Տարածաշրջան 11:56 19/06/2010
Ադրբեջանի փախստականների և հարկադրյալ վերաբնակեցվածների հարցերով ղեկավար, փոխվարչապետ Ալի Հասանովը նշել է, որ Ղարաբաղը թմրանյութերի տարանցիկ երկիր է և այնտեղ ահաբեկչական խմբավորումներ են կազմավորվում: Այս մասին տեղեկացնում է «Վեստի.ազ» լրատվական կայքը:
Տարօրինակն այն է, որ այս մասին խոսում են մի երկրում, որն իսկապես թմրանյութերի տարանցիկ երկիր է հանդիսանում: Որպես օրինակ նշենք, որ վերջերս Բաքվում թմրանյութերի անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի շրջանակներում, երկու ոչ կառավարական կազմակերպությունների` Հանուն մարդու իրավունքների և Կանանց իրավունքների պաշտանության կոմիտեի կողմից կոնֆերանս էր կազմակերպվել, որի ընթացքում ՆԳ նախարարության թմրամիջոցների դեմ պայքարի վարչության ներկայացուցիչ Թանրիվերդի Այդինովը հայտարարել է, որ աշխարհում գոյություն ունեցող թմրանյութերի 137 ուղիներից 37-ը անցնում են Ադրբեջանով:
«Թմրանյութերի ապօրինի շրջաառման տարանցիկ ուղիներն Ադրբեջանից սկիզբ առնելով ուղղություն են վերցնում դեպի Եվրոպա և Ռուսաստան»,- ընդգծել է Այդինովը:
Իսկ ինչ վերաբերվում է ահաբեկչական խմբավորումների կազմավորման փաստին, նշենք, որ նախօրեին Ադրբեջանում ավարտվեց 31 ահաբեկիչներից կազմավորված ահաբեկիչների գործով դատավարությունը, որոնք մեղադրվում էին միջազգային ահաբեկչական ցանցի հետ գործակցելու, այդ թվում՝ Աֆղանստանում, Պակիստանում և մի շարք «թեժ օջախներում» ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու մեջ:

Азербайджанский чиновник искажает реальность
Вице-премьер Азербайджана, председатель Госкомитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев Али Гасанов, выступая на организованной ООО конференции, посвященной Дню беженцев, заявил, что в Карабахе создают международный наркомаршрут и здесь формируются террористические группировки. Об этом сообщает сайт «Вести.аз».
Странно то, что об этом говорят в стране, которая и в самом деле является транзитной для перевозки наркотиков. В качестве примера отметим, что недавно в Баку в рамках борьбы с незаконным оборотом наркотиков две неправительственные организации - Во имя прав человека и Комитет по защите прав женщин - провели конференцию, в ходе которой представитель управления МВД по борьбе с наркотиками Танриверди Айдынов заявил, что 37 наркомаршрутов из имеющихся в мире 137 проходят через Азербайджан.
«Транзитные пути незаконного оборота наркотиков, беря начало в Азербайджане, следуют в Европу и Россию», - подчеркнул Айдынов.
А что касается факта формирования террористических группировок, отметим, что накануне в Азербайджане завершился процесс по делу группы, состоящей из 31 террориста, которые обвиняются в сотрудничестве с международной террористической сетью, в том числе в совершении террористических действий в Афганистане, Пакистане и ряде «горячих точек».