Քաղաքական 16:12 24/06/2010
Իրանի ոստիկանական ուժերի հրամանատար, գեներալ Էսմայիլ Ահմադ Մողադամը Արևմտյան Ազերբայջան նահանգի սահմանապահ և ոստիկանական ծառայության նոր հրամանատարին ներկայացնելու ժամանակ հայտնել է, որ երկրի սահմանային անվտանգությունն ապահովելու նպատակով երկրի բոլոր սահմանային ուղեկալները կզինվեն նորագույն տեխնոլոգիաներով, որպեսզի կանխվի թշնամու կողմից հեռվից կառավարվող ռումբերի գործարկումը: Այդ մասին հայտնում է իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությունը:
Գեներալ Մողադամը նշել է, որ Արևմտյան Ազերբայջան նահանգին անվտանգության ապահովման առումով պետք է առաևելագույն ուշադրություն դարձնել, քանի որ այդ նահանգի շնորհիվ է, որ հնարավոր է եղել չեզոքացնել ներքին և արտաքին թշնամիների սպառնալիքները:
Նշենք, որ վերոնշյալ նահանգում ապրող իրանցի թյուրքախոս ազերիները, որոնք կազմում են Իրանի մոտ 70 միլիոնանոց բնակչության 20-25 տոկոսը, ժամանակ առ ժամանակ հակակառավարական ցույցեր են կազմակերպում` իշխանություններից պահանջելով թյուրքերեն լեզվին պետական կարգավիճակ տրամադրել, ինչպես նաև բարձարացնում են էթնիկական խնդիրներին առընչվող տարատեսակ հարցեր:

Region 16:33 24/06/2010
Commander of Iranian Police Forces Esmayil Ahmad Moghadam informed while introducing the new commander of the police service that to ensure Iran’s frontier security, new technologies will be installed in all the frontier posts of the country to prevent remote-controlled bombings by the rival, IRNA reported.
General Moghadam said much attention should be paid to ensuring security in the province of Western Azerbaijan as it’s due to this region that the threats of both internal and external enemies had been possible to neutralize.
Note that Turkish-speaking Iranians of Azerbaijani decent, 20-25% of Iran’s 70-million population, residing in this province, are holding anti-governmental protest actions every now and then demanding from the authorities to grant state status to the Turkish language, as well as raise various ethnic issues.