Վ. Մնացականյան. Վենետիկյան 54-րդ բիենալեի «Տիեզերքները տիեզերքում» Հայաստանը կներկայանա աննախադեպ հետաքրքիր նախագծով
Մշակույթի նախարարության որոշմամբ, Վիկտոր Մնացականյանը նշանակվել է Վենետիկի 54-րդ բիենալեի հայկական տաղավարի կոմիսար:
1895թ. հիմնադրված ժամանակակից արվեստի համաշխարհային ամենահեղինակավոր այդ ստուգատեսին Հայաստանը մասնակցում է 1995 թվականից: 1995-2009թթ. հայկական տաղավարը ներկայացրել է «Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնի» (ՆՓԱԿ) հիմնադիր Էդուարդ Պալասանյանը:
2011-ի` 54-րդ բիենալեն կրելու է «Տիեզերքները տիեզերքում» խորագիրը: Այն կմեկնարկի հունիսին ու կշարունակվի մինչև նոյեմբեր: Յուրաքանչյուր երկիր, բացի մասնակիցներից, ունի կոմիսար և համադրող /կուրատոր/, ովքեր պատասխանատու են ազգային նախագծի ներկայացումը բիենալեի չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար:
Հայկական տաղավարի նորանշանակ կոմիսարը խոստանում է, որ Վենետիկյան 54-րդ բիենալեի «Տիզերքները տիեզերքում» ընդհանուր խորագրի ներքո Հայաստանը կներկայանա աննախադեպ հետաքրքիր նախագծով: Իսկ մինչ այդ Հայաստանի Մշակույթի նախարարի և կոմիսարի անունից Բիենալեի համակարգող Բիչե Կուրիգեին ուղարկվել է շնորհավորական նամակ:
Ժամանակակից արվեստի վենետիկյան հարթակին են ձևավորվում արվեստի նոր «իզմեր», և ազգային տաղավարների կոմիսարներն ու համադրողները ջանք չեն խնայում իրենց երկրներն ըստ արժանվույն ներկայացնելու համար: Հունիսի 25-28-ը Վ. Մնացականյանը հայկական տաղավարի նախապատրաստական աշխատանքների կազմակերպման համար կգտնվի Վենետիկում:
Նրա հավաստմամբ, հուլիսի կեսին արդեն կկազմակերպվի բաց քննարկում արվեստի խնդիրներով շահագրգիռ մարդկանց, տեսաբանների, արվեստագետների մասնակցությամբ: Արդյունքում կընտրվի 2011-ի հայկական տաղավարի համադրողը, որն էլ կընտրի արվեստագետին կամ արվեստագետներին:
Մինչև Բիենալեի գեղարվեստական խորհրդին հայկական տաղավարի նախագծի ներկայացնելը կհրապարակվեն նաև տաղավարի կազմակերպական մանրամասները և գտնվելու վայրը:
Պատասխանատուները վստահեցնում են, որ այս տարվանից հայկական ժամանակակից արվեստի միջազգայնացումը դրվում է պետական և հուսալի հենքի վրա:

В. Мнацаканян: На 54-й Венецианской биеннале Армения будет представлена беспрецедентно интересным проектом
Решением министерства культуры Армении, Виктор Мнацаканян назначен комиссаром армянского павильона 54-й Венецианской биеннале.
В основанной в 1895 году этой самой авторитетной международной выставке современного искусства Армения принимает участие с 1995 года. В 1995-2009 гг. Армянский павильон представлял учредитель “Центра современного экспериментального искусства (НПАК)” Эдуард Паласанян.
В 2011 году 54-ая биеннале пройдет под рубрикой “Космосы в космосе”. Она стартует в июне и продолжится до ноября. У каждой страны есть комиссар и куратор, которые ответственны за представление национального проекта в соответствии с требованиями биеннале.
Новоназначенный комиссар армянского павильона обещает, что на 54-й Венецианской биеннале Армения будет представлена беспрецедентно интересным проектом. А до этого от имени министерства культуры и комиссара Армении куратору 54-й биеннале Биче Куриге было направлено письмо с благодарностью.
На площадке венецианской биеннале современного искусства создаются новые “измы” искусства, и комиссары и кураторы национальных павильонов не жалеют сил для представления своих стран должным образом. 25-28 июня В. Мнацаканян будет находиться в Венеции в целях организации подготовительных работ армянского павильона.
Он заверил, что в середине июля уже будет организовано открытое обсуждение по вопросам искусства с участием заинтересованных лиц, теоретиков и искусствоведов. В результате будет избран куратор армянского павильона 2011 года, который и выберет искусствоведа или искусствоведов.
До представления проекта армянского павильона художественному совету Биеннале будут опубликованы подробности организации и место нахождения павильона.
Ответственные лица уверяют, что с этого года представление армянского современного искусства на международной арене ставится на государственную и надежную основу.