղել, որոնք վերջնական տեսքի բերելուց հետո ներկայացվելու են կառավարությանը:
Անդրադառնալով հանդիպմանը ոլորտի մասնագետների բացակայնությանը, Կ. Վարդանյանը նշեց, որ այդ փաստն իրեն այնքան էլ չի ընկճել: Նրա կարծիքով, ավելի կարևոր է ՏՏ ոլորտի մասնագետների մասնակցությունը: «Կարևոր է, որ մենք` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչներս, կրթության վերաբերյալ գայինք միասնական կարծիքի», - ասաց նա:
Նշենք, որ նախորդ տարի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին բյուջեից հատկացվել է 200 միլիոն դրամ, այս տարի այդ գումարը նվազել է երեք անգամ` հասնելով 80 միլիոն դրամի: Նվազել է նաև Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության ֆինանսավորումը. եթե նախորդ տարի բյուջեից Միությանը հատկացվել էր 30 միլիոն դրամ, ապա այս տարի` ընդամենը 12 միլիոն դրամ: Կ. Վարդանյանը նշեց, որ ֆինանսավորման նվազեցումը կապված է ճգնաժամի հետ:
Չնայած ֆինանասավորման նվազեցմանը, Միությունը շարունակում է կազմակարպել միջոցառումներ: «Միջոցառումները ոչ միայն շարունակվում են, այլ նաև ավելանում են:

“Встреча без галстуков”, посвященная вопросам образования, прошла без представителей сферы
Очередная “встреча без галстуков” руководителей компаний информационных технологий прошла в минувшие выходные в Цахкадзоре.
На встрече ожидалось участие представителей сферы образования, в частности министра Армена Ашотяна. Однако ни самого министра, ни других высших представителей сферы на встрече не было. Как заметил председатель Союза предприятий информационных технологий (UITE) Карен Варданян, вероятно, Минобразования занято сегодня организаций и проведением экзаменов, и краткосрочной проблемой, тем самым, они сменяют долгосрочную проблему.
Добавим, что сами участники встречи также раскритиковали образовательную систему Армении, считая, что она представляет собой отдельную от государства систему, которая совершенно не заинтересована давать производству специалистов.
По словам К. Варданяна, в ходе встречи акцент был поставлен на трех основных проблемах: отсутствие мотивации у учащихся, формирование связи между поставщиками и заказчиками образовательных услуг, пути превращения вузов в научно-исследовательские центры. Был сформирован ряд предложений, который после приведения в окончательный вид будут представлены правительству.
Касаясь отсутствия представителей сферы образования на встрече, К. Варданян отметил, что этот факт так особо его не удручает. По его мнению, намного важнее было участие представителей сферы информационных технологий. “Важнее, чтобы мы – представители ИТ-сферы, пришли к единому мнению по поводу образования”, - сказал он.
Отметим, что в прошлом году бюджетное финансирование сферы информационных технологий составило 200 млн. драмов, а в этом году его размеры сократились почти в три раза – до 80 млн. драмов. Сократилось также финансирование UITE: если в прошлом году UITE получил из госбюджета 30 млн. драмов, то в этом году – всего 12 млн. драмов. Как отметил К. Варданян, сокращение финансирования было связано с кризисом.
Несмотря на сокращение объемов финансирования, Союз продолжит организовывать мероприятия. «Мероприятия не только продолжатся, но и увеличатся», - сказал он.