Քաղաքական 16:12 24/06/2010
Իրանի ոստիկանական ուժերի հրամանատար, գեներալ Էսմայիլ Ահմադ Մողադամը Արևմտյան Ազերբայջան նահանգի սահմանապահ և ոստիկանական ծառայության նոր հրամանատարին ներկայացնելու ժամանակ հայտնել է, որ երկրի սահմանային անվտանգությունն ապահովելու նպատակով երկրի բոլոր սահմանային ուղեկալները կզինվեն նորագույն տեխնոլոգիաներով, որպեսզի կանխվի թշնամու կողմից հեռվից կառավարվող ռումբերի գործարկումը: Այդ մասին հայտնում է իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությունը:
Գեներալ Մողադամը նշել է, որ Արևմտյան Ազերբայջան նահանգին անվտանգության ապահովման առումով պետք է առաևելագույն ուշադրություն դարձնել, քանի որ այդ նահանգի շնորհիվ է, որ հնարավոր է եղել չեզոքացնել ներքին և արտաքին թշնամիների սպառնալիքները:
Նշենք, որ վերոնշյալ նահանգում ապրող իրանցի թյուրքախոս ազերիները, որոնք կազմում են Իրանի մոտ 70 միլիոնանոց բնակչության 20-25 տոկոսը, ժամանակ առ ժամանակ հակակառավարական ցույցեր են կազմակերպում` իշխանություններից պահանջելով թյուրքերեն լեզվին պետական կարգավիճակ տրամադրել, ինչպես նաև բարձարացնում են էթնիկական խնդիրներին առընչվող տարատեսակ հարցեր:

Политика 16:59 24/06/2010
Командующий полицейскими силами Ирана, генерал Эсмаил Ахмад Могадам, представляя нового командующего пограничной и полицейской службы провинции Западный Азербайджан, сообщил, что в целях обеспечения безопасность границ все пограничные заставы страны будут оснащены новейшими технологиями. Это позволит пресечь применение бомб дистанционного управления. Об этом сообщает информационное агентство “ИРНА”.
Генерал Могадам отметил, что в вопросе обеспечения безопасности наибольшее внимание следует уделять провинции Западный Азербайджан, поскольку благодаря этой провинции удалось нейтрализовать угрозы внутреннего и внешнего врага.
Отметим, что иранские тюркоязычные азери составляют 20-25% почти 70-миллионного населения Ирана, которые, исходя из определенных исторических обстоятельств (начиная с 12-13 вв.), говорят на тюркских диалогах, но не имеют никакой этнической связи с населением Республики Азербайджан.