Տարածաշրջան 11:56 19/06/2010
Ադրբեջանի փախստականների և հարկադրյալ վերաբնակեցվածների հարցերով ղեկավար, փոխվարչապետ Ալի Հասանովը նշել է, որ Ղարաբաղը թմրանյութերի տարանցիկ երկիր է և այնտեղ ահաբեկչական խմբավորումներ են կազմավորվում: Այս մասին տեղեկացնում է «Վեստի.ազ» լրատվական կայքը:
Տարօրինակն այն է, որ այս մասին խոսում են մի երկրում, որն իսկապես թմրանյութերի տարանցիկ երկիր է հանդիսանում: Որպես օրինակ նշենք, որ վերջերս Բաքվում թմրանյութերի անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի շրջանակներում, երկու ոչ կառավարական կազմակերպությունների` Հանուն մարդու իրավունքների և Կանանց իրավունքների պաշտանության կոմիտեի կողմից կոնֆերանս էր կազմակերպվել, որի ընթացքում ՆԳ նախարարության թմրամիջոցների դեմ պայքարի վարչության ներկայացուցիչ Թանրիվերդի Այդինովը հայտարարել է, որ աշխարհում գոյություն ունեցող թմրանյութերի 137 ուղիներից 37-ը անցնում են Ադրբեջանով:
«Թմրանյութերի ապօրինի շրջաառման տարանցիկ ուղիներն Ադրբեջանից սկիզբ առնելով ուղղություն են վերցնում դեպի Եվրոպա և Ռուսաստան»,- ընդգծել է Այդինովը:
Իսկ ինչ վերաբերվում է ահաբեկչական խմբավորումների կազմավորման փաստին, նշենք, որ նախօրեին Ադրբեջանում ավարտվեց 31 ահաբեկիչներից կազմավորված ահաբեկիչների գործով դատավարությունը, որոնք մեղադրվում էին միջազգային ահաբեկչական ցանցի հետ գործակցելու, այդ թվում՝ Աֆղանստանում, Պակիստանում և մի շարք «թեժ օջախներում» ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու մեջ:

Azerbaijani official distorts facts
Ali Hasanov, a deputy prime minister of Azerbaijan and chairman of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons said Karabakh is a transit country for drugs and terrorism groupings are being established there, Vesti.az informed.
The most extraordinary thing here is that this is spoken by a country which, in fact, is a transit country for drugs. Note that recently a conference had been organized by two Azerbaijani NGOs (For Human Rights and Committee for Protection of Human Rights) in Baku. Azerbaijan’s Interior Ministry representative Tanriverdi Aydinov said at the conference that 37 out of the 137 drug routes existing in the world pass through Azerbaijan.
As far as terrorism groupings are concerned, note that the court proceedings on 31 terrorists finished in Azerbaijan yesterday. The 31 were charged with cooperating with the international terrorist network, including involvement in terrorist acts in Afghanistan and Pakistan.