Կալանավորվել է «Հայինկասացիա»-ի գլխավոր հաշվապահը. Նա 1 մլրդ դրամ է յուրացրել
Հատուկ քննչական ծառայությունը կալանավորել է «Հայինկասացիա» ՓԲԸ գլխավոր հաշվապահ Անահիտ Գրիգորյանին: Նա մեղադրվում է խարդախությամբ շուրջ 1 մլրդ դրամ յուրացնելու մեջ: Կալանավորվել են նաև գլխավոր հաշվապահի տեղակալը և հաշվապահը:
Ինչպես հայտնեցին ՀՔԾ-ից, նախաքննությամբ պարզվել է, որ «Հայինկասացիա» ՓԲԸ գլխավոր հաշվապահ Անահիտ Գրիգորյանը միաժամանակ հանդիսացել է նաև «Արուսյակ» կոոպերատիվի գլխավոր հաշվապահը:
2003-2009 թվականների ընթացքում «Հայինկասացիա» ՓԲԸ-ից, որպես կատարված աշխատանքների դիմաց վճարումներ, շուրջ 1 մլրդ դրամ «Արդշինինվեստիբանկ» ՓԲԸ-ի միջոցով փոխանցել է «Արուսյակ» կոոպերատիվի 121130013067, ապա 247121313065 հաշվարկային հաշիվներին, որտեղից կանխիկացրել և յուրացրել է:
Հափշտակությունը թաքցնելու նպատակով, կատարելով կեղծիքներ` փոխանցված գումարները հաշվապահորեն ձևակերպել է որպես «ԱԱՀ կանխավճարներ», այնուհետև տարբեր հաշիվների հետ բազմաթիվ թղթակցությունների միջոցով (մասնավորապես հիմնական միջոցների ամորտիզացիայի հաշիվներ) ծախսագրել է:

Главный бухгалтер “Арминкассации” арестована за мошенничество
Специальная следственная служба арестовала главного бухгалтера ЗАО “Арминкассация” Анаит Григорян. Она обвиняется в присвоении путем мошенничества суммы в размере 1 миллиарда драмов. Арестованы также заместитель главного бухгалтера и бухгалтер.
Как сообщили в Специальной следственной службе, предварительное следствие выяснило, что главный бухгалтер ЗАО “Арминкассация” Анаит Григорян одновременно является также главным бухгалтером кооператива “Арусяк”.
В период с 2003 по 2009 год А. Григорян в качестве оплаты за выполненную работу перечислила со счетов ЗАО “Арминкасссация” через “Ардшининвестбанк” на расчетные счета кооператива “Арусяк” порядка 1 миллиарда драмов, которые затем обналичила и присвоила.
Для сокрытия присвоения путем подлога она оформила перечисленные суммы как предоплату по части НДС, затем путем корреспонденции с многочисленными счетами (в частности, счетами амортизации основных средств) списала их.
Ей выдвинуто обвинение по 3-ей части статьи 179 УК РА (Присвоение или растрата в крупных размерах) и 1-ой части статьи 314 УК РА (Служебный подлог).