Տնտեսություն 14:26 15/06/2010
Հանրային ծառայությունների կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը, Այովայի հանրային ծառայությունների խորհրդի նախագահ Ռոբերտ Բերնթսենը, և ԱՄՆ հանրային ծառայությունների կարգավորման ազգային ասոցիացիայի միջազգային ծրագրերի ղեկավար Քրիս Մահոնն այսօր ստորագրեցին Փոխըմբռնման Հուշագիր` էներգետիկայի ոլորտը կարգավորելու վերաբերյալ:
Ստորագրման արարողության ժամանակ հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանն ասաց, որ ամերիկյան կողմի հետ կնքված սա արդեն չորրորդ հուշագիրն է: Նմանատիպ փաստաթղթեր հանձնաժողովը ստորոգրել է նաև Վաշինգտոն, Կենտուկի ու Փենսիլվանյա նահանգների հետ ու ակտիվորեն համագորչծակցում է նրանց հետ արդեն 13 տարի: Նազարյանն ասաց, որ իրենք արդեն լավ ծանոթ են այս ոլորի վերաբերյալ ամերիկյան օրենսդրությանը:
Նա հույս հայտնեց, որ համագործակցության բարի ավանդույթը կշարունակվի նաև Այովա նահանգի հետ, և կողմերին կհաջողվի հաջողությամբ իրականացնել հուշագրի դրույթները:
Հանձնաժողովի համագործակցությունը հիշյալ երկու կառույցների հետ նախատեսում է փորձի և տեղեկատվության փոխանակում, դրա շրջանակներում Այովայի հանրային ծառայությունների խորհուրդը կաշխատի ՀԾԿԿ-ի հետ` շուկայական կարգավորիչ գործըթացներում զարգացնելու իր ինստիտուցիոնալ և որոշում կայացնելու կարողությունները:
Հուշագրի ստորագրումը հունիսի 14-17 կայանալիք ներածական քառօրյա սեմինարի կարևոր մաս է հանդիսանում: Սեմինարի ընթացքում կքննարկվեն այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են լիազորությունը, ինքնավարությունը, պատասխանատվությունը, կառուցվածքը և կարողությունները:
Մասնակիցները նաև կքննարկեն սակագների նախագծումը, ոլորտի շահառուների միջև կապերի հաստատումը և պահպանումը, կարգավորման գործընթացում հասարակության մասնակցությունը, պահանջարկի կառավարումը, և այլ արդիական հարցեր: Գործընկերները կպատրաստեն ճկուն աշխատանքային պլան, որն ընդհանուր հետաքրքրության լրացուցիչ թեմաներ կհաստատի և պարբերաբար կթարմացվի` երկու երկրներում էներգետիկայի կարգավորման և օրենսդրության ոլորտի փոփոխությունները արտացոլելու միտումով:

Economy 15:11 15/06/2010
The Chairman of the Public Services Regulatory Commission of Armenia (PSRC) Robert Nazaryan, the Chairman of the Iowa Utilities Board (IUB, USA) Robert Berntsen, and Manager of International Programs at the National Association of Regulatory Utility Commissioners (NARUC, USA) Chris Mahon signed a Memorandum of Understanding on regulating the sphere of energy.
During the signing ceremony R. Nazaryan said this is the fourth memorandum signed with the US side. Such documents have already been signed with Washington, Kentucky, Pennsylvania and they have been actively cooperating with them for about 13 years.
Through the Energy Regulation Partnership Program, a regional project implemented through NARUC, USAID is engaged in a partnership to share experience and information between the PSRC and the IUB while fostering professional links between both agencies. This partnership will allow the Armenian regulators to have broad access to the U.S. regulatory environment and enable the IUB members to learn new techniques and methodologies as well as gain an understanding of the regulatory practices in the broader Caucasus region.
The Memorandum of Understanding signing event formalizes the partnership, and as such it is an important part of the introductory four-day workshop, held from June 14-17, 2010 in Yerevan.
The workshop will focus on broad fundamentals of regulation, such as authority, autonomy, accountability, structure, and capacities. Additionally, the delegates will discuss tariff design, building and sustaining relationships among sector stakeholders, public participation in the regulatory process, demand side management, and other timely issues. The partners will also prepare a fluid work plan which will identify additional topics of mutual interest, and will be updated periodically to reflect the changing environment of the energy regulation and legislation in both countries.