Քաղաքական 14:03 23/06/2010
«Ասրիրան.քոմ». «Իրանի նկատմամբ ռազմական հարձակման դեպքում Իսրայելը կօգտագործի Վրաստանի և Ադրբեջանի տարածքները»
Իսրայելի ռազմական ղեկավարությունը նոր նախագիծ է մշակել, ըստ որի, Իրանի նկատմամբ ռազմական հարձակում գործելիս կօգտագործվի նաև Վրաստանի տարածքը: Այդ մասին հաղորդում է իրանական «ասրիրան.քոմ» կայքը` հղում կատարելով ամերիկյան ռազմական վերլուծաբաններին:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Իսրայելը և Թուրքիան ռազմական պայմանագիր ունեին ստորագրած, համաձայն որի` իսրայելական օդուժը կարող էր անհրաժեշտության դեպքում օգտագործել Թուրքիայի օդային տարածքը, սակայն Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը անցյալ շաբաթ չեղյալ հայտարարեց վերոնշյալ պայմանագիրը:
«Մինչդեռ Իսրայելը ռուս-վրացական պատերազմից հետո մեծաքանակ ռազմական կարողություն է տեղակայել Վրաստանում, միևնույն ժամանակ Իսրայելի` Իրանի նկատմամբ ռազմական հարձակման ծրագրում ներառված է նաև Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքը: Իսկ մինչ այդ Իսրայելը իր ռազմաօդային ուժերին պատկանող զգալի կարողություններ է կենտրոնացրել Ադրբեջանում»,- գրված է հոդվածում:
Նշենք, որ վերջերս Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսը հաստատեց երկրի ռազմական դոկտրինը, ըստ որի` թույլատրվում է օտարերկրյա ռազմակայանների տեղակայումը երկրի տարածքում:

Политика 15:26 23/06/2010
«Асриран.ком»: В случае военного нападения на Иран Израиль использует территории Грузии и Азербайджана
Военное руководство Израиля разработало новую стратегию, согласно которой, при военном нападении на Иран будет использована также территория Грузии. Об этом сообщает иранский сайт «Асриран.ком», ссылаясь на американских военных экспертов.
В сообщении отмечается, что у Израиля и Турции был заключен военный договор, в соответствии с которым, при необходимости израильские военно-воздушные силы могли использовать воздушное пространство Турции, однако на прошлой неделе премьер-министр Турции Эрдоган объявил недействительным этот договор.
“После российско-грузинской войны Израиль разместил в Грузии большой военный потенциал, в то же время в случае нападения на Иран Израиль планирует также использовать территорию Азербайджана. А пока Израиль сосредоточил в Азербайджане существенный потенциал своих военно-воздушных сил», – отмечает автор.
Отметим, что недавно парламент Азербайджана утвердил военную доктрину страны, в соответствии с которой разрешается дислокация зарубежных военных баз на территории страны.